•  

«Любі друзі» Порошенка які допомогли йому збудувати бізнес

1190
«Любі друзі» Порошенка які допомогли йому збудувати бізнес

Петро Порошенко розповів, хто допоміг йому збудувати його багатомільйонну корпорацію.

Ложкін, Ахметов, Григорішин, Рудьковський, Васадзе. Яке загальне минуле зв'язує нового президента з видатними бізнесменами України і Росії.

Головними партнерами по бізнесу виявилися друзі молодості: однокласник Сергій Зайцев, з яким на початку 90-х Порошенку ввозив в країну рідкісні какао-боби; товариш по службі Ігор Кононенко, що став партнером по першій компанії Порошенком "Центр сервісу", і товариші Кононенко по ВНЗ - Олег Зимін і Олег Свинарчук.

Проте, ЗМІ активно тиражують новину про те, що Порошенко запропонував посаду голови адміністрації президента куди менш близькому своєму партнерові - екс-власникові Українського медіа-холдингу (УМХ) Борису Ложкіну. Ніяких офіційних підтверджень такої пропозиції ні Порошенка, ні Ложкін доки не дали.

Так хто ж з відомих бізнесменів встиг побувати бізнес-партнером нового президента Петра Порошенка.


Борис Ложкін

Петро Порошенко і Борис Ложкін співпрацюють з 2007 року - тоді Порошенко передав в управління медіагрупі "УМХ" Ложкіна радіостанцію "Радіо п'ять" (пізніше перейменована в "Ретро ФМ").

У 2011 році партнери спільно придбали "Наше радіо" у ірландської медіакомпанії "Communicorp", а пізніше "KP Media" - у засновника компанії Джеда Сандена. У "KP Media" входили журнал "Кореспондент" і його сайт korrespondent.net, портал bigmir) net, жіночі журнали "Pink", "Пані" і "Вона", газета "15 хвилин" і інші ЗМІ. Обидва активи тоді оцінювали в діапазоні $15 - 20 млн кожен - за підсумками 2011 року холдинг "KP Media" приніс "UMH" біля $2 млн EBITDA, а "Наше радіо" - біля $1, 5 млн.

Порошенко продав свою долю в активах Ложкіну в 2013 році.

- Я вважаю, що наша співпраця з "UMH" була дуже плідною. Саме тому планую зосередити свою увагу на новому масштабному медіапроекті,- заявляв тоді Порошенко.

Втім, ніяких нових проектів після цього у нього не виникло, а "УМХ" разом з "KP Media" незабаром був проданий олігархові Сергію Курченко.


Рінат Ахметов

Проте ще до того, як Порошенко продав свою долю в медіаактивах Ложкіну, він встиг стати партнером ще одного українського мільйонера - Ріната Ахметова.

У 2012 році Порошенка, Ложкін і Ахметов заснували компанію "United Online Ventures". До неї увійшли основні інтернет-активи підприємців: портали i.ua, bigmir.net і tochka.net. У новоутвореному холдингу "Медіа групі "Україна"" Ахметову належало 24,9%. До кінця 2012 року доля групи виросла до 45,9% - швидше за все, саме за рахунок долі Порошенка. А вже через півроку компанія увійшла в "УМХ" і була продана Курченко разом з усією групою.


Костянтин Григорішин

Зв'язок між Порошенком і Григорішиным почав відстежуватися ще в 2005 році. Тоді вони разом боролися з групою Юлії Тимошенко за Нікопольський завод феросплавів, який хотів купити російський бізнесмен Віктор Вексельберг. Конфлікт був вичерпаний, але співпраця продовжилася.

