Українська економіка падає, люди поки що виживають

ЕКОНОМІКА
27.07.2015, 10:42
Українська економіка падає, люди поки що виживають

Багато українців на собі відчувають наслідки глибокої рецесії, в якій опинилась країна.

Економіка до певної міри скорочується через нестабільність, викликану протистоянням зі збройними формуваннями так званих ДНР і ЛНР.

Київ може найближчим часом оголосити дефолт з низки міжнародних зобов'язань.

Минулого тижня прем'єр міністр України Арсеній Яценюк побував у США, намагаючись знову переконати Вашингтон у тому, що уряд досягає поступу в питанні відновлення економіки, бореться з корупцією і підтримує хитке перемир'я з проросійськими силами на сході України.

Однак життя багатьох пересічних українців залишається важким.

Копійка до копійки

На околиці Києва Андрій і Юлія Бурди керують Центром розвитку мови - благодійною організацією, яка допомагає дітям з обмеженими можливостями.

Центр знаходиться у скромному приміщенні, що складається з двох кімнат в кутку однієї зі шкіл. Андрій і Юлія підтримують роботу організації завдяки пожертвам 20 сімей, дітям яких вони допомагають.

На зібрані гроші волонтери оплачують оренду і купують недорогі речі, які допомагають їм у роботі. У роботі з дітьми співробітникам Центру допомагає щеня породи бассет-хаунд на ймення Боббі.

Сім'я ледь зводить кінці з кінцями

У квартирі подружжя все теж дуже скромно. Андрій і Юлія, дві їхні доньки і мама Андрія живуть усі разом у двокімнатній квартирі, яку вони винаймають, на околиці столиці.

Разом вони ліплять гіпсові фігурки і шиють ганчіркові ляльки, які потім продають на місцевих ярмарках. Андрій також відкрив сервіс по догляду за йоркширськими тер'єрами.

Незважаючи на те, що в сім'ї рахують кожну копійку, вони ледве зводять кінці з кінцями, говорить Юлія.

"Ми не можемо дозволити собі виїхати з дітьми погуляти десь: в торговий центр, зоопарк, цирк, тому що зараз це коштує дуже дорого", - пояснює вона.

За минулий рік курс гривні сильно впав. НБУ дав зрозуміти, що більше не втручатиметься для того, щоб підтримувати курс національної валюти.

Все це викликало різке зростання інфляції. Юлія каже, що тепер перед їхньою родиною нерідко стоїть складний вибір - що купити.

"Ми не можемо дозволити собі ліки, які нам потрібні. Бо якщо ми купимо ліки, то ми залишимося на якийсь час, напевно, без їжі", - пояснює вона.

"Коли приходиш в магазин чи на базар, ти не віриш своїм очам. Якщо раніше ковбаса і сир коштували певну ціну за один кілограм, то зараз вже за 100 гр така ціна", - дивується Юлія.

Чи виправдані ризики?

Популярність Порошенка і Яценюка падає

Скрута, яку відчуває сім'я Юлії, характерна для багатьох по всій країні.

Згідно із прогнозами, ВВП України цього року впаде на 10%, і це після падіння на 7,5% в 2014 році. Інфляція становить 57%. Це третій найвищий показник у світі після Венесуели і Південного Судану.

Крім того, Україні необхідно платити за зобов'язаннями міжнародними кредиторам через кілька днів. Ситуацію в Києві вже порівнюють з афінською кризою.

24 липня настає крайній термін виплати урядом відсотків від позики на суму 120 млн доларів. Якщо влада не зможе цього зробити, країна оголосить дефолт.

Київ зараз веде переговори з групою іноземних кредиторів, які видали Україні 9 з 19 млрд доларів.

Україна просить зрізати 40% боргу. Група кредиторів, яку очолює базований у США Франклін Темплтон, поки що не йде назустріч проханням про реструктуризацію боргу. Натомість пропонує відтермінувати платежі.

