•  

Архієпископ Федір про особливості «поминальних днів» на Полтавщині

880
Архієпископ Федір про особливості «поминальних днів» на Полтавщині

Владика Федір розповів як поминальні традиції полтавців поєднали церковне, радянське і язичницька, а також – про сучасну дилему: штучні чи живі квіти нести спочилим.

У Полтавському регіоні в понеділок за традицією поминають померлих. У народі його називають поминальний понеділок. Також цього дня у храмах проводять богослужіння, які пов’язані з поминанням спочилих. У церковному календарі – це поминання називається Радониця. Великоднє поминання, або Проводи. Поминання померлих, що називається Радоницею, здійснюється у вівторок Фоминої неділі – другого тижня після Пасхи.

Як зазначив Архієпископ Полтавський і Кременчуцький, УПЦ Київського патріархату, владика Федір в полтавському регіоні поминальний понеділок має певні особливості.

“Як на мене, то ці поминання в нас дещо викривлені. В чому полягає це викривлення? 70 років Радянської влади далися в знаки. У наших поминальних традиціях поєдналося й церковне, і радянське, і щось язичницьке. Люди йдуть на кладовище, беруть спиртні напої там їдять, п’ють, потім – все завершується по-різному. Як це проходить залежить від культури самих людей”, – сказав владика.

Як правильно поминати померлих?

“В першу чергу треба прочитати молитву за спочилих. З того, що ми на кладовищі поїмо паски ніякої користі спочилим немає. Відвідувати рідних і близьких потрібно. Все, що ми приносимо на кладовище — це дари. В давнину – це була милостиня убогим. Зараз все перетворилося на сімейну трапезу. Тобто втрачена суть того, для чого ми ці продукти споживаємо на кладовищі. Взагалі поминальний обід – милостиня для людей, щоб вони молилися за душу померлого. Насамперед треба думати про поминання спочилого. По можливості піти в храм, побути на літургії , на основному богослужінні. А тоді можна поїхати на кладовище і відвідати родичів”

Чи варто на могилі вживати алкоголь?

“П’янство — це гріх. Хоча вино церква благословляє. Його можна споживати, але зловживання є гріхом. Ніякої користі спочилим від цього немає”.

Чи можна поминати в неділю?

У деяких регіонах починають поминати в неділю. Можна прийти в неділю на літургію, помолитися за померлих, написати поминальну записку в церкві, звичайно можна пом’янути й в неділю. Але вже таке масове, традиційне, панахиди — це вже проводять в понеділок.

«Які квіти в поминальні дні потрібно нести на кладовище має кожен вирішити сам. Стосовно пластикових квітів, ніяких канонів і церковних постанов немає».

Таку думку висловив Архієпископ Полтавський і Кременчуцький, УПЦ Київського патріархату, владика Федір стосовно новітньої суперечки церков.

“Пластикові, штучні квіти нове явище нове. Якщо говорити про храми, то є традиція, що в храмі повинні бути живі квіти. Але в різних регіонах України по-різному. Є в деяких храмах пластикові квіти- це зручно. Вони довго зберігаються їх не потрібно поливати. Тому якихось заперечень з боку церковних канонів чи догм немає. Це суто практична справа. Хтось може дозволити штучні квіти, хтось живі. Це залежить від людини”, – сказав владика.

Коментарі