•  

Банда путінських злодіїв опинилася в офшорній пастці

1210
Банда путінських злодіїв опинилася в офшорній пастці

Російська офшорна аристократія при перевірці виявилася стадом тупих жирних баранів, яких ретельно відгодовували на забій. Походу, пастухи вирішили, що стадо готове до забою, пишуть коментатори, оцінюючи наслідки путінського правління та діяльності його банди з числа близького і далекого оточення.

Блогери звертають увагу на той, що британський прем'єр-міністр Девід Кемерон під час візиту до Сінгапуру заявив, що має намір очистити королівство від офшорних компаній та іноземних власників, які скуповують британську нерухомість заради відмивання грошей. І зроблено це буде дуже просто.

Як повідомляє Guardian, Британія збирається розкрити інформацію про всі іноземні власників нерухомості в країні, що, безумовно, зацікавить держоргани на батьківщині останніх.

Преса пише:

Прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон під час візиту до Сінгапуру заявив, що має намір очистити королівство від офшорних компаній та іноземних власників, які скуповують британську нерухомість заради відмивання грошей. І зроблено це буде дуже просто. Як повідомляє Guardian, Британія збирається розкрити інформацію про всі іноземні власників нерухомості в країні, що, безумовно, зацікавить держоргани на батьківщині останніх.

Але от наскільки це відповідає інтересам самого Лондона, питання спірне. З одного боку, навести порядок у своєму домі - справа блага, але з іншого, є щось підозріле в цій ні з того ні з сього пробудженій тязі до чистоти капіталів.

Натяк на правду

Про Великобританію треба завжди пам'ятати одну річ: в країні, в якій мінімум чверть ВВП створюється банківським сектором, будь-яке висловлювання на тему фінансів завжди є свого роду вершиною айсберга, як у прямому, так і в переносному сенсі. Те, про що розповів Кемерон, - це лише найменша частина правди, що здіймається над водою. Варто тільки заглянути глибше, і там виявиться безліч економічних проблем, з якими Лондон поки не здатний впоратися.

Ось наочний доказ: за останні сім років державний борг Великобританії подвоївся і досяг 396% до ВВП; сальдо зовнішньоторговельного балансу залишається стабільно негативним і в цьому квітні становило мінус 15,3 млрд доларів. І це тільки офіційні дані. Тобто навіть після «чистки» статистики шляхом нескладних маніпуляцій з цифрами (начебто обліку доходів від проституції в структурі ВВП) економіка все одно показує негативну динаміку.

Здавалося б, країна, яка настільки гостро потребує грошей, не повинна бути зацікавлена в розполохування інвесторів. А британську владу важко дорікнути в неуважному ставлення до власних інтересів. Це наводить на думку, що розполохувати офшорних «олігархів» ніхто й не збирається: просто британці знайшли спосіб без ризиків і особливих зусиль «розбагатіти по-швидкому».

Гулящі трильйони

Хоча про це і не говориться прямо, проте ось вже який десяток років в Європі мусується тема потворно багатих росіян, масово вивозили з Росії капітали, щоб сховати їх у тиші найстарішої демократії світу. Треба сказати, під цією думкою є досить вагомі підстави. Не тільки тому, що Роман Абрамович володіє британським футбольним клубом «Челсі».

За різними оцінками, за 20 років з Росії в офшори пішло до 2 трлн доларів. Наскільки ця цифра об'єктивна, сказати складно, однак, за даними Банку міжнародних розрахунків, російські громадяни і фірми тримали в 2005 році на депозитах в іноземних банках 153 млрд доларів, а в 2006-му - вже 220 млрд. Якщо додати сюди те, що пішло з країни за наступні дев'ять років, і, наприклад, російський транспортний і рибальський флот, 90% якого зареєстровано під «зручними прапорами» в іноземних юрисдикціях, то два трильйони вже перестають здаватися настільки нереальною сумою.

Варто врахувати і те, що умовно російські компанії, зареєстровані за кордоном, теж є одним з різновидів виведеного капіталу. І в їх числі чимало бізнес-структур, що належать найбагатшим з наших співвітчизників. Наприклад, більшість копаній, що входять в «Базовий елемент», юридично належить Basic Element Ltd., зареєстрованої на острові Джерсі.

Сама Basic Element Ltd. - 100-відсоткова "дочка" зареєстрованої на Британських Віргінських островах фірми A-Finance, бенефіціаром якої виступає Олег Дерипаска. 70,8% акцій холдингу Evraz Group SA, яким володіють Олександр Абрамов і Роман Абрамович, юридично записані на кіпрську фірму Mastercroft Ltd. А це дві третини від таких підприємств, як ВАТ «Західно-Сибірський металургійний комбінат», ВАТ «Нижньотагільський металургійний комбінат» і ВАТ «Новокузнецький металургійний комбінат». ХК «Металоінвест» Алішера Усманова належить кіпрським офшорам Gallagher Holdings Ltd. (43,7%), Seropaem Holdings Ltd. (30%), Coalco Metals Ltd. (20%) і SamInvest (6,3%). ВАТ «Северсталь» Олексія Мордашова володіють кіпрські офшори Astroshine Ltd. (20%), Pearlgreen Ltd. (20%), Loranel Ltd. (20%) і Rayglow Ltd. (10,9). І так далі ...

І питання тут навіть не в грошах як таких. Дуже добре на цей рахунок висловився один з головних ідеологів американської зовнішньої політики Збігнев Бжезинський, спілкуючись з російськими вченими на конференції з проблеми ПРО. За його словами, не існувало жодного варіанту розвитку подій, при якому Росія зважилася б застосувати свій ядерний потенціал, до тих пір поки в американських банках лежить 500 млрд доларів, що належать нашій еліті. А потім додав: ви ще розберіться, чия це еліта - ваша або вже наша.

