•  

Єврощоденник або як в ЄС добувають й зберігають тепло в зимових обійстях?

990
Єврощоденник або як в ЄС добувають й зберігають тепло в зимових обійстях?

Гроші – з диму!

Українці примудряються спожити удвічі електрики більше, ніж середній норвежець, або ж навіть житель Болгарії (де клімат з Україною майже однаковий). Тим часом, у Литві вже практично наблизилися до повної енергонезалежності від Росії й крокують далі. Тут освоюють нові технології енергозбереження й видобування енергії з відновлювальних джерел. Подія в литовському Каунасі – зайве тому підтвердження. Країна крокує у ногу зі світовим, принаймні зі ЄСівським технологічним прогресом. Нам так і не снилося? Але чим далі вникаю в проблему, тим більш переконуюся, що не обов*язково для крутого підйому економіки вступати в отой ЄС,– варто мати лише добру волю і, як то кажуть, наснагу до змін.

На Полтавщині – читаю в черговому адміністративному повідомленні, –вводиться графік обмеження споживання електроенергії. Інформує, власне, адміністрація ПАТ «Полтаваобленерго». Про цю й насправді доволі «патову» (виходячі з назви) організацію мова буде пізніше. Адже не так давно побував на засіданні громадської ради при обласній адміністрації, котра якраз розглядала зазначене питаннячко…

Ну, а я ж поки що дізнаюся з того недавнього повідомлення ЗМІ, що причиною для такого обмеження електро споживання послугував «дефіціт балансу в об'єднаній енергетичній системі України».

В Полтаві, отже, он воно як… У Литві, у місті Каунасі, де сьогодні проживаю – дещо інакше. В цьому місті, вперше в Литві, навчилися «робити тепло» з диму. У німців навчилися. Про це теж – трішечки нижче. А побіжно зазначу, що загалом можна стверджувати, що зиму литовці перезимують благополучно. Цьому свідчення й перша передумова – результати газових стрес-тестів, проведених Єврокомісією. Газові сховища країн-членів ЄС, говориться, заповнені на 90%. Це й свідчить про готовність Європи до будь яких перебоїв у поставках з Росії.

Також й власне Литва стала енергетично безпечною державою, – в зв'язку з подією минулого понеділка. До неї литовці йшли кілька років. І відповідну заяву з приводу цього зробила президент Литви Даля Грибаускайте – тобто на церемонії відкриття Клайпедського терміналу скрапленого природного газу... Судно, котре прибуло до Клайпеди й де зберігатиметься газ, й яке зветься «Індепендент» (незалежність) – збудували норвежці, вигодами від цієї «оборудки» скористаються сусідні естонці й латиші. Але й сама Литва і надалі продовжує розвивати свою енергетичну програму, – цьому свідчення ще одна подія, що відбулася в минулий вівторок в Каунасі.

«Імениником дня» став німецький енергетичний концерн, спільне підприємство DanpowerBaltic – наприкінці жовтня в Каунасі німці розпочали будівництво незвичайної, високотехнологічної електростанції, за якою (і їй подібними), як стверджують експерти, велике майбутнє. Закладка будівництва почалася урочистою церемонією.

Для початку захоронили в фундаменті майбутнього будівництва капсулу-послання нащадкам. Поруч з майбутньою біопаливною когенераційною електростанцією у Каунасі вже діє підприємство по спалюванню і перетворенню в теплову енергію так званих пелет (відходів деревообробної промисловості). Але це вже буде перший в Литві завод «нового покоління», досить потужний (20-ти мегаватний), де з біопалива будуть виробляти не тільки тепло, а й електрику! Причому коефіцієнт корисної дії цієї сучасної технології надзвичайно високий! Навіть з димової труби збираються «качати електрику».

Підприємство фірми Danpower Baltic буде в змозі запропонувати ще більш низьку теплову ціну для міського населення прилеглого мікрорайону. На будівництво заводу інвестовано 86 млн. літів (32 млн. євро).

На відкритті будівництва електростанції і всього комплексу когенераційного обладнання виступили обидва мери – Стефан Шостак з Ганновера і Андрюс Купчинскас, мер Каунаса. «Ми завжди раді новим інвестиціям у виробництво технологічних теплоенергетичних комплексів, на благо наших жителів,– сказав пан Купчинскас.

Новий завод наближатиме той день, коли і в холодний період року необхідного тепла для Каунаса вистачить тільки від тих енергетичних підприємств, що працюють на біомасі. Тобто, якщо на даний момент 20 відсотків електроенергії Литва отримує з так званих відновнювальних джерел (вітро-гідроелектростанції, геотермальні і т.п.). А от в Каунасі, другому за величиною місті країні й подібному в демографічному сенсі до Полтави, скоро планується мало не стовідсотковий перехід «на пелети» й другі види біопалива. Адже в передових країнах ЄС цей відсоток вже зараз – значно вище.

