•  

Г. Каспаров: Путін — скажена собака

1100
Г. Каспаров: Путін — скажена собака

Легенда шах Гаррі Каспаров колись був гордістю Радянського Союзу. Але 25 років після падіння Берлінської стіни він живе у вигнанні, звинувачуючи російського лідера Володимира Путіна в стратегічному провалі та ЄС в створенні відносин які ігнорують Москву.

Каспаров, який спілкувався з EUObserver напередодні річниці падіння Берлінської стіни, сказав, що ніколи не забуде дату 9 Листопаду 1989 року - "в той же день, чотири року тому, я став чемпіоном світу з шах".

Падіння стіни символізувало кінець холодної війни.

Але для Каспарова, який кинув шахи, щоб стати опозиційним активістом, Європа ризикує ввійти в нову темну главу історії.

"Те, що ми бачимо в Росії - це відродження імперіалізму і націоналізму в його найбільш небезпечній формі." - сказав він, порівнюючи пропаганду нацистської Німеччини напередодні Другої світової війни.

"Просто почитайте те, що Путін говорив у своїх виступах проти Заходу у минулому році. Це промивання мізків російського народу 24/7... чиста брехня."

На думка Каспарова, санкції ЄС та США відносно Росії та її війни з Україною є обмеженими бо Захід є більш потужним, ніж думає. "Одна третина споживання газу ЄС приходить з Росії, але Росія постачає 80 відсотків своєї нафти та газу в Європу... Якщо все це зупинити, частини ЄС замерзнуть, але економіка Росії розвалиться", зазначив він.

"Європейська сторона має більший вплив".

Посилаючись на дії Західу в 1938 році проти Гітлера, коли той анексував Австрію, Каспаров нагадав, що зупинити Путіна зараз коштуватиме набагато менше ніж у майбутньому.

Але він додав, що є деякі люди в еліті ЄС, яких "не хвилює ситуація в Україні, їх хвилює повернення до минулих справ з Росією" для політичних або фінансових причин. Італія та Франція публічно переймаються за тяжкість санкцій. Але головне засудження Каспаров зберіг для прем'єр міністра Угорщини, Віктора Орбана та президента Чехії, Мілоша Земана - самих галасливих критиків санкцій. Країни цих політиків не один раз підіймались проти радянських опрессій.

"Вони скоюють злочини проти історії своїх народів. Це образа людям, які померли в 1956 та в 1968 році від радянських танків, так само, як помирають люди в Україні сьогодні", Каспаров сказав.

Бізнес продовжується, як і раніше

17 Жовтня судді Ліону, Франція, слухали французького прокурора КристьянаПонсарда, який намагався їх переконати видати Мухтара Аблязова - Росії. Мухтар - опозиціонер Москви з Казахстану. Судді також вислухали російського прокурора, Дениса Груніса.

Суд відмовився слухати активістів, у тому числі Каспарова, які приїхала на засідання.

24 Жовтня вони домовилися здати Аблязова на підставі того, що Росія правильно виконала юридичний процес.

Російський суддя, Олексій Криворучко, який зробив запит на екстрадицію знаходиться на чорних списках США і ЄС за участь в тортурах і смерті Сергія Магнітського, російського антикорупційного журналіста, який загинув у 2009 році.

Суд Ліону та суддя Понсард відмовилися коментувати.

Каспаров записав зауваження Понсарда 17 жовтня, що Росія є "надійним партнером" і що Аблязов "не зіткнеться з риском несправедливого суду, або ... інших знущань".

На запитання чому Ліон вклонився Москві, Каспаров звинуватив "зарозумілість" і "невігластво". На його думку, західні ЗМІ й політики, які досить тиснуть руку "президента" Путіна і його топ кадрів, створили помилковий образ Росії як "нормальної, демократичної країни з деякими відхиленнями, але не настільки поганої, як, скажімо, Північна Корея, або навіть Китай".
Ці образи переходять з фотографій до людей та чиновників. Каспаров звинувачує французьких суддів з "зверхністю", тому що, їм подобається працювати зі своїми однолітками з російського чиновництва, а не з громадським суспільством.

"Урядам подобається мати справи з урядами. Суддям з суддями. Є загальний схема, що якщо Росія підписала всі технічні документи, то навіщо навіть слухати кілька осіб, які, як відомо, знаходяться в опозиції?".
Британські, голландські, французькі, німецька та американські фірми продовжують бізнес в Росії, де можуть. FIFA, футбольний уряд, планує провести там чемпіонат світу в 2018 році.
"Захід байдужий до зловживання владою Путіна та до повної деградації Російських судів та правової системи... Захід досі готові вести переговори, жертвувати особами заради великих угод." - сказав Каспаров.
Росія Путіна
51- річний Каспаров, давав своє інтерв'ю із США, тому що ві не відчуває себе в безпеці в Росії. "Я міг би повернутися, але я не думаю, що вони дозволять мені піти. Був би квиток в один кінець", сказав він. "Мені ніколи не погрожували, але російські спецслужби, як правило, вбивають замість видачі загроз."

