•  

Не стало Леоніда Череватенка – славного поета і сценариста з «Холодного Яру»

0
Не стало Леоніда Череватенка – славного поета і сценариста з «Холодного Яру»

На 76-му році життя помер лауреат Шевченківської премії, член Історичного клубу “Холодний Яр”, поет і сценарист Леонід Васильович Череватенко. Лише нещодавно редакція «Останнього Бастіна» одержала від автора любязний дозвіл на публікацію деяких його творів і ось тепер вони, на жаль, будуть публікуватися уже посмертно…

31 жовтня 2013 р. йому виповнилося 75 років. 2 листопада в Ірпінській районній бібліотеці ми відзначали ювілей поета. Привітати Леоніда Васильовича прийшло чимало письменників, а сам він за станом здоров’я прийти не зміг.

Присутні переглянули уривки з його фільмів “Дорога на Січ” та “Гайдамака”. Поруч з фільмами “Хай Бог розсудить” (за Климом Поліщуком) та “Закон” (за новелою Юрія Липи) “Гайдамака” увійшов до кіноальманаху “Бог їх розсудить” (до всіх Череватенко написав сценарії).

Наскрізною темою творчого життя Череватенка стало “розстріляне відродження”.

Важливим для Череватенка стало дослідження життя і творчості Олега Ольжича. З режисером Аркадієм Микульським він створив кінотрилогію “Я камінь із Божої пращі”: “Ольжич” (1996), “Доба, жорстока, як вовчиця” (2000), “Незнаний воїн” (2000). За кінотрилогію про Ольжича Леонід Череватенко і режисер Аркадій Микульський 2002 року удостоєні Національної премії імені Тараса Шевченка.

Леонідові Череватенку присвячували вірші поети. Ольга Страшенко, зокрема, написала:

 

 Були Ви нерідко опальним вигнанцем,

 

 та образ козацький від того не зблід,

 

 вели свої твори, як триста спартанців

 

 колись в Фермопілах вів цар Леонід!

 

 Ви бачите зірко де тлінь, де путяще,

 

 куди спрямувати потужний прорив,

 

 бо Ольжич, як камінь із Божої пращі,

 

 у творчість ясним метеором влетів!

 

Остання поетична збірка Леоніда Череватенка “Закляте залізо” була удостоєна премії “Українська книжка року” (2013). Письменниця Алла Диба призналася, що шестеро своїх онуків, “учить й учитиме на творах Леоніда Череватенка”.

Вічна пам’ять!

Роман КОВАЛЬ, 

історичний клуб “Холодний Яр”