Велика російський спокуса

Список офшорних компаній, що працюють на території Росії, можна було б продовжувати довго. Але суть в тому, що неабияка їх частина прямо або побічно знаходиться в британській юрисдикції, і у тамтешнього уряду давно сверблять руки прибрати їх активи. Взяти нахрапом поки що не виходило. Торік, варто було тільки Камерону пригрозити російським олігархам заморожуванням їх рахунків у зв'язку з конфліктом на Україні - і з країни раптово «витекли» більше 300 млрд доларів. Схоже, Лондон тоді виніс урок, і саме тому його новий візит націлений в першу чергу на нерухомість: її вивести за кордон буде важко.

***

ДОВІДКА: За даними англійських ріелторів, у Великобританії - насамперед у престижних і дорогих районах Лондона - постійно або наїздами проживає від 150 до 300 тис. багатих і дуже багатих росіян.

Як повідомило агентство Knight Frank, у першій половині 2014 4,1% всіх об'єктів елітної нерухомості в центральному Лондоні, середня вартість яких не опускається нижче 15,9 млн доларів, були куплені росіянами. А загальні інвестиції російських покупців у комерційну нерухомість Великобританії за цей період склали 524 млн доларів.

***

Яким способом збираються діяти британська влада, передбачити легко: схема «законного» вилучення майна іноземців у них давно відпрацьована і відмінно виконується.

Спочатку буде поставлена під сумнів легальність придбання того чи того нерухомого майна. Якщо його власник не зможе довести, що маєток на Пікаділлі він купив на чесно зароблені і кристально чисті доходи, то слідом за особняком абсолютно всі його доходи можуть визнати отриманими злочинним шляхом. У тому числі і офшорні компанії, зареєстровані в британській юрисдикції, за фактом володіють багатомільярдними російськими підприємствами.

Хорошим доказом того, що зробити це британці не посоромляться, є історія з іранськими активами в американських і європейських банках, замороженими після введення санкцій проти Ірану. З Тегераном з питання ядерної програми Захід ніби як домовився і санкції обіцяє зняти, але активи поки ніхто розблокувати не поспішає, а деякі з них навіть встигли кудись пропасти.

Амністія врятує?

У цьому світлі амністія капіталів, яка пройде в Росії з 1 липня до 31 грудня, стає критично важливою.

Для власників офшорних компаній це шанс задекларувати свою власність на батьківщині, чи не відшкодовуючи збиток державі і не побоюючись подальшого судового переслідування. А для Росії - крім усього іншого, ще й спосіб зміцнити власну економічну безпеку, виключивши можливість повторення іранської ситуації, адже арешти рахунків потрапили до списку санкцій росіян вже почалися.

У Великобританії не менш гостра необхідність зупинити або компенсувати відтік капіталу. Як виявили англійські фінансисти, іноземці не просто так вкладають гроші в британські зовнішні борги.

Вклавшись в урядові облігації за допомогою британських же фондів і керівних компаній, вони тут же виводять свої гроші назад на свої закордонні рахунки, але при цьому число власників британського держборгу не зменшується.

Навіть самі британці не можуть до кінця розібратися, як саме це відбувається і чиї гроші йдуть за бугор - їх власні або іноземні. Але в одному вони чітко впевнені: якщо відтік є, то він значною мірою спрямований в Росію, оскільки свого часу багаті росіяни дуже активно скуповували британські облігації.

Судячи з того, як раптово Девід Кемерон почав перейматися чистотою фінансів в покупках нерухомості, уряд відчайдушно намагається придумати, як цей відтік розгорнути у зворотний бік. І готове діяти будь-якими, навіть найбільш нахабними методами.

Досить згадати, що на початку лютого практично всі банки Великобританії масово розіслали своїм російським клієнтам листи з вимогами пояснити походження коштів на рахунках. Якщо вагомі докази законності доходів не будуть представлені, банківські рахунки будуть заморожені - без жодного рішення суду. А ось розморозити їх і вивести за межі Великобританії без рішення суду буде вже неможливо.

У цьому світлі наміри, які ховаються під сінгапурським заявою Кемерона, цілком очевидні. Ключове питання - коли вони вирішать їх втілити, і чи скористається російський бізнес можливістю врятуватися через амністію капіталів. Що і наскільки з цією амністією вийде, можна буде говорити не раніше кінця поточного року, але зараз вже очевидно, що казки про космополітизм закінчилися, і власникам капіталів настав час остаточно визначатися - наші вони або не наші.

У висновку автор публікації блогер Андрій Купряков звертається до путінських злодіїв:

- Ну що, гопники зі списку Форбс, ви думали що будете невозбранно грабувати країну, зраджувати народ, вивозити награбоване, а "травоїдний" захід вам це спустить? Ви просто лузери, дрібні щипачі і голімі лошара, яких скоро почнуть роздягати, шліфувати і відправляти на законне місце - в бомжатник.

Невже ви думали, що вас, примітивних інфузорій, напівграмотних бариг без роду і без племені посадять за один стіл з тими, хто поколіннями збивав потом і кров'ю свої статки?

Я сміюся у ваші пещені пики, я плюю на ваші, які вже не ваші рахунки, палаци, яхти, брязкальця. Ви - ганьба нації, ви глисти якими зараз будуть годуватися мегаглісти. О, це п'янке відчуття відплати!

І не до кого вам звернутися за допомогою, народ, який ви 25 років принижували, ображали, грабували і знищували не встане на ваш захист. Ви не потрібні ні країні ні народу. Вас чекає доля всіх зрадників і покидьків - помийна яма і забуття.

Відділ моніторингу

Останній Бастіон

Коментарі