•  

Голос інтелігенції. Чи є він в Україні?

330
Голос інтелігенції. Чи є він в Україні?

Над входом в психіатричну лікарню в старій Іспанії був напис: «Не кожен тут належить до них, не кожний, хто належить до них, тут». 

Кілька днів намагаюся осмислити це мудрий вислів в контексті української політики. Істотна відмінність: психічно хворі люди викликають жалість і співпереживання, українські політики - відторгнення і гидливість. У всякому разі, багато з них, найяскравіші, найбільш нахабні. Ті, хто у своїй щоденній діяльності керується єдиним принципом: нехай ненавидять, аби пам'ятали!

Так було завжди. Характерний приклад: невідомий історії студент на похованні поета Некрасова проголосив, що Некрасов вище за Пушкіна. Він, тим самим, передбачив і символічно приготував, що через сорок років Ленін буде визнаний вище Гучкова і Мілюкова. Зрозуміло, можна визнати цей приклад чужим, суто російським ... На жаль, нас це стосується настільки ж однозначно. Навіть якщо українська нація пішла від шумерів (як стверджують деякі «експерти").

За жодного громадського порядку, ні за яких суспільних умов народ не є ініціатором і творцем політичного життя. Серйозні (не українські) політологи стверджують, що політичний режим в будь-якій країні формують 20-30% її громадян. Не більше. У сучасних умовах це доля інтелігенції. Чи вона є в Україні? Чути її голос? Чи можна всерйоз відносити до інтелігенції тих політиків, які всупереч бажанню тисяч протестувальників формально очолили Майдан?

Риторичні запитання. Не кожен належить до них ... Хто ж ми, слухняне стадо, що іноді брикається проти ватажка, який погрожує нашій безпеці? Чому ми байдуже терпимо, що колишні злодії і політичні імпотенти, навіть не умивши руки і обличчя, ведуть нас усіх у своє приватне світле майбутнє?

Відповім сам собі. Кращі вмирають і виїжджають. Найгірші займають «керівні крісла». Вони, гірші, жваво підписують всілякі декларації та резолюції, низько вклоняються руці, що дає рятівні мільярди. Ми - не греки, ми можемо цю руку дає рясно і публічно поцілувати. Нам це не важко.

А далі - як завжди. За роздавленим жахом життя в СРСР радянським класиком Тичиною: нам своє робить ...

Так, є в країні інтелігенти, їх багато. Попри все кепське і руйнівне навколо - є. Але ось інтелігенції як сукупності моралі і розуму - ні. У країні, де немає політичних ув'язнених, де телебачення та інтернет дають можливість знати все (чи майже все), немає інтелігенції. Немає тієї єдиної сили, яка може приструнити так званих професійних політиків.

Знаменитий французький політолог Жан-Франсуа Ревель записав: функція інтелігенції - висловлювати критичну оцінку подій навіть тоді, коли вона суперечить громадській думці. Що ж, у нас нема кому виконувати цю функцію. У чому причина - не знаю. Особливості національного характеру? Ні, Майдан тому прикладом. Якість матеріалу, формованого українськими університетами? .. Впевнене існування архаїчної радянської науково-педагогічної структури, всіх цих численних галузевих академій, віртуальних інститутів і т.д. і т.п.?

Попереду - темрява. Тунель без світла. І зовсім не Путін тому причиною.

Семен Глузман 

психіатр

Посилання на джерело: http://society.lb.ua/

Коментарі