•  

Активи Порошенка ростуть

8140
Активи Порошенка ростуть

Доходи і вартість активів президента Петра Порошенка зростають.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, про це в статті для "Радіо Свобода" пише Євген Солонина. Так, київська фабрика "Рошен" за минулий рік збільшила прибуток у дев'ять разів, повідомляється в системі розкриття інформації Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку. Київська фабрика "Рошен" працювала щодня і раніше, на початку торгових воєн з Росією, йдеться в статті.

"Більш ніж удвічі наростив статутний капітал за останній рік" Міжнародний інвестиційний банк ", який, за його ж інформацією, належить Ігорю Кононенко, Петру Порошенко і батькові президента Олексію", - пише автор.

Цей банк не вважається великим: у Нацбанку його оцінюють як 40-й за обсягом статутного капіталу, тому він не є предметом посиленої моніторингу держави, пояснила голова правління НБУ Валерія Гонтарєва. Вона повідомила, що, швидше за все, статутний капітал банку виріс тільки тому, що він зберігав частину своїх коштів в іноземній валюті, яка за останній рік подорожчала в гривневому вимірі втричі. Сам Петро Порошенко у спілкуванні з журналістами постійно підкреслює, що він уже не керує ні своїм бізнесом, ні процесом його продажу. "Звичайно, продаємо. Зараз укладено контракт з" Rothshild group ", категоричною вимогою якого є відсторонення" особи, яка є заручником політики ", тобто мене, від діяльності компанії", - пояснив президент. Порошенко запевнив, що його рішення продати бізнес стосується як українських, так і іноземних підприємств, а також заводу в включеному Росією Криму.

Юристи нагадують, що хоч сто третя стаття Конституції України та українське законодавство не дають право президенту обіймати керівні посади в державних або комерційних підприємствах, входити до наглядових рад, але не забороняють йому просто володіти акціями. "Разом з тим фахівці відзначають, що навіть володіння бізнесом глави держави є конфліктом інтересів, тому що на посту президента він може сприяти" своїм "галузям і збільшувати доходи", - йдеться в статті.

Майже рік тому Петро Порошенко пообіцяв продати свій бізнес, але поки цього не сталося, хоча агента для продажу вибрали ще в серпні минулого року. Зволікання з продажем "Рошен", який є 18-ю найбільшою кондитерською компанією в світі, експерти пояснюють низькою ціною українських активів на світовому ринку через конфлікт з Росією, але деякі сумнівається в щирості намірів Порошенко розпрощатися з маєтками. Оглядачі також говорять про те, що активи Порошенко, частина яких розташована в Росії, залишаються важелем політичного впливу Кремля на президента України. Тобто президентський бізнес залишається в центрі конфлікту інтересів як на національному, так і на міжнародному рівні.

Журналісти, які досліджували бізнес глави держави, зокрема інтернет-видання "Інсайдер", повідомляють: у його активів входять кондитерські, харчові, автоскладальні, машинобудівні і аграрні підприємства. Серед них російські філії мають корпорації "Рошен", "Крохмалопродукт" і "Богдан-Авто" (російський філія перейменували в "Авто-реал"). "Севастопольський морський завод", який пов'язують з Порошенком, знаходиться в анексованих Росією Криму. Два підконтрольні Порошенко підприємства є і на території Євросоюзу - в Литві та Угорщині. Обидва є підрозділами корпорації "Рошен".

Видання звернулося до адміністрації президента, але там відповіли, що, звернення не відповідає закону "Про доступ до публічної інформації", тому що держава "не володіє і не виробляє" такої інформації. Офіційний запит направлений також в кондитерській корпорації "Рошен", яка має виробництво в Україні, в ЄС і виробничі майданчики фабрики "Рошен" в російському Липецьку і в Липецькій області. В "Рошен" переадресували в компанії "Інвестиційний капітал Україна" (ICU group), яка виступає радником з продажу президентських активів, разом з інвестиційною компанією Rothshild group. На питання про тиск на російські філії та обмеження в їх роботі в "Рошен" також відповідати не стали.

"Враховуючи поточну ситуацію в країні, коли взагалі важко продати будь-які активи, процес затягується. Навіть у мирний час в нашій практиці не було угод по M & A (злиття і поглинання - ред.), Які тривали менше року, а з початку анонсування продажу "Рошен" року ще не пройшло. Нашим пріоритетним завданням залишається продаж всього бізнесу "Рошен", але і можливість продажу його окремих частин ми також розглядаємо ", - повідомив керуючий директор групи ICU Макар Пасенюк.

У ICU group відзначають: активами Порошенко зацікавилися компанії з США, Швейцарії, Італії, Росії. Але уточнюють, що така зацікавленість і конкретна пропозиція (придбати компанію) - "дві великі різниці". У Росії ICU group продає всі виробничі потужності фабрики "Рошен" в Липецьку, до продажу "Крахмалопролдукту" і "Авто-Реал" цей агент не залучений. У березні в інтерв'ю телеканалу "1 + 1" президент Петро Порошенко заявив, що "продати корпорацію" Рошен "не дають російська влада". "Всі мої дії переконливо доводять, що тиснути на мене не можна по одному напрямку, в тому числі і по власності. Тому на сьогоднішній день російська влада перешкоджають цьому продажу", - пояснив український президент, додавши, що не має ні часу, ні права втручатися в процес продажу свого бізнесу.

