•  

КРУТО "ПОПАВ" НА ТРУБІ, АБО ЧОМУ «ПІШЛИ» ПОЛТАВСЬКОГО облпрокурора СТРЕЛЮКА

4400
КРУТО "ПОПАВ" НА ТРУБІ, АБО ЧОМУ «ПІШЛИ» ПОЛТАВСЬКОГО облпрокурора СТРЕЛЮКА

Наприкінці серпня поточного року в невеликому, але останнім часом «популярному» прокурорському середовищі, відбулася вельми примітна подія. Йдеться про звільнення прокурора Полтавської області Яна Стрелюка. 

Важливий тут не стільки сам факт звільнення, адже в процесі реформи відомство Віктора Шокіна, напевно, змінить не одного керівника регіонального підрозділу, скільки те, що залишилося «за лаштунками» цього дійства. Вся справа в тому, що в регіоні розгорнулися справжні розбірки між міліцією, СБУ та прокуратурою за найприбутковіше «корито» Полтавщини - «кришування» нелегального видобутку газоконденсату.

Жертвою цих пертурбацій і став облпрокурор Стрелюк, який майже рік володів абсолютною «монополією» в даному «бізнесі», за частку в якому і зчепилися місцеві силовики. Тепер для екс-облпрокурора настали смутні часи - він переведений на більш скромну посаду в.о. керівника прокуратури Солом'янського району Києва. Більше того, Ян Стрелюк несподівано для себе став фігурантом кримінальної справи за фактом організації незаконного прослуховування мобільних телефонів співробітників СБУ та обласної міліції. Але про все по порядку…

Стрелюк «кришував» нелегальних перевізників зброї та обкладав «даниною» бізнесменів.

За період своєї роботи на посаді керівника прокуратури Полтавщини з вересня минулого року, Стрелюк потрапив у цілий ряд скандалів, так чи інакше пов'язані з «реаліями» буття вітчизняних прокурорів: хабарями, відкатами, кришуванням «нелегального» бізнесу, торгівлею кримінальними справами і т.д .

Ще до призначення екс-генпрокурором Віталієм Яремою Яна Стрелюка на посаду керівника прокуратури «квітучого краю», він був замішаний у вельми «цікавих» історіях, проте керівництво ГПУ не звернуло на дані факти ніякої уваги.

Так, працюючи на посаді Васильківського міжрайонного прокурора Київської області, Стрелюк піддався своєрідній люстрації, коли влітку минулого року до нього в кабінет завітали бійці батальйону «Україна», командиром якого є «радикальний» любитель вил і за сумісництвом нардеп Олег Ляшко. Один з бійців батальйону, а також депутат місцевої міськради Віктор Панджакідзе в ультимативній формі зажадали від райпрокурора написати заяву про відставку. Привід - прокуратура під керівництвом Стрелюка так і не провела належного розслідування за фактом підпалу квартири Панджакідзе в червні 2014 року, більш того – прокурорські люди самі підробляли документи по даній справі, перешкоджаючи справедливому розслідуванню. Загалом, заяву на звільнення Стрелюк, не бажаючи сперечатися з люстраторами, які дали йому на все про все 5 хвилин, тоді написав. За власним бажанням.

Але це аж ніяк не означало, що він був звільнений з органів. Навпаки - пішов на підвищення, отримавши пост заступника прокурора міста Києва. Тут він пропрацював недовго і через місяць опинився в Полтаві. Це стало можливим завдяки гарній протекції в ГПУ з боку екс-заступника Генпрокурора Анатолія Даниленка.

Справа в тому, що працюючи у Василькові, Стрелюк надав «ведмежу» послугу одному з найбільш забезпечених післямайданних заступників керівника ГПУ - допоміг «прихватизувати» 140 га землі на території між селами Хлепча і Солтанівка зі ставками і мальовничими угіддями, що були колись у власності держави, а тепер огороджені високим парканом, за яким ховається маєток родини Даниленко.

Не дивно, що на новому місці скарги на адресу Стрелюка посипалися як із дірявого відра. На початку поточного року полтавські активісти звинуватили облпрокурора, ні багато ні мало, в «кришуванні» незаконного перевезення зброї.

