•  

Cтворіть світ, в якому у кожного є почуття мети. Промова Марка Цукерберга випускникам Гарварду

Засновник Facebook Марк Цукреберг виступив перед випускниками Гарварду на церемонії вручення дипломів. Колись він покинув цей університет, щоб розвивати свою соцмережу. «ОБ» публікує переклад всієї промови українською.

Для мене велика честь бути з вами сьогодні, тому що, давайте подивимося правді в очі, ви досягли чогось, чого я ніколи не зміг. Якщо я закінчу цю промову, це буде перший раз, коли я насправді закінчу щось в Гарварді. Клас 2017 року, вітаю!

Я не дуже хороший оратор, не тільки тому, що я кинув навчання, але й тому, що ми технічно в одному поколінні. Ми прогулювалися цим двором менше десятиліття назад, вивчали ті ж ідеї і просипали ті ж лекції. Ми, можливо, пішли різними шляхами, щоб дістатися сюди, особливо якщо ви пройшли весь шлях від Кваду (Це жарт. Квад - це частина студентського кампусу Гарвардського університету, яка розташована трохи далі від основної частини кампусу, - ред.), але сьогодні я хочу поділитися тим, що я дізнався про наше покоління і світ, який ми будуємо разом.

Але, по-перше, останні кілька днів повернули багато хороших спогадів.

Хто з вас пам'ятає, що саме ви робили, коли дізналися, що потрапили в Гарвард? Я грав в гру Civilization, і потім побіг вниз по сходах, зустрів тата, і за якоїсь причини його реакцією було записати на відео, як я відкрив лист. Це могло бути дуже сумне відео. Я клянусь, мої батьки більше за все пишаються саме тим, як я потрапив у Гарвард.

А як щодо вашої першої лекції в Гарварді? Моєю була комп'ютерна наука 121 з неймовірним Гаррі Льюісом. Я запізнився, тому швидко накинув футболку і лише потім зрозумів, що вона вивернута навиворіт та вдягнута задом на перед, тобто ярличок з неї стирчав спереду. Я не міг зрозуміти, чому ніхто не говорив зі мною - крім одного хлопця, КейЕкс Джина, він просто не звертав на це увагу. Ми разом закінчили роботу над нашими завданнями, і тепер він керує великою частиною Facebook. І це, клас 2017 року, - це те, чому ви повинні бути добрими з людьми.

Але моїм найкращим спогадом з Гарварда є зустріч з Прісциллою. Тоді я тільки що запустив цей сайт-розіграш Facemash, і рада рекламного щита хотіла "побачити мене". Всі думали, що мене виженуть. Мої батьки прийшли допомогти мені упакувати речі. Мої друзі влаштували мені вечірку перед вигнанням. Як пощастило, що Прісцилла була на вечірці зі своїм другом. Ми зустрілися в черзі до вбиральні і тоді я сказав одну з найромантичніших фраз всіх часів: "Мене виженуть через три дні, тому ми повинні швидше піти на побачення".

До речі, будь-хто з вас, хто закінчує Гарвард, може використовувати цю пікап-лінію.

Мене так і не вигнали, я сам це зробив. Прісцилла і я почали зустрічатися. І, знаєте, той фільм (фільм "Соціальна мережа" 2010 року про Цукерберга, - ред.) змусив все виглядати так, наче Facemash був дуже важливий для створення Facebook. Не був. Але без Facemash я б не зустрів Прісциллу, а вона - найважливіша людина в моєму житті, тому ви могли б сказати, що це була найважливіша річ, яку я побудував свого часу тут.

Тут ми всі почали дружбу на все життя, і деякі з нас навіть створили сім'ї. Ось чому я так вдячний цьому місцю. Спасибі, Гарвард.

Сьогодні я хочу поговорити про мету. Але я тут не для того, щоб дати вам стандартний початок пошуку вашої мети. Ми покоління двотисячних років (в англійській використаний термін "millennials" означає людину, що досягає зрілого віку на початку 21-го століття, - ред.). Ми постараємося зробити це інстинктивно. Замість цього, я тут, щоб сказати вам, що знайти вашу мету недостатньо. Завдання для нашого покоління - створити світ, в якому у кожного є почуття мети.

Одна з моїх улюблених історій - це коли президент Джон Кеннеді відвідав космічний центр NASA, він побачив, як двірник ніс мітлу, він підійшов і запитав, що він робить. Двірник відповів: "Пане президенте, я допомагаю доставити людину на місяць".

Мета - це відчуття, що ми є частиною чогось більшого, ніж ми самі, що ми потрібні, що у нас є дещо краще, над чим можна працювати. Мета - це те, що створює справжнє щастя.

