•  

​Держекоінспекція Полтавщини «підклала свиню» міністру Семераку в Білицькому питанні

4070
​Держекоінспекція Полтавщини «підклала свиню» міністру Семераку в Білицькому питанні


Людмила Стельмах (Кучеренко),

президент правозахисної організації «Полтавський медіаклуб».

Спеціально для «Останнього Бастіону». 

Уже три роки жителі селища Білики в Кобеляцькому районі вимагають закриття потужного свинокомплексу ТОВ «Сільські традиції», що належить російським інвесторам, який від самого початку діяльності у 2011 році працює з грубими порушеннями природоохоронного законодавства України.

Оскільки контролюючі органи не спромоглися захистити право людей на чисте повітря, воду й землю, у серпня ц.р. біли чани вдалися до масової протестної акції і Біликах. Пікетували вони й Верховну Раду та Кабмін України, зустрічалися з низкою нардепів та міністром екології та природних ресурсів Остапом Семераком.

Під тиском громади Державна екологічна інспекція у Полтавській області подала в Полтавський окружний адміністративний суд позов до ТОВ «Сільські традиції» про тимчасову заборону його діяльності через порушення природоохоронного законодавства. Міністерство екології та природних ресурсів, очолюване Остапом Семераком, подало клопотання про залучення його третьою особою у справі і воно було задоволене. Це означає, що Мінприроди підтримує позицію своєї інспекції в області й теж виступає за закриття підприємства.

Минуло більше двох місяців, доки 8 листопада ц.р. у суді нарешті розпочався розгляд позову по суті.

Підставою для позову став акт перевірки Державної екологічної інспекції у Полтавській області свинокомплексу від 15 серпня 2016 р.

Утім, із запитань судді Ясиновського представнику позивача (юрконсульту Державної екологічної інспекції у Полтавській області) навіть людині без юридичної освіти стало зрозуміло, що суд, на який жителі селища покладали великі надії на припинення екологічного апокаліпсису, в якому вони живуть кілька років, відхилить позов. Адже самі позовні вимоги, зазначив суддя, сформульовані некоректно (замість призупинення діяльності треба – про припинення виробництва продукції та її реалізації); після ухвалення рішення про призупинення діяльності позивач вимагає дозволу опломбувати обладнання свинокомплексу, але не вказав, яке саме, і т.д.

Заступник директора свинокомплексу Роман Калатур у суді постійно наголошував на тому, що акт від 15 серпня 2016 року за текстом є копією тих, які складалися у 2014 та 2015 роках. А ті акти скасовувалися адмінсудом - аж шелестіло! Та й аналогічний позов Державної екологічної інспекції у Полтавській області у 2014 році - про призупинення діяльності ТОВ «Сільські традиції» - теж не був задоволений адмінсудом через недолугий акт перевірки.

Плюс до всього, підкреслював представник відповідача, після перевірки 15 серпня 2016 року Державна екологічна інспекція у Полтавській області не винесла свинокоплексу припис про усунення порушень екологічного законодавства. Точніше, вручила припис з одного речення – «призупинити діяльність», але невдовзі сама ж його й скасувала. Іншого припису не вручала. Після того адміністрація ТОВ «Сільські традиції» просто не допускала держекоінспекторів на територію підприємства, через що інспекція змушена була подати позов до суду, вимагаючи зобов’язати свинарів допустити інспекторів з позаплановою перевіркою.

До речі, з вересня ц.р. черговим в.о. начальника Держекоінспекції в Полтавській області була призначена заступник начальника Вікторія Бучнєва. Біличани розповідають, що добре пам’ятають цю жіночку, котра неодноразово приїздила перевіряти свинокомплекс протягом кількох років; й у них склалося враження, що вона «включала дурочку», а не намагалася по-справжньому змусити свинарів дотримуватися вимог природоохоронного законодавства. Саме Бучнєвій як заступнику начальника Держекоінспекції в Полтавській області підпорядковуються держекоінспектори, які здійснюють перевірки екологічно небезпечних об’єктів.

Друге «до речі» стосується слів колишнього гендиректора свинокомплексу Ігоря Михайлюка про те, що представники різноманітних контролюючих органів роками систематично отримували від свинарів хабарі за те, що закривали очі на їхні порушення.

Природно, що стара й нова розрізнена інформація (а також інсайдерська), мов пазли, почала складатися у цільну картину. Особливо для тих, хто вміє аналізувати й добре знає про ступінь корумпованості в державі. Тож є підстави припускати, що В.Бучнєва консультувала свинарів (певно, за немалу винагороду), як уникати санкцій за порушення природоохоронного законодавства; акти перевірок зумисно складалися так, щоб їх можна було легко скасувати в суді, що й робилося роками, даючи можливість свинокомплексу працювати без очисних споруд, тримати в кілька разів більше поголів’я свиней, ніж було дозволено проектною документацією, а російським власникам отримувати надприбутки за рахунок забруднення в Україні довкілля та негативного впливу на здоров’я мешкаців селища Білики. У результаті «хороша» Держінспекція імітувала бурхливу діяльність, а «поганий» суд ігнорував її.

На наступному засіданні справу розглядатиме колегія суддів. Але вже зараз зрозуміло, що справа буде програна. Тож будуть зганьблені не лише Державна екологічна інспекція у Полтавській області, а й Мінприроди та безпосередньо міністр Остап Семерак. А жителі Біликів знову залишаться сам-на-сам з екологічною бідою. На цьому 8 листопада на суді наголосив представник білицької громади Олександр Бажан.

Полтавські правозахисники запропонували і Держекоінспекції в Полтавській області, і особисто міністру О.Семераку вихід з «пікантної» ситуації. А саме: Держекоінспекція в Полтавській області відкликає позов, що розглядається в адмінсуді нині. Проводить грунтовну позапланову перевірку свинокомплексу, складає акт, виносить припис і подає новий, якісний позов по призупинення роботи ТОВ «Сільські традиції».

Однак в.о. начальника Держекоінспекції в Полтавській області Вікторія Бучнєва заявила, що не бачить нічого страшного в тому, що позов буде програний. А також повідомила, що остаточне рішення, чи відкликати нинішній позов, «буде ухвалювати Київ»...

Коментарі