•  

Експерт: «Русского народа» немає і ніколи не було

440
Експерт: «Русского народа» немає і ніколи не було

У Вашингтоні пройшла наукова конференція на тему, так званого, російського народу. Її учасник, американський політолог Пол Гобл розповів про цей цікавий феномен. Він зокрема зазначив:

У політичному житті Росії ми бачимо зміну картинки за принципом калейдоскопа. З роками загальний малюнок змінюється, але складові його компоненти залишаються колишніми. Слідство цієї парадигми полягає в тому, що протягом ось вже тисячі років жителі Росії не можуть відповісти на питання: що це означає - бути росіянином?

Надто вже багато існує неясних визначень і гіпотез, з яких неможливо вивести струнку формулу. На ділі російська держава перетворилася в імперію до того, як росіяни стали вважати себе народом. У результаті Росія ніколи не була національною державою на зразок тих, що ми бачимо на Заході. Замість цього Росія стала країною одержавленого народу. За такою схемою в ній будуються всі відносини між владою і населенням.

Цьому феномену наступне пояснення: могутні імперії Євразії - іспанська, австрійська, османська - прийшовши в занепад і втративши колонії, не зникли, а перетворилися на однорідні етноси, що займають відносно невеликі території.

Аналогічним чином повинна була розвалитися після Першої Світової війни і Російська імперія. Але зусиллями більшовиків, що здійснили революцію, Росія не відмовилася від земель в Сибіру і на Кавказі.

Її сьогоднішні лідери продовжують культивувати імперські амбіції і територіальні претензії. Однак на цих поневолених землях проживає майже двісті різних народів, багато з яких не асимілювалися. Зробити їх російськими радянській владі так і не вдалося, але багато хто, в результаті таких зусиль, втратили самоідентифікацію.

Сьогодні в російському суспільстві все частіше чути розмови про російські цивілізації. Цей термін заохочується Кремлем навмисно: він дозволяє ідеологічно зіставляти Росію не з окремими державами, але з Європою або навіть всією західною цивілізацією в цілому.

Кордонів країни, що встановилися в 1991 році після розпаду Червоної імперії, росіяни так і не прийняли. Тепер же, після анексії Криму, знаходяться і ті, хто вимагає приєднати до Росії Ефіопію і Гавайські острови. Це ще одне свідчення того, що ідеологічне бродіння серед росіян триває донині і, швидше за все, закінчиться тільки через кілька поколінь.

Коментарі