•  

Полтавське МЕТРО і дивізія СС «Адольф Гітлер»

0
Полтавське МЕТРО і дивізія СС «Адольф Гітлер»

Здавалося б, який зв'язок між шанованим у Полтаві торговим закладом та сумнозвісної дивізією, що наводила жах і на радянських солдат , і на польських , і на англійців, і на американців ... Але зв'язок , виявляється, є. Тому міцніше візьміться за стілець і постарайтеся дочитати до кінця. Адже засновник мережі МЕТРО Отто Байсхайм - один із ... Ні , давайте все-таки поінтрігуємо! 

 

Отже , у середині 60 -х , коли цей пан і зайнявся торговим бізнесом , він був уже професором (причому справжнім - з двома « с» , а не з двома «ф» , як деякі панове з Ростова ). Концепція дрібнооптової торгівлі незабаром почала розвиватися і за межами Німеччини , а з 1968 р. гіпермаркети Metro відкриваються Нідерландах та інших великих європейських містах , а потім і по всьому світу. Сьогодні - це третя за величиною торгова мережа в Європі та четверта в світі , що має майже 30 тисяч співробітників!

Кілька років тому гіпермаркет МЕТРО відкрився і в Полтаві. Її операційна діяльність здійснюється торговими підрозділами незалежно на відповідних ринках: Metro / Makro ( формат Cash & Carry ) , Real / Extra ( роздрібний продаж продовольчих товарів), Media Markt і Saturn (домашня електронна техніка ) , Praktiker ( формат "все для будинку" і " зроби сам ") , Galeria Kaufhof ( формат універмагу ).

Але повернемося до Байсхайма.

Його сім'я і нині володіє 10 % відсотками акцій компанії , кількість яких сам Байнсхайм кілька років тому знизив з майже 20 відсотків ... Так, саме кілька років тому! Скільки ж років йому самому? - запитаєте ви . Було 89 ! «Було » , тому що 18 лютого 2013 засновник Metro пішов у світ інший . Причому по ... своїй волі , покінчивши життя на самогубством у своєму маєтку в німецькому місті Роттах - Егерн . Кажуть , причиною такого шаха стала невиліковна хвороба...

Стан Байсхайма оцінювалося більш ніж в 3,3 млрд євро. За деякими даними , частина його була передана по заповіту двом некомерційним фондам в Німеччині та Швейцарії. Ну , тепер , вшанувавши пам'ять цього , судячи з наявності грошей , досить шановного пана , настав час згадати один з фактів , про які навіть зараз мало хто знає. Та майже ніхто! Навіть у самій Німеччині .

Справа в тому , що Отто Байсхайм , як сказав би тепер сумнозвісний Дмитро Кисельов на каналі « Росія », ... фашист . Більше того - есесівец ! Адже Отто Байсхайм дійсно служив в тій самій дивізії « Адольф Гітлер». Її повна назва - 1 -а танкова дивізія СС « Лейбштандарт СС Адольф Гітлер » (SS- Panzer - Division Leibstandarte - SS Adolf Hitler ) . Це елітне формування військ СС , створене на базі особистої охорони фюрера!

На підставі матеріалів Надзвичайної державної комісії з встановлення і розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників дивізія « Лейбштандарт СС Адольф Гітлер » включена в список з'єднань і частин вермахту і СС , які вчинили військові злочини на території СРСР. На Нюрнберзькому процесі вся організація військ СС, включаючи і «Лейбштандарт СС «Адольф Гітлер» , була визнана злочинною.

Справа, звичайно , минула і ніхто нікого засуджувати зараз не збирається. До речі , сам Байнсхайм на цю тему не любив говорити.  Як і взагалі що-небудь говорити про себе і про свою біографію. Більше того: Байнсхайм нікому і ніколи не давав жодних інтерв'ю! А фото , які з'явилися , до речі , в пресі вже після його смерті , були зроблені випадково. Мабуть , все-таки старому було що приховувати ...

