•  

«Літературна весна» починається зі Сходу

1210
«Літературна весна» починається зі Сходу

За день до початку календарної весни, на Схід уже прийшла весна літературна. 27 лютого в Слов’янську відбувся літературно-музичний фестиваль «Українська весна».Укотре на Донбас завітав поет, письменник і громадський діяч Сергій Жадан разом із колегою по перу Андрієм Курковим, музиканткою Мар’яною Садовською та поеткою, авторкою тексту пісні «Повертайся живим»Іриною Цілик. Організатори заходу – мистецьке об’єднання «Остання Барикада» зробили вхід вільним, отож усі охочі мали змогу побачити виступ наживо.

За доброю традицією, мистецький десант висадився на базі Донбаського педагогічногоуніверситету. Актова зала була вщент заповнена. Окрім студентів і викладачів, на захід прийшли бійці батальйону «Січ», котрий наразі перебуває в зоні АТО.

Митці читали нову поезію, зокрема багато віршів стосовно військових подій на Сході, що викликало бурхливу реакцію з боку глядачів. Належно оцінила публіка й музичні імпровізації Мар’яни Садовської, яка на відміну від Жадана й Куркова, у Слов’янськ завітала вперше. Окрім віршів і музики, «десант» підготував глядачам сюрприз у вигляді номеру від гімнастки Надії Васіної, яка висловила велику вдячність воїнам нацгвардії.

Слід зазначити, що подібні фестивалі не вперше проходять у Слов’янську. Показово, що й літературна весна почалася саме з цього міста. Сергій Жадан як очільник проекту подякував публіці за незмінно теплу атмосферу та гарний прийом.

Є відомий вислів, що коли говорять гармати, музи мовчать. Проте такі заходи та фестивалі мають на меті довести всім – коли слово беруть музи, нехай замовкне зброя!

Слов’янськ, який відновлюється й відбудовується після військових дій, невдовзі може стати літературною колискою якщо не цілої Слобожанщини, то принаймні Донбасу, культурно-мистецького Донбасу, у якому публіка й автори однаково гарно розуміють одне одного як українською, так і російською.

Література ніколи не перебувала осторонь суспільно-політичного життя і, зараз, як ніколи, важлива її здатність об’єднувати, заохочувати до діалогу сторони, що опинилися по різні боки однієї проблеми, допомагати нам усім знаходити потрібні слова. Головне – це наше бажання почути й зрозуміти один одного. Менше керуватися нав’язаними стереотипами й заангажованою інформацією з новин, більше спілкуватися, більше допомагати один одному. Для початку – словом. Це необхідно всім, цього нам, часом, не вистачає, саме в цьому і є основне завдання, яке ставлять перед собою організатори й учасники «Літературної весни».

І ні дня без спочинку! Уже ввечері «літдесант» завітав і до сусіднього Краматорська, а за день митці вирушили до наступного міста, яке також потребує гарячого слова та підтримки - Сєвєродонецька.

Літературна весна набирає оберти. І починається вона зі Сходу.

Текст – Нагорний С.

Автор фото – Інденко Н.