Протягом минулого року в Липецьку "Рошен" зазнав і обшуки, і спроби російської влади оштрафувати його на 3 мільярди російських рублів. У той же час в російських медіа з'являються повідомлення, російський філія "Рошен" зазнає збитків - за інформацією офіційної фінансової звітності Росії (РСБО). Зокрема, за минулий рік збитки фабрики в Липецьку склали 407,3 мільйона російських рублів, а оборот за минулий рік впав на 6%. Але солодке продукція підприємства не зникала з полиць магазинів в місті, і в даний час попит на неї є. За словами російського аналітика та головного редактора газети "Вести промисловості" Мойсея Гельмана, в російській бізнес-середовищі нічого не чути про прогрес з продажем російських фабрик Порошенко "Рошен" і "Крахмалпродукт", а також підприємства "Авто-Реал". "Мені здається, що він і не збирається їх продавати. Якби він хотів, то давно вже продав би їх, адже пройшов вже рік з тих пір як він дав таке зобов'язання", - висловився експерт. "Навіть коли у інших підприємств з українським капіталом виникали труднощі з реалізацією продукції, фабрика" Рошен "Липецьку продовжувала свою роботу, - додає Гельман.

Оглядачі зазначають, що проблеми бізнесу Петра Порошенка в Росії набагато менше, в порівнянні з проблемами дніпропетровського олігарха Ігоря Коломойського. Так, в російський дочірній банк "Приватбанку" російська влада рік тому ввела тимчасову адміністрацію, значна частина майна та бізнесу Коломойського в Росії зараз арештована, а всі кримські активи - націоналізувала окупаційна влада.

Якщо в Липецьку незважаючи на проблеми "Рошен" працює, то становище з кримськими активами Порошенко до кінця неясно. У 2014 році фонд "Прайм Ессет Кепітал", який бере участь в управлінні бізнесом Петра Порошенка, виставив на продаж Севастопольський морський (судноремонтний) завод. Це в інтерв'ю російським ЗМІ підтвердив і керівник Севастополя Сергій Міняйло, передає РІА Новини. Нещодавно "влада" на анексованих півострові заявила, що цей завод "націоналізували". Але остаточних підтверджень цього немає, зауважив експерт з економіки Криму Юрій Смілянський. "Севастопольський морський завод не представляє великої цінності як виробництво. Цінні тільки його територія в центрі міста, бухта та інфраструктура. Зараз підприємство не працює. Пройшла інформація, що кримська окупаційна влада його націоналізували. Але ми не бачимо документальних підтверджень. Тому повідомлення про націоналізацію може бути загрозою, адресованої особисто Порошенко ", - зауважує Юрій Смілянський. Активи Порошенко в Криму продати можна, але це буде складніше, ніж з іншого його власністю, пояснює юрист з корпоративних прав Богдан Боровик. "У Криму це складніше, враховуючи, що є обмеження в інвестиціях на півострові і проблеми з розрахунками. Але при бажанні їх можна обійти", - говорить юрист.

Бізнес Петра Порошенка і пов'язаних з ним фінансово-промислових груп Бориса Ложкіна та Ігоря Кононенко є певним важелем впливу на президентську політику з боку Кремля, каже депутат від "Батьківщини" Ігор Луценко. Втім він тут же додає, що російські активи "не зможуть змусити Порошенко приймати антиукраїнські рішення". На його думку, російський президент Володимир Путін, чинячи тиск на бізнес і оточення Порошенко, намагається робити те ж саме, що роблять західні держави, коли застосовують міжнародні санкції щодо бізнесу та оточення самого Путіна. Проте цей вплив різниться за масштабами, укладає Луценко. Бізнес Порошенко може впливати на його політику, але це вплив незначний, на відміну від бізнес-інтересів інших українських олігархів, каже політолог Олеся Яхно. Вона вважає, що шантажувати українського президента через долю його активів в Росії і в Криму у Кремля не вийшло.

"В Україні перебільшують політичну і геополітичну вагу бізнесу Петра Порошенка. До нього можна робити різні закиди, але його бізнес-інтереси на ситуацію в Україні впливають набагато менше, ніж інтереси бізнесменів Ігоря Коломойського, Ріната Ахметова, Сергія Льовочкіна, Віктора Пінчука. Важливо, яка свідомість того, хто очолює державу. Порошенко стоїть перед вибором: діяти на посту президента як бізнесмен або як політик. Вибору на користь свого бізнесу він не зробив ", - зауважує політолог. Український політтехнолог Тарас Березовець очікує, що більше інформації про бізнес Порошенко буде вже в найближчі дні. "1 квітня президент оприлюднить декларацію про своє майно, і це буде хорошим приводом проаналізувати, як він виконує свої обіцянки під час президентської кампанії позбутися бізнесу", - говорить Березовець.

Торік Петро Порошенко, повідомив, що власність на загальну суму 51,83 мільйона гривень - включаючи автомобілі, нерухомістю, депозитами, облігаціями та акціями підприємств. Про це він написав у декларації про доходи від 1 квітня 2014 року, коли ще був кандидатом у президенти України. Ця сума є на два порядки менше, ніж вартість активів, які пов'язують з українським президентом автори рейтингів найбагатших людей в Україні. Так, останній рейтинг Forbes називає Петра Порошенка восьмим за обсягом стану в Україні, а його активи оцінює в 750 млн доларів. За версією Forbes, Порошенко за багатством випереджають, зокрема, Рінат Ахметов, Віктор Пінчук та Ігор Коломойський, відстають від нього - Дмитро Фірташ, Сергій Тігіпко, Костянтин Жеваго та інші бізнесмени. Найбільший актив Порошенко, корпорацію "Рошен" - називають 18-й за розміром кондитерською компанією світу. Офіційної інформації про частку саме російських і кримських активів українського президента поки немає.

Відділ моніторингу

Коментарі