•  

26 квітня - День чорнобильської трагедії

530
26 квітня - День чорнобильської трагедії

Чорнобильська атомна електростанція, 26 квітня 1986 року, — планове виключення реактора, що тривало 20 секунд, здавалося звичайною перевіркою електрообладнання. Проте через декілька секунд в результаті різкого стрибка напруги стався хімічний вибух, в результаті якого в атмосферу викинуто близько 520 небезпечних радіонуклідів. Вибух був настільки потужним, що забруднення розповсюдилося на значні ділянки території Радянського Союзу, які наразі входять до складу Білорусі, України та Росії. За офіційними повідомленнями, відразу після катастрофи загинула 31 людина, а 600 000 ліквідаторів, які брали участь у гасінні пожеж і розчищенні, отримали високі дози радіації.

Згідно з офіційними даними, радіоактивному опромінюванню піддалися майже 8 400 000 мешканців Білорусі, України та Росії, що перевищує чисельність населення Австрії.

Забруднено близько 155 000 кв.км території, що складає майже половину загальної площі території Італії. Сільськогосподарські угіддя площею майже 52 000 кв.км, а це більш ніж площа території Данії, забруднені цезієм-137 і стронцієм-90 з періодом напіврозпаду в 30 і 28 років, відповідно. Майже 404 000 людей були переселені, проте мільйони як і раніше живуть в умовах, коли залишкова дія, що зберігається, створює цілу низку небезпечних наслідків. 15 грудня 2000 року діяльність ЧАЄС як виробника електроенергії було припинена.

У вересні 2003 року на саміті СНД президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада глав держав СНД підтримала цю пропозицію. У Білорусі також відзначають День Чорнобильської трагедії. У Росії День пам’яті загиблих у радіаційних аваріях і катастрофах.

У Полтаві мітинг-реквієм до 28-ї річниці Чорнобильської трагедії відбувся біля пам’ятного знаку ліквідаторам аварії на ЧАЕС 24 квітня . З цієї нагоди громадськість, студентська молодь,  представники влади, чорнобильці та члени сімей загиблих ліквідаторів  зібралися, щоб вшанувати пам’ять, тих хто ліквідовував наслідки Чорнобильської трагедії.

Зі словами вдячності до ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС звернулися і голова Полтавської ОДА Віктор Бугайчук та голова облради Петро Ворона. Присутні вшанували пам’ять чорнобильців хвилиною мовчання та поклали вінки і квіти до пам’ятного знаку. Героям-чорнобильцям відсалютували воїни полтавського гарнізону.

Коментарі