Він нагадав за Олексія Девотченка, відомого російського актора та критика Путіна, чий труп був знайдено 5 листопада в його московській квартирі з ознаками насильства на тілі.

"Я не можу вам сказати, що це було політичне вбивство, але якщо щось подібне трапляється, то принаймні треба підозрювати хоча б дружків Путіна." - сказав Каспаров

"Беззаконня в нижніх ешелонах походить від беззаконня в верхніх ешелонах, тому я цілком впевнений, що поліція ніколи не знайде винних".

"Путін показав [нападаючи України], що він не має ніякої поваги до міжнародних договорів".

"У нього немає нічого, чим можна було б хвалитися дома - ціни на нафту низькі, рубль розвалюється, економіка стагнує - єдине, що він може запропонувати російського народу, це страх перед зовнішнім ворогом і фантазії імперської величі", Каспаров сказав.

Озираючись назад, на його стару роль в якості радянського чемпіона, він сказав, що російські люди все ще сприйнятливі до націоналістичної пропаганди.

"Розпад Радянського Союзу був болісним. Але, на відміну від Німеччини, не було ніякого процесу примирення або люстрації, що очищає суспільство від колишніх комуністичних апаратників, і, найголовніше, КДБ ", зазначив він, звертаючись до російської розвідки, який тепер називається ФСБ, де Путін розпочав свою кар'єру.

"КДБ залишається масовою силою в суспільстві".

"Там немає визнання фундаментальної хвороби старої системи й злочинів КДБ скоєних в Росії", додав він.

"Річ у тому, що анексію Криму створила якусь ейфорію, бо Росія не заплатила реальну ціну за свої дії".

Гамбіт скаженої собаки

Каспарова радить політикам ЄС грати в довгу гру проти Кремля.

Він сказав, що санкції шкодять репутації Путіна в російській еліті.

"Європа повинна зберегти свою рішучість і повинні підтримувати санкції. Путін робить ставку на те, що вони несуть тимчасовий характер. Він каже своєму внутрішньому колу, що вони будуть зняті в найближчі шість-вісім місяців".

"Важливо, щоб він зрозумів, що вони не будуть зняті й дати повну підтримку України. Мова тіла дуже важлива. Але ми не бачимо правильної мови тіла від Заходу", додав він.

Він зазначив, що держави ЄС і США відмовилися озброювати українських військових через тактику "скаженої собаки" Путіна.

Дикі зауваження російського лідера про те, що він може напасти на Польщу і відправити свої бомбардувальники в повітряний простір НАТО викликали побоювання, що, якщо його загнати в кут, він може створити повномасштабний конфлікт.

Але для Каспарова "скажений собака в політиці не скажена собака на вулиці".

"Чим більше ви поступитися Путіну, тим небезпечніше він стає ... завтра зупинити його буде важче. На наступний день після цього буде ще важче".

"Існує серйозний ризик, що він зробить в Естонії [член НАТО], що він робить в Україні. Тоді ми могли б почути ті ж голоси ми чуємо зараз: «Чому ми повинні помирати за якусь країну яку навряд чи ми можемо визначити на карті?» І це буде кінець НАТО".

Посол Росії в ЄС Володимир Чижов, одного разу сказав EUobserver, що Каспаров "великий шахіст, але паршивий політик".

Каспаров відповів: "Мені не потрібно говорити, як добре я граю у шахи. Але я можу сказати йому, що не існує такої речі, як «політики» у путінській одноосібної диктатури".

Відповідаючи на запитання, чи є Путін хорошим стратегом, він сказав: "будь-який диктатор, який тримає владу на протязі 15 років заслуговує кредит" за його хитрість.

Але він зазначив, що сім років тому, коли Путін передав владу тодішньому президенту Дмитро Медведєву, Росія могла опинилася на шляху модернізації та реформ.

"Він [Путін] міг піти правильною дорогою", сказав Каспаров.

"Він міг мати добре ім'я в історії. Але тепер він порівнюється з Гітлером - Ви скажіть мені, якщо це стратегічний успіх або стратегічний провал, навіть якщо є трохи тактичного успіху".

Коментарі