За даними газети "КоммерсантЪ", тоді ж Порошенко і Григорішин спробували купити контрольний пакет акцій (61%) каналу "Інтер" у Ігоря Плужнікова. Бізнесмени навіть встигли перерахувати $130 млн. Але пізніше пан Плужніков знайшов іншого покупця - главу російською "Evraz Group" Олександра Абрамова, який заплатив $270 млн. З цієї суми $130 млн пішли на компенсацію покупцям, що не відбулися, крім того, глава "Evraz Group" надав Григорішину опціон на придбання акцій телеканалу "Інтер" у разі їх подальшого продажу. Номінальним утримувачем 61% телекомпанії став Валерій Хорошковський, що обіймав тоді посаду керуючого директора з операційних питань "Evraz Group". Пізніше він заявив що викупив ці акції, а в 2013 році продав їх Дмитру Фірташу і Сергію Льовочкіну. Хоча за даними "КоммерсантЪ", передача акцій Фірташу відбулася ще в 2007 році.

У 2007 році Костянтин Григорішин почав передачу акцій Севастопольського морського заводу, що належить йому, Петру Порошенку. Тоді пакет акцій Севморзавода, що належить компанії "Malter Enterprises Ltd", афільованій з групою "Енергетичний стандарт" Константина Григорішина, скоротився з 61,6% до 31,93%. А 29,36% акцій придбала "Vernon Holdings Ltd" - офшор, що володів до 2007 року 98,71% Липецької кондитерської фабрики, яка входить до складу кондитерської корпорації "Roshen". Тоді Порошенко не підтвердив, але і не спростував інформацію про купівлю Севморзавода, але вже в 2010 році його фонд офіційно оформив контроль над більш ніж 50% підприємства.


Микола Рудьковський

П'ятнадцять років тому Порошенку разом з Рудьковським отримав ліцензію на розробку найбільшого в Україні газового родовища - Семиренковського. Рудьковський, що очолював на той момент "Українську державну кредитну інвестиційну компанію", залучав до фінансування проекту бюджетні гроші, а Порошенка, що входив в керівництво однієї з впливових партій того часу - СДПУ(о) - забезпечував політичну підтримку. І вкладав власні гроші, звичайно.

Проект розвивався добре, але на початку 2000-х Петро Порошенко услід за своїм кумом Віктором Ющенком перейшов в опозицію, і його участь в СП стала невигідною для Рудьковського. У 2003 році ліцензію на розробку родовища у їх компанії відібрали, передавши її новоствореній ЧАО "Нафтогазвидобування". Власниками нового розробника були Рудьковський і впливовий, лояльний до влади нардеп Нестор Шуфрич.

Порошенко отримав шанс повернутися в газовий бізнес після перемоги Ющенка на президентських виборах. У 2005 році прокуратура порушила кримінальну справу проти топ-менеджерів "Нафтогазовидобування", а юристи Порошенка звернулися до суду з вимогою позбавити її ліцензії. Підприємство врятувала прем'єр міністр Юлія Тимошенко, яка від імені уряду підтвердила легітимність ліцензій "Нафтогазовидобування".

У кінці 2013 року підприємство викупив ДТЭК Ріната Ахметова.


Таріел Васадзе

У 1992 році Петро Порошенко разом з Олегом Свинарчуком почав займатися автомобільним бізнесом, пізніше об'єднавши активи в корпорацію "Богдан". У тому ж році свою корпорацію "Укравто" заснував і Васадзе.

Тісна співпраця між корпораціями почалася в 2003 році, коли на потужностях "ЗАЗа"("Укравто") вони почали спільне виробництво автомобілів ВАЗ 21099 і ВАЗ 21093.

У 2006 році Васадзе і Порошенка вирішили поглибити співпрацю і створили спільну компанію "Об'єднані транспортні технології". Компанія купила 50 га у Борському районі Нижегородської області РФ за $1, 1 млн і заявила про початок будівництва автозаводу. У 2007 році вона підписала угоду з Міністерством економічного розвитку Росії про безмитне ввезення на територію Росії автомобілів, що комплектують для виробництва, і автобусів. Згідно підписаної домовленості, компанія повинна була через 30 місяців створити потужності по зварюванню, забарвленню і складанню автомобілів об'ємом 25 тис. автомобілів в рік.

Відтоді ніяких новин про спільне підприємство не було. На сайті старого Борського авторемонтного заводу, розташованого на території, купленій Васадзе і Порошенком, приміщення заводу здаються в оренду.

Компанія "Об'єднані транспортні технології" була ліквідована в серпні 2013 року.