Ви закінчуєте Гарвард в той час, коли це особливо важливо. Коли наші батьки закінчували навчання, то їхні цілі надійно походили від роботи, церкви та спільноти. Але сьогодні технології і автоматизація усувають багато робочих місць. Членство в спільнотах скорочується. Багато людей відчувають себе відстороненими і пригніченими, і намагаються заповнити порожнечу.

Коли я подорожував, я сидів з дітьми в ув'язненні для неповнолітніх та опіоїдними наркоманами, які сказали мені, що їхнє життя могло б розвиватися по-іншому, якби у них було б що робити, якась програма після школи або місце, куди можна піти. Я зустрічав фабричних робітників, які знають, що їхні старі робочі місця не повернуться і намагаються знайти своє місце.

Щоб наше суспільство просувалося вперед, треба подолати виклик поколінь - не тільки створювати нові робочі місця, а й створювати нове почуття мети.

Я пам'ятаю ту ніч, коли я запустив Facebook зі свого маленького гуртожитку. Я був з моїм другом КейЕксом. Я пам'ятаю, що казав йому, що я радий об'єднати в мережі спільноту Гарварда, але одного разу хтось з'єднає весь світ.

Справа в тому, що мені навіть в голову не приходило, що цей хтось може бути нами. Ми були просто школярами. Ми нічого не знали про це. Були всі ці великі технологічні компанії з ресурсами. Я просто припустив, що один з них зробить це. Але ця ідея була настільки зрозуміла нам, що всі люди хочуть підключитися. Тому ми продовжували рухатися вперед, день за днем.

Я знаю, що у багатьох з вас будуть свої історії, схожі на цю. Зміна в світі, яка здається такою зрозумілою, що ви впевнені, що хтось ще це зробить. Але вони не зроблять. Ти зробиш.

Але цього недостатньо, щоб мати мету. Ви повинні створити відчуття мети для інших.

Я зрозумів це під час важкого шляху. Розумієте, я ніколи не сподівався побудувати компанію, а хотів саме впливати. І оскільки всі ці люди почали приєднуватися до нас, я просто припустив, що це те, про що вони теж піклуються, тому я ніколи не пояснював, що я сподівався побудувати.

Кілька років тому деякі великі компанії хотіли нас купити. Я не хотів продавати. Я хотів подивитися, чи можемо ми підключити більше людей. Ми будували першу стрічку новин (News Feed, - ред.), і я подумав, що якщо ми зможемо це запустити, це може змінити те, як ми дізнаємося про світ.

Майже всі інші хотіли продати. Без почуття вищої мети це була мрія стартапу, що ставала реальною. Це розірвало нашу компанію. Після однієї напруженої сварки, радник сказав мені, що якщо я не погоджуся продавати, я буду шкодувати про це рішення все життя. Відносини були настільки виснаженими, що через рік, або близько того, кожна людина з команди управління зникла.

Це був мій найважчий час керування Facebook. Я вірив в те, що ми робили, але я відчував себе самотнім. І що ще гірше, це була моя вина. Я задавався питанням, чи був я просто неправий, самозванець, 22-річна дитина, який і уявлення не мав, як працює світ.

Тепер, через роки після цього, я розумію, що ось як все працює без почуття вищої мети. Її створення залежить від нас, щоб ми могли рухатися вперед разом.

Сьогодні я хочу розповісти про три шляхи створення світу, в якому у кожного є мета: шляхом об'єднання великих важливих проектів, перевизначення рівності так, щоб кожен мав свободу мати мету, і побудови спільноти в усьому світі.

По-перше, давайте поговоримо про великі важливі проекти.

Нашому поколінню доведеться мати справу з відсутністю десятків мільйонів робочих місць, що були замінені автоматизацією, такими як автомобілі і вантажівки з автопілотом. Але у нас є потенціал, щоб зробити набагато більше разом.

Кожне покоління має свої визначальні роботи. Більше 300 тисяч людей працювали над тим, щоб посадити людину на Місяць, включаючи того двірника. Мільйони добровольців імунізували дітей у всьому світі від поліомієліту. Ще мільйони людей побудували греблю Гувера і інші прекрасні проекти.

Ці проекти не тільки забезпечували мету для людей, що там працювали, вони дали нашій країні почуття гордості, що ми могли робити великі справи.

Тепер наша черга робити великі справи. Я знаю, ви, напевно, думаєте: я не знаю, як побудувати греблю або залучити мільйон людей у що завгодно.