Так, коли співробітники ДАІ зупинили авто, яке належить компанії «Промпостач і К», в якому було виявлена зброя, Стрелюк тут же «вписався» за «комерсантів» і доручив правоохоронцям відпустити їх геть, що й було зроблено. За такий «дах» Стрелюк, нібито, отримав два мільйони гривень.

Більше того, ім'я полтавського облпрокурора було пов'язано і з отриманням хабара в розмірі 200 тис. доларів, отриманих ним від посадових осіб Державної екологічної інспекції за непритягнення останніх до кримінальної відповідальності за фактом неналежного виконання службових обов'язків. Чиновники не провели перевірку вантажу моторних масел, чим згодом завдали майнову шкоду двом фірмам. Тобто, бізнесмени отримали від постачальників екологічно небезпечний вантаж, який клієнти купувати відмовилися. Втім, дана справа, відкрита в серпні минулого року за матеріалами обласного УБОЗу, за вказівкою Стрелюка навіть не розслідувалася.

Водилися за Стрелюком і більш «приземлені» грішки, які активісти ретельно видавали на загальне обговорення: вибивання хабарів з бізнесменів за закриття кримінальних справ, або ж елементарне збиральництво «данини» з місцевих комерсантів. Про всі ці факти був повідомлений екс-генпрокурор Ярема ще наприкінці минулого року. Але чи то листи активістів не доходили на Різницьку, чи то Віталій Григорович порахував, що взятися за Стрелюка йому не особливо горить. А тому, Стрелюк втримався у своєму кріслі.

... Щоб впасти до головного «корита» Полтавщини - нелегальному видобутку газоконденсату

Однак, «золоте дно», з якого «годувався» Стрелюк в період своєї роботи на Полтавщині – це «кришування» нелегального видобутку газоконденсату. Справа, взагалі-то, для нафтогазоносної Полтавщини вельми прибуткова - щорічно через незаконні врізки в газопроводи представників злочинних угруповань, держава втрачає мільйони гривень, однак, злочинців, яких влучно називають «мафія кондерів», ніхто не садить. Жодної серйозної кримінальної справи за останні роки за фактом крадіжки «блакитного» палива в регіоні так і не заведено, оскільки у ділків є солідний дах в правоохоронних органах.

Отже, на початку січня цього року в районі села Кротенки нарядом міліції був затриманий автомобіль МАЗ, в цистерні якого перебував крадений газоконденсат. Пізніше було встановлено походження вантажу - він був «здобутий» шляхом незаконної врізки до газопроводу підприємства «Полтавагазвидобування», поблизу села Гонтарі.

Однак, за інформацією видання «Останній Бастіон», в хід порушеної міліцією кримінальної справи тоді несподівано втрутився головний законник регіону Ян Стрелюк. З прокуратури надійшло звернення в міліцію з вимогою повернути автомобіль з вантажем якійсь фірмі, яка заявила, що, мовляв, вантажівка наш, а звідки в ньому крадений газ ми знати не знаємо. При цьому в наглядовому відомстві не пояснили, як можна віддати автомобіль, який є речовим доказом по факту задокументованого правопорушення.

Сказано - зроблено. Вантажівку перегнали з міліцейського штрафмайданчика на приватну автобазу. Разом з газоконденсатом, зрозуміло. Більше того, вантажівку забезпечили цілодобовою міліцейською охороною, пояснивши таку «турботу» так: облпрокурор Стрелюк намагався отримати викуп за «звільнення» МАЗу у злочинців.

Віддавати «добрим молодцям» вантажівки для подальшої роботи щодо розкрадання держвласності Стрелюку доводилося і раніше. Так, 22 вересня минулого року приватна охоронна фірма «Альфа - Щит» затримала бензовоз «КамАЗ» прямо під час викачування газоконденсату шляхом незаконної врізки в магістраль Солоха - Машівка. Самі «старателі» встигли тоді розбігтися, ну а автомобіль з причепом приватні бодігарди передали в міліцію. Яке ж було здивування співробітників «Альфа - Щита», коли через короткий проміжок часу «КамАЗ» повернувся на місце злочину закінчити розпочату «справу». Все просто: транспорт був відданий злочинцям за прямою вказівкою облпрокурора.

