•  

ІНФОРМАЦІЙНА ВІЙНА. Виявлено таємниці фабрики кремлівських тролів

440
ІНФОРМАЦІЙНА ВІЙНА. Виявлено таємниці фабрики кремлівських тролів

Британський аналітик Лоуренс Александер, який раніше опублікував велике розслідування про банди прокремлівських ботів, що діють уTwitter виявив мережу сайтів новин із антизахідною повісткою, пов'язаних з петербурзьким агентством "інтернет-досліджень", яке в ЗМІ отримало ім'я "фабрики тролів".

Своє нове дослідження, як і попереднє, Александер розмістив на сайті Global Voices Online.

Свої пошуки журналіст почав із сайту "Вштабе", на якому розміщені сотні демотиваторів з образами на адресу Обами, Меркель, українських лідерів, а також антисодомістські картинки (що за західними поняттями дуже погано - ОБ).

Британське видання The Guardian з'ясувало, що цей сайт використовують "кремлівські тролі", що створюють видимість широкої підтримки політики Кремля населенням Росії і зарубіжних країн.

Журналіст зібрав відкриті дані про сайт і серед іншого виявив використовуваний на ньому лічильник Google Analytics, для якого був вказаний унікальний ідентифікатор.

Через сервіс sameID.net Александер дізнався, що такий же ідентифікатор використовується в лічильниках і на інших сайтах. Один із сайтів, "Народні новини", був пов'язаний ще з двома ідентифікаторами Google Analytics, а ті - з більш ніж 20 сайтами.

В результаті журналіст відшукав п'ять ID, чотири з яких були пов'язані з декількома сайтами. У числі прокремлівських, за даними експерта, виявилися розташований на українському домені "Хто є хто", який збирає компромат на українських чиновників, сайт "приколів" Zanogu.com, що не оновлюється нині "Я - патріот", де дискредитується російська опозиція, а також новинні портали ФАН, "Журналістська правда", "Федеральне агентство пригод", "Новинне агентство Харкова" та неофіційний сайт російської банди «міноборони».

Переглянувши інформацію про реєстрацію доменів з усього списку сайтів, Олександр також звернув увагу, що в деяких з них використовувався адреса terder.n@gmail.com. Пошук по електронній пошті вивів дослідника на фрілансера на ім'я Микита Підгорний.

На його сторінці в Facebook журналіст знайшов зв'язку з деякими з виявлених раніше сайтів. Крім того, ім'я фрілансера знаходилося в опублікованому раніше в блогах передбачуваному списку співробітників агентства "Інтернет-досліджень". Крім того, в друзях у Подгорного знайшовся Ігор Осадчий, а такі ім'я та прізвище також фігурують в списку.

У минулому дослідженні журналісту вдалося виділити 17590 тісно пов'язаних один з одним, але "соціально ізольованих" акаунтів, в 93% профілів яких не було інформації про місцезнаходження, в 96% не було часового поясу і в 97% - улюблених твиттеров.

Вони випускають тисячі повідомлень, але ніяк не взаємодіють між собою і з іншими акаунтами, не вступають в дискусії. Практично всі імена "ботів" створюються за єдиним принципом: це ім'я плюс прізвище зарубіжного походження, такі як Лілі Торен, Теренс Ковард і т.п.

Нагадаємо, що раніше журналісти повідомляли про фейкових блогах, які ведуть живі люди, проте не від свого імені, а від імені різних персонажів і за зарплати.

Блогери отримують техзавдання: наприклад, хвалити діяльність Володимира Путіна і розповідати про "фашистів" на Україні. Вперше про "тролів з Ольгино", які пізніше переїхали в новий будинок на вулиці Савушкіна, писала "Нова газета". У січні про свій досвід роботи на "фабриці тролів" одна з колишніх працівниць розповідала петербурзькому журналу "Собака".

Радіостанція "Свобода" з'ясувала, що офіційно "фабрика тролів" має назву Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтернет Дослідження". З тих пір ЗМІ неодноразово повідомляли про роботу "штабу тролів". З'ясувалося, що ботам замовляли хвалебні відгуки про YotaPhone і образи на адресу представника Держдепу США Дженніфер Псакі.

Американський журналіст Андріан Чен з The New York Times провів власне розслідування і виявив зв'язок кремлівських тролів з інформаційними вкинути в Facebook і Twitter і групою, яка розміщує в соцмережах прокремлівську інфографіку. А американський політичний активіст і блогер Девід Свонсон розповів, як його намагалися завербувати в тролі.

Відділ моніторингу

Останній Бастіон

Коментарі