•  

Благодать для злодія – дах прокурора

550
Благодать для злодія – дах прокурора

Гроші вирішують все. До цієї відомої істини в наших реаліях слід додати поняття - «зв'язки», а якщо вони є в українській Генпрокуратурі, то піти від відповідальності для нечистих на руку чиновників і бізнесменів не складає труднощів. Наочний тому приклад - «співпраця» ГПУ з колишнім керівником Державної продовольчо-зернової корпорації України (ДПЗКУ) Ігорем Якубовичем.

Підім'яти під себе: державною аграрною корпорацією призначили керувати кума міністра.

Публічне акціонерне товариство «ДПЗКУ» було створено в 2010 році за часів президентства Віктора Януковича і за безпосередньої участі тодішнього глави Мінагропроду Миколи Присяжнюка. Якщо вірити офіційному сайту ГПКЗУ, то вона є найпотужнішою державною вертикально-інтегрованою компанією в аграрному секторі економіки України, що володіє, не багато ні мало, 10% сертифікованих елеваторних потужностей країни.

Очолив державну зернову компанію, і тоді і зараз претендуючу на монопольне становище на ринку зберігання, переробки і перевалки зерна, не хто-небудь, а сам кум профільного міністра Присяжнюка - Ігор Якубович, який до того уже встиг попрацювати у замах глави Мінагропроду.

В принципі, ні для кого не секрет, що в країні, яка входить у десятку найбільших світових виробників зерна, аграрний бізнес був і є найбільш перспективним сегментом економіки. Отже, і гроші тут прокручуються чималі. І зовсім вже неважко здогадатися обізнаній людині, що якщо в справи аграріїв втрутився такий «регулятор», як наша держава, то слово «корупція» і агробізнес можна ставити в один синонімічний ряд.

Втім, сам факт призначення главою ДПЗКУ кума міністра Присяжнюка вже наводить на думку про те, що тут не все чисто й аграрні чиновники намагаються підім'яти під себе істотну частку вітчизняної зернопереробки.

Про це говорить, наприклад, те, що всі фінансові операції по основних тендерах, Мінагропрод під керівництвом Присяжнюка проводив виключно з банками, пов'язаними з нащадком екс-глави держави Олександром Януковичем. Йдеться про «Всеукраїнський банк розвитку» (ВБР) і «Унікомбанк». Таке ділове партнерство дозволяло класти в кишеню Присяжнюку «відкат» у вигляді від 15 до 30% з суми кожної операції. Зрозуміло, що мова йде про мільйонні суми.

Гроші вперед, а ... стільців немає: ДПЗКУ виводила кошти наліво через підставні фірми.

Із появою ж на вітчизняному агроринку держпідприємства «ДПЗКУ» в країні серйозно заговорили про появу ще однієї мафіозної структури. На цей раз продовольчої. Суть в тому, що схеми, якими керувалися у своїй діяльності державні «менеджери» - керівники компанії, змусили б завдяки своєму нахабству і меркантильності, встати волоссю дибки на головах у самих відморожених комерсантів.

Так, минулого року ДПЗКУ уклало форвардний контракт з якимось сільгосппідприємством «Козіївське» на покупку зерна майбутнього врожаю, перерахувавши йому 17,8 млн. грн. авансу. Але ніякого зерна від «Козіївського» ДПЗКУ не дочекалося. Аркуш паперу, на якому тільки й існувало сільгосппідприємство, врожаю ніколи не давало. Втім, як тільки грошики були перераховані, за класичною схемою «кидалова», «Козіївське» оголосило про своє банкрутство. Тільки припустити, що в даному випадку державну зернову компанію дійсно, м'яко кажучи, обдурили нечесні ділки майже на два десятка мільйонів гривень, було б неправильно. Адже за минулий рік подібних контрактів з фіктивними підприємствами керівництвом ДПЗКУ в особі Якубовича було укладено понад 40. Всі вони перед тим, як у даному випадку, вельми вдало збанкрутувати, отримували аванси за постачання неіснуючого зерна від держкомпанії в розмірі 1-5 млн. доларів.