120 млн доларів, здавалося б, сума не надто велика. Однак Україна воліла б не виплачувати цей борг, щоб уникнути виснаження своїх вже і без того слабких золотовалютних резервів, і не виставляти напоказ свої слабкі сторони під час переговорів.

Саме тому в травні український парламент надав уряду право накладати мораторій на всі іноземні виплати, якщо буде така необхідність.

Наразі незрозуміло, що станеться, якщо Україна не зможе заплатити за рахунками. Міністр фінансів країни Наталя Яресько каже, що вплив на економіку України буде мінімальним, і це може навіть допомогти вести переговори щодо боргів.

"Я думаю, що якби ми і використовували цей прийом, це було б тимчасовим заходом. Це був би лише аргумент для продовження дискусії, не більше того", - говорить вона.

Пані Яресько просить не зловживати порівнянням України з Грецією.

"Я рада, що ми не Греція. Я рада, що у нас зовсім інша ситуація. У Греції багато пов'язано з їхнім небажанням піти на реформи", - пояснює міністр.

Парламент України минулого тижня ухвалив пакет законів, рекомендованих раніше МВФ. Це є обов'язковою умовою для отримання першого траншу позики на суму 1,7 млрд доларів з 17 млрд доларів.

Економіка розвалюється

Наталя Яресько впевнена, що зміни на краще будуть

Але нестабільна ситуація в економіці роздмухує побоювання населення. Нещодавні опитування громадської думки, проведені найбільшими соціологічними компаніями, показали, що невдоволення Петром Порошенком і Арсенієм Яценюком зростає.

Пані Яресько каже, що знає про труднощі, які відчувають люди в Україні, і про те, наскільки болісно відбуваються реформи. Наприклад, нещодавно влада підняла оплату за послуги ЖКГ. Але ці труднощі - тимчасові, зазначає міністр.

"Коли пересічні українці кажуть, що не бачать результатів цих реформ, не можна сказати, що це неправда. Але це не є несподіванкою. Результат реформ позначиться на тому, що є в їхніх гаманцях, через шість, дев'ять чи дванадцять місяців", - говорить пані Яресько.

Але для деяких і три місяці - це довгий термін.

Юлія Ногіна очолює київську компанію, яка виробляє ароматизований желатин. У зв'язку із економічними проблемами попит на деякі види її продукції впав на 70%, деякі свої товари вона взагалі не може тепер продати.

Їй довелося переорієнтуватися на виробництво більш дешевих продуктів, щоб заповнити цю прогалину. Але якщо ціни продовжать зростати, це змусить покупців переключитися на купівлю тільки найнеобхідніших продуктів і відмовитися від продукції Юлії, навіть якщо її товари будуть коштувати дешевше. Це може змусити її закрити свою справу.

"Ми сподіваємося, що всі ці стрибки, всі ці перипетії все-таки будуть на краще. Але я не задоволена, тому що в країні війна, в економіці повний розлад. Поки нічого хорошого немає", - підсумовує пані Ногіна.

Джерело:

http://www.bbc.com/ukrainian


Читайте також:
Економіка
Венесуельський соціалістичний диктатор готовий позмагатися у видобутку «чорного золота» із сусідньою Ґаяною. Лондон не заважатиме Каракасу.
12:29
Економіка
Найбільша у світі корпорація із перероблення «чорного золота» оголосила про намір залишитися на російському ринку. Війна виторгу не завада.
26 березня, 08:18
Економіка
Александр де Кроо переконаний, що «атомна голка» Кремля висмоктує всі соки з європейської енергетики. Цьому слід нарешті покласти край.
25 березня, 07:18
Економіка
Криза цін на енергоносії спричинила збільшення кількості бідности на Туманному Альбіоні. Причому напасть не обирає стать, вік і походження.
24 березня, 07:51
Економіка
Після військового заколоту і державного перевороту бідна африканська держава є колонією Москви. Владу там тримають терористи «Вагнера».
19 березня, 12:27
Економіка
Київ самотужки не здатен відродити власну оборонну промисловість. Десятиліття шкідництва, грабунку і корупції не минають без наслідків.
17 березня, 11:15