Історія Полтавщини в післямонгольську добу

17.07.2015, 13:49
Історія Полтавщини в післямонгольську добу

П’ятий польовий сезон у Глинському: відкриваючи історію післямонгольської доби

Завершився черговий польовий сезон на Глинському археологічному комплексі національного значення. Розкопки здійснювалися силами експедиції Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України, за підтримки ГО «Останній бастіон». До археологічних досліджень залучалися студенти-практиканти СумДПУ, фахівці Інституту археології НАН України, члени Полтавського обласного відділення ВГО «Спілка археологів України» і волонтери.

Польові роботи завершені, попереду нас чекає кропітка лабораторна праця, однак вже можна окреслити попередні результати з огляду на здобутки археологічної експедиції.

В першу чергу варто наголосити: розкопками вивчено територію пам’ятки, що зазнала значного руйнування, яке спричинене самовільним видобутком піску, і головне – мінімізовано його негативні наслідки.

Досліджено низку виразнихх житлових і господарських споруд, що датуються серединою Х – кінцем XIV ст., зокрема кузню. Отримано унікальну колекцію зразків глиняного посуду, різноманітних предметів з кістки, каменю, металів, в тому числі й персональних прикрас, що після камеральної обробки поповнять державний музейний фонд України.

Крім решток матеріальної культури розкопками зафіксовані сліди страшних подій на землях України-Руси після монгольської навали, про що красномовно свідчать людські поховання в житлах та поруч із ними. Це спричинило прийняття спільного рішення науковців та громади про перепоховання виявлених жертв та встановлення пам’ятного знаку на місці цих трагічних подій, які відбулися на нашій землі після поразки Великого князя Вітовта на Ворсклі 1399 року.

Окрім пам’яткоохоронних та наукових заходів, значна увага приділялася навчальним студіям. У формі вільного спілкування студентів із фахівцями-археологами молодь набула навичок польових археологічних досліджень, а також фахових знань стосовно археологічної типології, класифікації та хронології на прикладах виявленого матеріалу. Також студенти ознайомилися з методами флотації та промивки як частини археологічних досліджень і принципами застосування новітніх GIS-технологій в сучасній археології. Виймаючи із землі власноруч давні речі, а не розглядаючи їх у вітринах музеїв, студенти мали змогу доторкнутися до повсякдення наших предків та отримати неоцінений досвід пізнання власного історичного минулого та осягнення свого місця в ньому.

Традиційним завершенням сезону стала урочиста посвята студентів в археологи і обов’язкова консервація розкопу. Попри те, що літо у розпалі на нас чекають нові дослідження. З Глинським археологічним комплексом ми не прощаємось, а кажемо: до наступного польового сезону!

Юрій Пуголовок


Читайте також:
Некролог
Ця війна забирає кращих із нас. На жаль, цвіт української нації гине, зупиняючи безжальну, людожерську московитську орду.
19:06
Історія
Найбільш дивна війна, що її вела Русь-Україна, — похід сина Ярослава I Мудрого на Константинополь. Сталася ця подія у далекому 1043 році.
вчора, 20:28
Книги
Задовго до шумерів у Передній Азії виникла добре згуртована спільнота, що мала унікальні знання. Люди контактували із позаземними істотами.
14 квітня, 20:58
Некролог
Мешканець села Харківці Пирятинської громади — на щиті. Наш незламний земляк Євген Пулинець поповнив лави Небесного Воїнства України.
14 квітня, 11:36
Історія
Наше прадавнє минуле досі припадає пилом попри численні розвідки. Дослідники зосереджуються на одному предметі, не бачачи загальної картини.
11 квітня, 19:36
Історія
Доказом слугує печера Теопетра у гірській місцевості центральної Греції. Саме там вперше було використано викопане паливо.
10 квітня, 19:35