Але в даному випадку нас зацікавив один-єдиний факт: а чи бував засновник МЕТРО в Полтаві? Під час війни природно. Картина в уяві малювалася досить епічна : з боку Супрунівки мчить на танку Байнсхайм і , оглядаючи з гори околиці Полтави , навіть не підозрює , що через 60 з лишком років на протилежній стороні цієї самої гори височітиме його « магазинчик » !Чи могло таке бути ? Ну , про магазинчик танкіст Отто , природно , мріяти не міг , адже тоді навіть не припускав , чи залишиться жити взагалі. А ось , що він міг бути в той час у Полтаві - це цілком ймовірно .Досить простежити шлях самої дивізії. ...Радянський кордон її підрозділи перейшли 30 червня 1941 , наступаючи в другому ешелоні 1 - ї танкової групи в напрямку Дубно - Луцьк – Броди. Де , власне і відбувся  найбільший танковий бій Великої Вітчизняної, про який радянські історіографи , втім , вважали за краще мовчати . Оскільки  танкова армада СРСР , маючи значну чисельну перевагу перед німцями, зазнала нищівної поразки !

Наприкінці липня бригада була перекинута в район Умані та включена до складу 48 -го моторизованого корпусу для участі в операції по оточенню з'єднань Південно-Західного фронту. За півтора місяця бойових дій у складі групи армій «Південь» дивізія « Адольф Гітлер » втратила більше половини своєї техніки , а втрати особового складу значно перевищили загальні втрати у всіх « європейських кампаніях ».

Позбавлена необхідного оснащення для ведення бойових дій в умовах суворої зими , бригада СС несла значні втрати в результаті масових випадків замерзань та обморожень кінцівок. Незважаючи на постійні поповнення , до початку 1942 роки її чисельність становила менше 50% від штатного складу. Залишки з'єднання були відведені в тил для поповнення .

Якщо припустити , що Байнсхайм , судячи з усього , потрапив на фронт в 1942 році , то вже на початку лютого 1943 року панцергренадерская дивізія СС « Лейбштандарт Адольф Гітлер » разом з іншими дивізіями корпусу прибула на Україну . Корпус був підпорядкований армійській групі Губерта Ланца , якому було поставлено завдання «утримувати Харків до останньої людини ». Природньо, потрапити в район бойових дій «Лейбштандарт Адольф Гітлер » міг тільки через Полтаву ! І достеменно відомо , що 15 лютого 1943 року танковий корпус СС уже був в районі Краснограда , де почав зосередження для планованого німецьким командуванням контрнаступу. Відразу після захоплення Харкова бойова група Пайпера , створена на базі панцергренадерского полку «Лейбштандарт » , посиленого залишками роти важких танків «Тигр» , здійснила кидок по шосе Харків - Курськ і 17 березня захопила Білгород . У боях за Харків "Лейбштандарт" зазнав великих безповоротні втрати в живій силі і техніці : понад 45 % особового складу і близько 60 % танків. Але участь « іменний дивізії фюрера » у битві за Харків було відзначено: Гітлер передав чек на два мільйони рейхсмарок для всього особового складу , а центральна площа Харкова була перейменована в «Площа Лейбштандарт СС ». Наприкінці березня підрозділи дивізії були виведені з фронтової зони і відправлені на відпочинок до Харкова, де відновлювали свою боєздатність. Пізніше брали участь у Курській битві.

В середині листопада 1943 року « Лейбштандарт » увійшов до складу 48 -го танкового корпусу 4 - ї танкової армії , якому було поставлено завдання відбити Київ , звільнений радянськими військами. Німецьким військам вдалося знову захопити Житомир і завдати поразки частинам 3-й гвардійської танкової і 60 - ї армій 1 -го Українського фронту , проте виконати головне завдання вони не зуміли. Пізніше воювали в Польщі , Австрії... 

...7 травня 1945 після отримання повідомлення про капітуляцію Німеччини командир 1 - ї танкової дивізії СС О. Кумм офіційно розпустив «Лейбштандарт» і наказав своїм підрозділам здаватися в полон англо-американським військам. За згодою союзного командування близько 10 000 військовослужбовців « Лейбштандарт » наступного дня перетнули демаркаційну лінію , встановлену по річці Енс , і склали зброю в районі міста Штайр .

Ось так закінчилася ця історія.

А 24 червня 1945 року в Москві на Красній площі відбувся Парад Перемоги. Його завершувала колона солдатів , які несли опущені прапори і штандарти частин вермахту і військ СС. І правофланговий колони старший сержант Федір Легкошкур першим жбурнув древко штандарта дивізії СС « Адольф Гітлер » до Мавзолею Леніна. До речі , Легкошкур - наш земляк , уродженець сусідньої Дніпропетровської області.

Повертаючись  до Бейнсхайма , залишилося тільки ще раз відзначити: людиною він був дуже закритою . Досить згадати , що за все своє життя він не дав жодного інтерв'ю пресі!

 

Павло ДОЛИНСЬКИЙ