Але дозвольте мені розповісти вам один секрет: ніхто так не робить, коли вони починають. Ідеї не бувають повністю сформованими. Вони стають зрозумілими тільки після того, як ви працюєте над ними. Ви просто повинні почати.

Якби я повинен був зрозуміти все про підключення людей до того, як я почав це робити, то я б ніколи не створив Facebook.

Фільми та поп-культура все це неправильно розуміють. Ідея одного моменту-"еврики" - небезпечна брехня. Це змушує нас відчувати себе неадекватними, оскільки у нас не було такого свого моменту. Це не дозволяє людям з насінням хороших ідей почати їх втілювати. О, ви знаєте, що ще фільми показують неправильно про інновації? Математичні формули на склі ніхто не пише. Це не круто.

Добре бути ідеалістом. Але будьте готові до того, що вас неправильно зрозуміють. Того, хто працює з великим баченням, будуть називати божевільним, навіть якщо ви виявитеся праві.

Той, хто працює над складною проблемою, буде звинувачений в неповному розумінні проблеми, хоча неможливо знати все заздалегідь. Будь-хто, хто проявляє ініціативу, буде розкритикований за те, що він рухається занадто швидко, тому що завжди є хтось, хто хоче уповільнити вас.

У нашому суспільстві ми часто не робимо великих справ, бо ми так боїмося помилятися, що ігноруємо всі неправильні речі сьогодення, якщо ми нічого не робимо. В реальності все, що ми робимо, буде мати проблеми в майбутньому. Але це не може зашкодити нам почати.

Так чого ж ми чекаємо? Прийшов час для нашої роботи, яка виділить покоління. Як щодо того, щоб зупинити зміну клімату до того, як ми знищимо планету і залучимо мільйони людей до виробництва та встановлення сонячних батарей? Як щодо лікування всіх захворювань і стосовно того, щоб просити добровольців відстежувати дані про своє здоров'я і ділитися своїми геномами?

Сьогодні ми витрачаємо в 50 разів більше на лікування хворих людей, ніж на пошук ліків, щоб люди не хворіли в першу чергу. Це безглуздо. Ми можемо це виправити. Як щодо модернізації демократії, щоб кожен міг голосувати в Інтернеті і персоналізувати освіту, щоб кожен міг вчитися?

Ці досягнення в межах нашої досяжності. Давайте зробимо їх всіх так, щоб створити світ, де у кожного є своя роль. Давайте робити великі речі, не тільки для досягнення прогресу, але для створення цілі.

Тому початок великих значущих проектів - це перше, що ми можемо зробити, щоб створити світ, в якому у кожного є почуття мети.

Друге - перегляд рівності, щоб дати кожному свободу, в якій він потребує, щоб мати мету.

У багатьох з наших батьків була стабільна робота протягом всієї їхньої кар'єри. Тепер ми всі підприємці, незалежно від того, починаємо ми проекти, або знаходимо їх, або виконуємо роль. І це чудово. Наша культура підприємництва - це те, як ми створюємо такий великий прогрес.

Тепер, культура підприємництва процвітає, коли легко спробувати багато нових ідей. Facebook не був першою річчю, що я створив. Я також створював ігри, чат-системи, навчальні посібники та музичні програвачі. Я не один. Дж. К. Роулінг 12 разів відмовили у публікації "Гаррі Поттера". Навіть Бейонсе довелося зробити сотні пісень, щоб дійти до Halo (популярна пісня співачки, - ред.). Найбільші успіхи пов'язані з тим, що у нас є свобода потерпіти невдачу.

Але сьогодні у нас є рівень нерівності багатства, який заподіює шкоду кожному. Коли у вас немає свободи взяти свою ідею і перетворити її в історичне підприємство, ми всі програємо. Зараз наше суспільство надмірно зациклене на нагороді за успіх, і ми робимо недостатньо, щоб кожному було легко робити багато спроб.

Давайте подивимося правді в очі. У нашій системі щось не так, коли я можу піти звідси і заробляти мільярди доларів за 10 років, в той час як мільйони студентів не можуть дозволити собі погасити свої кредити, не кажучи вже про початок бізнесу.

Послухайте, я знаю багато підприємців, і я не знаю жодної людини, яка кинула б починати бізнес, тому що вони не могли б заробити достатньо грошей. Але я знаю багато людей, які не переслідували мрії, тому що у них не було жодних шляхів для отримання підтримки, якщо вони зазнали б невдачі.

