•  

«Гривні» з «ДНР» та «ЛНР» ходять Україною. Що робити полтавцям, якщо все ж таки «мічені» банкноти потрапили до рук?

1100
«Гривні» з «ДНР» та «ЛНР» ходять Україною. Що робити полтавцям, якщо все ж таки «мічені» банкноти потрапили до рук?

До прифронтових областей України йде потік «мічених» гривневих купюр з окупованої території Донбасу. Банкноти номіналом у 10, 20, 100 гривень, краї яких залиті фарбою, вже вилучають у Дніпропетровській області. Експерти зазначають: хоча гроші не є фальшивими і просто забруднені, але користуватися ними заборонено. Цю готівку ще торік навмисно псували, щоб вона не дісталася сепаратистам.

За поясненнями працівників банківської сфери, «мічені» купюри з’явились на Донбасі ще влітку – після початку бойових дій та з почастішанням випадків захоплення банківських відділень та інкасаторських машин. Тоді, 22 липня, Нацбанк затвердив інструкцію щодо роботи фінустанов у надзвичайному режимі. Відділенням державних і комерційних банків у «гарячих» точках, у зонах ризику пограбувань, наказали зумисно попсувати готівку, аби вона не діставалась озброєним сепаратистам. Цілі пачки гривень фахівці банків залили синьою або червоною фарбою, йодом, зеленкою, олією, продірявили за допомогою свердла, понадрізували з одного боку тощо.

Передбачалось, що після стабілізації ситуації на сході України НБУ забере у банків попсовані купюри й компенсує їм втрачені гроші. Ці кошти не передбачали ані для розрахунків, ані для обміну фізичними чи юридичними особами. Однак наразі виявилось, що такі гривні потрапили в обіг в окупованих містах, а тепер вже ходять по обидва боки лінії фронту.

Полтавцям наголошують на тому, що відрізнити забруднену купюру більш-менш легко: середина банкноти являється чистою, а інший колір лише по периметру.

Експерти та банківські працівники застерігають мешканців та гостей Полтави утримуватись від грошових оборудок з малознайомими переселенцями з Донбасу, особливо підозрілим має бути пропонований вигідний курс. Є ризик обміняти свої кревні на підробні купюри – на територіях, підконтрольних озброєним терористам, виготовлення фальшивих грошей стало поширеним.

Та все ж, якщо до ваших рук все-таки потрапила підозріла купюра з фарбою на краєчках, не намагайтесь її збути, краще одразу передайте до міліції. Якщо ви спробуєте розплатитися ними в магазині, касир відразу викличе охорону, а та – міліцію, від вас зажадають пояснень походження банкноти. Експерти зазначають: термінали «мічені» купюри поки приймають, бо запрограмовані так, що «не бачать» фарби, але збувати підозрілі гроші таким чином не слід, аби не бути обвинуваченим в шахрайстві.

У свою чергу експерт управління Нацбанку Олена Капусткіна наголошує на тому, що зараз основне завдання НБУ - виявити такі банкноти, вилучити їх з обігу, провести дослідження, з урахуванням інформації про застосовані банками ітеруправліннями НБУ способами пошкодження банкнот та передати банкноти, які могли бути викрадені з зони АТО, до правоохоронних органів для проведення розслідування.

За словами експерта, остаточне рішення щодо зазначених банкнот ухвалюється тільки після завершення розслідування правоохоронними органами. Є відповідні нормативні документи, які говорять про те, що ні фізичним, ні юридичним особам такі гроші, які, є підозра, були зумисно попсовані в зоні АТО, Нацбанк не компенсує.

Коментарі