•  

ЕКСПЕРТИ. Росію неминуче чекає доля СРСР

660
ЕКСПЕРТИ. Росію неминуче чекає доля СРСР

Польський політолог Олександр Губриновіч розповів в інтерв'ю першій програмі "Польського радіо" про неминучий крах Росії. Він зокрема зазначив:

"Якщо економічна ситуація в Росії погіршиться, ціни на нафту залишаться на поточних рівнях, виробництво газу" Газпромом "буде продовжувати падати, закінчаться запаси іноземної валюти, тоді впаде режим Путіна.

Дії Росії призводять до все більшої міжнародної ізоляції Москви. Тривожними для неї подіями тільки в останні дні було вето на створення міжнародного трибуналу по знищенню пасажирського літака над Донбасом і інциденти з російської військової авіації.

Винищувачі НАТО перехопили цього тижня дві великі групи російських бойових літаків в міжнародному повітряному просторі над Балтійським морем поблизу кордонів балтійських союзників.

Керівна еліта Росії стала заручницею шовіністичної ідеології. У той же час російська економіка валиться, і, якщо цей стан зберігається, впливові російські можуть відчути для себе загрозу і можуть усуне від влади Володимира Путіна.

Політолог не бачить можливості, щоб росіяни протестували і організували Майдан. Тим не менш, він бачить шанси для зміни влади або перестановки в правлячій еліті.

- Якщо гроші закінчаться, буде вихід - збанкрутував радянський режим, збанкрутує і Путін, - сказав політолог. Він не виключає, що якщо Путін вважатиме, нібито ризик надто високий, кремлівський ватажок може передати владу комусь іншому.

- Коли гроші закінчилися, потрібно чекати змін. Як вони будуть проводиться, невідомо, - підкреслив він ".

Нагадаємо, що приватна розвідувально-аналітична компанія Strategic Forecasting Inc. (Stratfor), клієнтами якої є Департамент національної безпеки США, Корпус морської піхоти, а також такі великі американські оборонні корпорації, як Lockheed Martin, Northrop Grumman і Raytheon, випустила доповідь про перспективи Росії.

Прогноз Stratfor на 2015-2025 рр. вказує на велику ймовірність того, що Росія повторить долю СРСР, що розпався. На думку авторів доповіді, шанси на те, що Росія зуміє зберегтися в її нинішньому вигляді, невеликі, оскільки нездатність трансформувати доходи від експорту енергоносіїв у самопідтримується економіку робить її вразливою до дії ринкових факторів.

Будучи федерацією, доходи між регіонами розподіляються Москвою. У зв'язку з падінням цін на нафту Росія зіткнеться з дефіцитом ресурсів. В результаті вона може повторити досвід Радянського Союзу 1980-х і власний досвід 1990-х років, коли можливості центру підтримувати національну інфраструктуру скоротилися.

В результаті економічні зв'язки між Москвою і регіонами будуть порушені. Подібні проблеми з регіонами Росія, як стверджують аналітики Stratfor, завжди вирішувала за допомогою КДБ, яке в наші дні змінило ФСБ.

Однак, економічні проблеми, подібні тим, що були в 1980-і роки, скоротять можливості спецслужб, і фрагментація Росії стане, на думку американців, неминучою.

Про те, що розпад Росії це цілком реальний сценарій вважає і політолог Георгій Сатаров, колишній помічник Єльцина.

На його думку, Росію в найближчі один-два роки може чекати доля Радянського Союзу.

«Я впевнений, що ми завдяки довгим спільним зусиллям громади і влади увійшли в зону фантастичною нестійкості. Але поки не відчуваємо її потенціал », - заявив Сатаров, після чого представив п'ять сценаріїв, за якими може розвиватися ситуація в країні в середньостроковій перспективі - протягом одного-двох років, уточнив експерт.

Перший з варіантів Сатаров позначив як «інерційний» або, умовно кажучи, «загнивання». «Грубо кажучи, всі проблеми, які нас чекають, будуть накопичуватися більш-менш поступово, режим не буде прагнути шарахатися в ту чи іншу сторону, ми не будемо шарахатися, і робітники заводів не будуть шарахатися, - пояснив політолог. - Наскільки вистачить цього інерційного сценарію, сказати важко. Я не здивуюся, що все завалиться протягом року. Це не оцінка ймовірності, це оцінка мого відчуття ситуації. »

Решта сценаріїв - нестабільні. Перший з них - сценарій «обложена фортеця», коли негативні явища наростають досить відчутно, і режиму, щоб себе зберегти, потрібно різко посилюватися. «Це картки, це закриття, регламентування в'їзду-виїзду і так далі», - конкретизував Сатаров.

Наступний варіант розвитку подій - «Перебудова-2». Як пояснює експерт, це сценарій, при якому в протистоянні розколотою еліти перемагає угруповання, що усвідомлює, що відбувається в країні може призвести до катастрофи, якщо чогось не дати населенню. І тоді перемогла угруповання піде тим же шляхом, що і Горбачов - на уклін Заходу.

Четвертий сценарій - революційний хаос, при якому жодна з частин еліти не перемагає, влада слабшає і втрачає контроль.

«Останнє - це розпад, - підбив підсумок Сатаров. - Розпад - абсолютно реальний сценарій, якщо врахувати, що все, що робив цей режим останні 15 років - повторення сценарію розпаду Радянського Союзу ».

Як додав експерт, всі перераховані сценарії можуть перетворитися з одного в інший, але всі вони, крім «Перебудови-2», так чи інакше призведуть до розпаду.

Відділ моніторингу

Останній Бастіон

Коментарі