Ми всі знаємо, що нам не вдасться досягти успіху лише завдяки хорошій ідеї та наполегливій роботі. Успіх також прийшов до нас тому, що нам пощастило. Якби мені довелося підтримувати мою сім'ю, щоб вона могла рости, замість того, щоб писати код, якби я не знав, що все буде добре, якщо Facebook не спрацює, я б не стояв тут сьогодні. Якщо ми будемо чесними, ми всі знаємо, наскільки нам пощастило.

Кожне покоління розширює своє визначення рівності. Попередні покоління боролися за право голосувати і цивільні права. У них був "Новий курс" і "Велике суспільство". Тепер настав час визначити новий соціальний контракт для нашого покоління.

У нас має бути суспільство, яке вимірює прогрес не тільки за такими економічними показниками, як ВВП, а й за тим, наскільки багато людей з нас мають визначну роль. Ми повинні досліджувати ідеї, такі як універсальний базовий дохід, щоб дати кожному можливість спробувати нові речі.

Ми будемо багато разів міняти роботу, тому нам потрібна доступна служба догляду за дітьми, щоб працювати, та служба охорони здоров'я, яка не прив'язана до однієї компанії.

Ми всі будемо робити помилки, тому нам потрібно суспільство, яке менше зосереджується на тому, щоб затикати нас, або стигматизувати нас. І в міру того як технологія продовжує змінюватися, нам потрібно більше зосередитися на безперервній освіті протягом всього нашого життя.

І так, процес надання кожному свободи мати мету не є безкоштовним. Такі люди, як я, повинні платити за це. Багато з вас будуть успішними, тож ви теж повинні це зробити.

Ось чому Прісцилла і я започаткували "Ініціативу Чан Цукерберг" і витратили наші багатства щоб популяризувати рівні можливості.

Покоління двотисячних років - вже одне з найбільш благодійних поколінь в історії. За рік три з чотирьох американських громадян зробили пожертву, а сім з десяти зібрали гроші на благодійність.

Але справа не тільки в грошах. Ви також можете надати час. Я обіцяю вам, якщо ви будете витрачати годину або дві в тиждень - це все, що потрібно, щоб допомогти людині реалізувати свій потенціал.

Можливо ви думаєте, що це занадто багато часу. Я так думав. Коли Прісцилла закінчила Гарвард, вона стала вчителькою, і, перш ніж вона почала проводити освітню роботу зі мною, вона сказала, що мені потрібно вчити клас. Я поскаржився: "Ну, я зайнятий, я керую цією компанією». Але вона наполягла, тому я викладав програму середньої школи з підприємництва в місцевому клубі для хлопців і дівчат.

Я викладав їм уроки з розробки продукції і маркетингу, і вони навчили мене, що значить відчувати упередженість через свою расу і мати члена сім'ї у в'язниці. Я поділився історіями зі свого часу в школі, і вони поділилися своєю надією, що одного разу підуть в коледж.

Ось уже п'ять років я вечеряю з цими дітьми щомісяця. А в наступному році вони збираються в коледж. Кожен з них. Перші в їхніх сім'ях.

Ми всі можемо знайти час, щоб простягнути комусь руку. Давайте дамо кожному свободу переслідувати їхню мету - не тільки тому, що це правильно, а тому, що, коли більше людей можуть перетворити свої мрії в щось велике, нам всім краще.

Мета не тільки виходить з роботи. Третій спосіб створення почуття мети для всіх - створення спільноти. І коли наше покоління говорить "кожен", ми маємо на увазі всіх в світі.

В опитуванні, в якому взяли участь представники покоління двотисячних років з усього світу, спитали, що визначає нашу ідентичність. Найпопулярнішою відповіддю була не національність, релігія чи етнічна приналежність, це був "громадянин світу". Це дуже важливо.

Кожне покоління розширює коло людей, яких ми вважаємо "одними з нас". Для нас це тепер охоплює весь світ.

Ми розуміємо, що велика дуга людської історії зводиться до того, що люди збираються разом все більше - від племен до міст до народів - для досягнення того, чого ми не можемо самі по собі.

Ми розуміємо, що наші найбільші можливості зараз глобальні - ми можемо бути поколінням, яке покінчить зі злиднями. Ми розуміємо, що наші найбільші виклики також вимагають глобальних відповідей - жодна країна не може вести боротьбу зі зміною клімату самостійно, або запобігати пандемії. Прогрес зараз вимагає об'єднання не тільки міст або країн, але і глобального співтовариства.

Але ми живемо в часи нестабільності. По всьому світу є люди, залишені за межею глобалізації. Важко піклуватися про людей в інших місцях, якщо ми не відчуваємо впевненості за наше життя тут, вдома. Існує тиск залишатися всередині.

