•  

Екс-голова зовнішньої розвідки вважає, що для ефективного проведення антирерористичної операції не вистачає професіоналізму

500
Екс-голова зовнішньої розвідки вважає, що для ефективного проведення антирерористичної операції не вистачає професіоналізму

У Полтаві побував екс-голова Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010), генерал армії Микола Маломуж. На прес-конференції для полтавських журналістів він  висловився як щодо подій довкола України, так і тих, що відбуваються нині на сході країни.


М.Маломуж  говорить, що повномасштабне військове вторгнення з боку Росії поки що він не передбачає, оскільки це могло б мати непередбачувані наслідки для самого Кремля, де попри авантюрну політику останнього часу, усе ж відчули в повній мірі міжнародну ізоляцію. Ймовірно, далі шантажу Путін піти не зможе, однак на прикладі Криму є зрозумілим, що плани Москви можуть дуже швидко змінюватися залежно від обстановки. Натомість поки що Росія усіляко пробуює підірвати ситуацію на сході «зсередини», включно з фінансуванням, постачанням сепаратистів зброєю і «постачанням» самих диверсантів, серед яких – кадрові офіцери різних російських спецслужб.

Фактично, вважає екс-глава зовнішньої розвідки, для України настав своєрідний момент істини: не чекати і не сподіватися якоїсь допомоги Заходу, а негайно братися за консолідацію всіх здорових сил в країні, передусім на Півдні і Сході, аби стабілізувати і політичну, і економічну ситуацію. Інакше ситуація буде весь час погіршуватися і країна справді ризикує скотитися до громадянської війни. 

Коментуючи ситуацію довкола так званої активної фази антитериристичної операції, Маломуж заявив: 

-Доводиться констатувати, що операція проводиться невдало. Було проведено кілька підготовчих етапів , але почали без глибокого вивчення оперативної обстановки,  розстановки сил, особливо представників радикальних структур , іноземних спецслужб, їхніх планів. Я , маючи прямий досвід у проведенні антитерористичних операцій , можу сказати , що вони мають проводитися дуже глибоко, і одномоментно по всіх об'єктах, а не тільки, скажімо, у Слов'янську. Тоді відповідно буде й ефект. Але без діалогу з людьми , які дезорієнтовані і певною мірою підтримують радикалів, АТО проводити надзвичайно складно. Тому прибуття військ і спецслужб просто блокується людьми.

На думку Миколи Маломужа, у великій мірі причиною невдач є непрофесіоналізм тих , хто проводить антитерористичну операцію.

-Це уже призвело до жертв, а відповідно може дедалі дестабілізувати ситуацію.  Адже якщо проводиться силова операція, то люди бояться, кількість жертв зростає, тобто ми  діємо деструктивно. Потрібно заблокувати терористів і вести переговори,  в тому числі і з ними. Слід пам’ятати: успішною є лише та антирерористична операція, яка обходиться без жертв. Особливо серед мирного населення. Людям треба дати зрозуміти, що нема ніякого «правого» чи «лівого» сектора, а ситуацію контролюють сили МВС і СБУ. Якщо потрібно, нехай зміцнять їх силами своєї самооборони, яким би довіряли люди.

Утім, на думку, Миколи Маломужа, у питанні формування кадрового потенціалу влада, на жаль, мало зважає не лише на думку громадськості, але й на думку самих професіоналів. Складається враження, що їх свідомо «відсікають» від процесів управління, сповідуючи так званий квотний принцип кадрових призначень, який показав свою неефективність навіть у мирний час, а тим паче це загрозливо зараз. 

Ще однією загрозою генерал вважає рівень корупції в країні, який нічим не безпечніше зовнішнього ворога.

-Зараз усі відволіклися на всі ці збройні загрози, ну, а під шумок, самі знаєте, що відбувається… Звісно, режим Януковича, так звана сім’я – це корупціонери вищого ґатунку, але  уже почали «проглядатися» й нові корупціонери, які ще досить «голодні» і хочуть щось «хапнути». У мене вже є інформація, що корупційні потоки в деяких випадках навіть зросли!.. І все це на тлі таких величезних жертв, яких зазнала наша країна – втрати Криму, стабільності…

 

 

 

Коментарі