Мер Каунаса Андрюс Купчинскас зазначив, що в проектуванні нового заводу, що працює на когенераційних обладнанні (див. довідку нижче) брали участь і литовські розробники і конструктори. Це робить честь литовцям й змушує спитати про те ж саме в самого себе: а чим займаються наші численні НДІ, котрі теж могли б залучатися до подібних розробок? Сподіваються лише на якихось «німецьких партнерів»?

Німеччина ж насправді є одним зі світових лідерів використання «зеленої енергії». Зокрема, той же Ганновер (звідки в Каунас «приїхала»нова технологія) використовує взимку для виробництва тепла і електрики джерела переважно поновлюваних ресурсів! У регіоні теплодля комунального споживача і електрика генерується не тільки від біопалива, але і з біогазу і різних комунальних відходів. Німці раді поділитися цим досвідом. Тільки б ми схотіли його запозичити…

Сьогодні ті ж литовці пов'язані з ЄС транс'європейською енергетичною мережею. А в найближчому майбутньому такі ж як Каунаська електростанція підприємства, оснащені сучасною когенераційної технікою, дозволять республіці в значній частині перейти на біопаливо (взамін нафтопродуктів). Технологія дозволяє максимально використовувати виробничі потужності, і по завершенню будівництва станції місто матиме теплоенергію за дешевшою ціною… До речі фірма «Danpower GmbH, Stadtwerke Hannover не найбільша в країні, але обсяг її продажів - 9,3 мільярда євро. Вражає? Вражає.

Завод на споживанні біомасидля подачі теплової енергії в місто (грубо кажучи, котельня) був аж побудований у Каунасі два роки тому. Сьогодні його чекає значна реконструкція: навіть з диму, котрий викидає ватмосферу ця величезна котельня каунасці робитимуть грошики!

Щоби вам було зрозуміліше, у чому суть: когенерація це комбіноване виробництво тепла та електроенергії. На електростанції з застосуванням технології когенерації паливо використовується для отримання двох форм енергії – теплової та електричної. Приставка «ко» в слові когенерація і означає комбі. Простіше кажучи когенераторні установка це теплова електростанція. Когенераторні електростанції більш ефективні, порівняно з електростанціями «попереднього покоління», вони виробляють тільки електричну енергію.

З технологією когенерації з'являється реальна можливість використовувати теплову енергію, яка зазвичай випаровується в атмосферу через градирні і разом з димовими газами. При використанні ефекту когенерації істотно зростає загальний коефіцієнт використання палива (КіТ). Застосування когенерації в значній мірі скорочує витрати на придбання палива.

Будь в Україні нормальна система ЖКГ та економічні технології на виробництвах, Володимир Путін був би для нас не більш небезпечний, ніж якийсь там Роберт Мугабе! Але в Україні немає політичної сили (навіть попри красномовні заяви тих, хто прийшов у оновлену ВР), яка б розробила і популяризовала зрозумілу і поступову стратегію позбавлення від російської економічної залежності.

Наші політики, замість того, щоб удень і вночі кричати з усіх телеекранів про те, що варто купувати менше російського газу, показали б людям справжній євроінтеграційний шлях в технологічну систему енергозбереження й енерговиробництва. Поки ж наші вожді махають вилами і несуть популістське маячня, ми продовжуємо мати те, що маємо…

З тексту оновленої цього року Енергетичної стратегії України випливає, що тепловтрати при доставці тепла споживачам в Україні тільки через труби теплотрас становлять від 30 до 45%!Країна продовжує витрачати мільярди на опалення повітря, замість того, щоб займатися реконструкцію цих жахливих комунікацій і фанатично економити. Такзробив би будь-який нормальний господар. Але я от, приміром, пригадую: скільки разів у полтавській пресі мелькали повідомлення про скоре будівництво в одному з районів вітро-генераторної електростанції. Невеличкої. Це ж всього лише вітряк з електричною турбіною… Та й де ж воно? Тільки язиками плескаємо.

Тим часом у тій же Литві вітряки на Балтійському узбережжі стали звичним елементом пейзажу. А у тій же Польщі й тій же Німеччині, проїжджаючи автобаном, по кілька разів нараховував десятки й сотні таких вітряків на їхніх горизонтах…

Наша довідка. Когенераційна установка складається з силового агрегату, наприклад, газової турбіни, електричного генератора, теплообмінника і системи управління. В газотурбінних установках основна кількість теплової енергії відбирається із системи вихлопу. В газопоршневих електростанціях відбір теплової енергії відбувається від масляного радіатора, й так само і від системи охолодження двигуна. Відбір теплової енергії в газотурбінних установках (ГТУ) здійснимо технічно простіше, оскільки вихлопні гази мають більш високу температуру. При використанні когенерації на 1 МВт електричної потужності споживач отримує від 1 до 2 МВт теплової потужності у вигляді пари і гарячої води для промислових потреб, опалення та водопостачання. Когенераторні електростанції з надлишком покривають потреби споживачів в електричній і дешевої теплової енергії.

(Продовження буде)

Віталій Цебрій,

журналіст з Каунасу