Іноді, щоб убезпечити самих себе від підвищеної уваги правоохоронців, керівництво компанії проводило по документах обсяги зерна, але незабаром їх списували з причини непридатності. Втім, побоювання ділків щодо прокуратури чи міліції були марними - поки при владі був Янукович, до продовольчої мафії, яка пускає своє коріння в країні, нікому не було діла. Забігаючи наперед скажемо, як втім, і зараз.

Крім класичної схеми відведення наліво бюджетних грошей, пов'язаної з підставними підприємствами, Якубовичем були розроблені й договори на страхування врожаю від нещасного випадку з компанією «Гарант - Престиж» на суму більше 177 млн. грн. У чому ж тут криється підступ? - Запитаєте ви. А вся сіль криється в деталях договору про страхування, згідно з яким отримати страхові виплати в принципі неможливо. Взагалі. Ну, вже хоча б тому, що в разі настання страхового випадку гарантійні зобов'язання «Гарант-Престижу» становили б 3 млрд. 832 млн. грн., при загальній сумі активів 257, 041 млн. грн.

Таким чином, 177 млн. грн. безповоротно пішли з обігу держкомпанії в кишені підприємливим ділкам на чолі з Якубовичем, що розробив настільки «геніальну» комбінацію.

«Все в ажурі»: продовольча мафія продовжує працювати, а ГПУ на все закриває очі.

Зрозуміло, при зміні влади в країні в лютому цього року, захиталося крісло й під Якубовичем. У ході перевірки діяльності ДПЗКУ, проти нього Генпрокуратурою було порушено відразу три кримінальні справи. Всі вони в тій чи іншій мірі стосувалися вищеописаних епізодів його «діяльності». Але цікаво те, що до суду жодна з них поки так і не дійшла. І тому хоча сам Якубович і залишив свій пост, продовольча мафія, створена ним і його шефом Присяжнюком, продовжує працювати в країні до сих пір, наносячи багатомільйонні збитки країні.

Суть «недоторканності» Якубовича лежить в його налагоджених зв'язках у коридорах на Різницькій. Справа стосовно діяльності ДПЗКУ веде слідчий з особливо важливих справ ГПУ Дмитро Палій, який, за чутками є головним «тарифікатором» Генпрокуратури з 2010 року, називаючи фігурантам кримінальних справ суми відкупних.

Таку хлібну «посаду» слідчому з ГПУ вдалося одержати свого часу завдяки приятельським стосункам із замгенпрокурором Ринатом Кузьміним. А от зберегти своє місце при нинішньому керівництві ГПУ, Палію нібито допоміг той факт, що багато хто з них самі свого часу проходили через «оцінки» слідчого. А тому зараз їм не потрібен зайвий скривджений свідок їхнього бурхливого минулого. До того ж діяльність Палія, очевидно, приносить непоганий навар всій верхівці Генпрокуратури. А хто ж захоче «різати курку яка несе золоті яйця»?

Більш того, останнім часом подейкують про те, що Дмитра Палія призначать ще одним, дев'ятим замом Генпрокурора Віталія Яреми. Мабуть в керівництві ГПУ вирішили, що успіхи по збору відкупних, останнім часом, у слідчого йдуть непогано і пора б йому освоїти «нові горизонти».

Справа ж продовольчої мафії та її наглядача Якубовича поки залишається стояти на місці. У зв'язку з чим «Прокурорська правда» має цілком закономірні питання до керівництва ГПУ:

- На якому етапі зараз перебуває розслідування кримінального провадження щодо керівництва ДПЗКУ і особисто Ігоря Якубовича?

- Що або хто гальмує розкриття злочинів продовольчої мафії України?

- Як в ГПУ ставляться до чуток про відкупні слідчим для того, щоб пригальмувати те чи інше кримінальне провадження?

Посилання на джерело: http://prokurorska-pravda.today/

Коментарі