Це боротьба нашого часу. Сили волі, відкритості та світової спільноти проти сил авторитаризму, ізоляціонізму і націоналізму. Сили для потоку знань, торгівлі та імміграції проти тих, хто сповільнить їх. Це не битва націй, це битва ідей. В кожній країні є люди для глобального зв'язку і люди, що проти нього.

Це не буде вирішуватися в ООН. Це станеться на місцевому рівні, коли багато хто з нас відчують почуття мети і стабільності в нашому власному житті, що ми можемо відкритися і почати піклуватися про всіх. Кращий спосіб зробити це - почати будувати місцеві спільноти прямо зараз.

Ми всі отримуємо сенс від наших громад. Незалежно від того, чи є наші спільноти будинками або спортивними командами, церквами або музичними групами, вони дають нам відчуття, що ми є частиною чогось більшого, що ми не самотні; Вони дають нам сили для розширення наших горизонтів.

Ось чому так разюче, що протягом десятиліть членство у всіх групах скорочувалася до чверті. Це багато людей, яким тепер потрібно шукати мету десь ще.

Але я знаю, що ми можемо перебудувати наші спільноти і створити нові, тому що багато хто з вас вже є спільнотами.

Я познайомився з Агнес Ігой, яка сьогодні закінчує навчання. Де ти, Агнес? Вона провела своє дитинство в зонах конфлікту в Уганді, і тепер вона навчає тисячі співробітників правоохоронних органів, щоб забезпечити безпеку громад.

Я познайомився з Кайлой Оуклі і Ніхой Джайн, які сьогодні теж закінчують школу. Встаньте. Кайла і Ніхана почали некомерційну діяльність, яка об'єднує людей, які страждають від хвороб, з людьми з їхніх громад, які хочуть допомогти.

Я познайомився з Девідом Разу Аснаром, який закінчив сьогодні школу Кеннеді. Девід, вставай. Він колишній радник міської ради, який успішно очолив битву за те, щоб зробити Мехіко першим латиноамериканським містом, яке б підтримувало рівність у шлюбі - навіть до Сан-Франциско.

Це і моя історія. Студент з кімнати в гуртожитку, що об'єднує одну спільноту і зберігає її, поки в один прекрасний день ми не підключимо весь світ.

Зміни починаються локально. Навіть глобальні зміни починаються з малого - з такими людьми, як ми.

У нашому поколінні до цього зводиться боротьба до того, чи ми підключаємо більше, чи досягаємо ми наших найбільших можливостей - вашої здатності будувати спільноти і створювати світ, де кожна людина має сенс мети.

Клас 2017 року, ви переходите в світ, який потребує мети. Його створення залежить від вас.

Тепер ви можете подумати: чи можу я це зробити?

Пам'ятаєте, коли я розповів вам про цей клас, у якому я викладав в клубі для хлопчиків і дівчаток? Одного разу після уроку я говорив з ними про коледж, і один з моїх кращих учнів підняв руку і сказав, що не впевнений, що він може піти, тому що він не мав документів. Він не знав, чи пустять його.

У минулому році я взяв його на сніданок до його дня народження. Я хотів подарувати йому щось, тому я запитав його чого він хоче, і він почав говорити про студентів, чию боротьбу він бачив, і сказав: "Знаєш, я дійсно хотів отримати книгу про соціальну справедливість".

Я був вражений. Ось молодий хлопець, у якого є всі підстави бути цинічним. Він не знав, чи може країна, яку він називає домом, позбавити його мрії вступити до коледжу. Але він не шкодував себе. Він навіть не думав про себе. У нього багато цілеспрямованості, і він збирається вести людей разом з собою.

Це говорить про нашу нинішню ситуацію, про те, що я навіть не можу назвати його ім'я, тому що я не хочу піддавати його ризику. Але якщо старшокласник, який не знає, що чекає його в майбутньому, може внести свій вклад, щоб просунути світ вперед, то ми зобов'язані зробити це заради миру, щоб зробити те ж саме.

Перед тим, як ви вийдете з цих воріт в останній раз, коли ми постанемо перед Меморіальною церквою, мені згадалася молитва Мі Шебейраха, яку я говорю щоразу, коли стикаюся з викликом, яку я співаю моїй дочці, думаючи про її майбутнє, коли я укладаю її в ліжко. Воно звучить так:

"Нехай джерело сили, яка благословила нас, допоможе нам знайти мужність, щоб зробити наше життя благословенням".

Сподіваюся, ви знайдете в собі мужність, щоб зробити ваше життя благословенням.

Вітаємо, клас 2017! Удачі там.

Коментарі