«Бізнес» Стрелюка в регіоні тільки зростав в масштабах, а сам він, за версією місцевих журналістів, контролював роботу 6 (!) злочинних угруповань, що займаються крадіжкою газоконденсату.

Підтвердженням тому слугує випадок, що стався в ніч з 13 на 14 травня цього року, коли диспетчери «Полтавагазвидобування» зафіксували різке падіння тиску в конденсатопроводах відразу в 6 районах регіону. Тоді з магістралі випарувалося більше 2 тисяч (!!!) тонн газоконденсату на загальну суму близько 1 млн. доларів. Громадські діячі та журналісти переконані - не обійшлося тут без руки облпрокурора, що працює в спайці зі своєю «правою» рукою - колишнім працівником обласного УБОЗу Романом Романко і має досить нешановане у "блатному" світі прізвисько «Півень».

Цікаво, що факт кришування «чорних старателів» з боку правоохоронців особливо не приховувала і влада Полтавщини. Наприкінці липня голова Полтавської облради Петро Ворона без натяків заявив, що нелегальний видобуток корисних копалин «кришують» облпрокурор Стрелюк і начальник обласної міліції Олег Бех, зазначивши, що якщо вони не бачать очевидних речей і не діють, значить, вони в долі зі злочинцями і повинні бути звільнені.

Стрелюк впав жертвою розбірок силовиків за місце «під сонцем»?

Думати, що звільнення з посади керівника обласної прокуратури Яна Стрелюка стало святкуванням справедливості, коли в країні все ж перемагає Закон, а не жадоба наживи з боку впливових держчиновників, не варто. Все набагато простіше - в регіоні почався масштабний переділ сфер впливу між силовиками за місце під «сонцем» у справі «кришування» незаконного видобутку все того ж газоконденсату.

Варто відзначити, що першою «жертвою» «внутрішньовидової» боротьби полтавських силовиків став ще в грудні минулого року затриманий співробітниками прокуратури та СБУ при отриманні хабара в розмірі 13 тис. доларів начальник Полтавського обласного управління ДАІ Петро Блажівський.

У ході розслідування було встановлено, що після Блажівський неодноразово вимагав та отримував мзду від підлеглих. Під час обшуків у нього вдома і в робочому кабінеті слідчі знайшли близько 1 млн гривень. Екс-головному ДАІшнику регіону було пред'явлено звинувачення відповідно до ч. 3 ст. 368 КК України (вимагання та одержання неправомірної вигоди службовою особою, покарання - позбавлення волі на строк від 5 до 10 років). Однак, сидів у СІЗО Блажівський недовго - в січні він був відпущений під, на перший погляд, небачену для держслужбовця суму застави - 10 млн. грн., яку внесли за нього родичі. У березні поточного року розслідування у справі було завершено, а обвинувальний акт було направлено до Жовтневого райсуду Полтави. Втім, вирок колишньому головному ДАІшнику області досі не винесено.

Звичайно ж, вважати, що начальник обласного ДАІ був непричетний до часткового "кришування" злодійства газоконденсату було б нерозумно. Адже, яким чином тоді пересувалися по дорогах області численні вантажівки від однієї незаконної врізки до іншої, безперешкодно проїжджаючи пости Державтоінспекції? Тому і мав Блажівський свою «частку» за забезпечення безперешкодного проїзду. Щоправда, апетит головного ДАІшника Полтавщини, напевно, не сподобався ні СБУ, ні прокуратурі.

Сьогодні ж Стрелюк і сам став неугодним не тільки керівництву облміліції і СБУ, які хочуть самі «годуватися» з вельми прибуткової справи, усунувши «дахову монополію» облпрокурора, але й нинішньому керівництву ГПУ.

Підтвердженням тому служить нещодавня ухвала Печерського райсуду від 14 серпня, де сказано, що відділ з розслідування кримінальних виробництв, скоєних працівниками прокуратури ГПУ розслідує справу про незаконне прослуховування мобільних телефонів співробітників Головного управління по боротьбі з корупцією СБУ та ГУ МВС України в Полтавській області.

З визначення стає ясно, що за даним фактом до кримінальної відповідальності притягуються екс-прокурор Полтавської області Ян Стрелюк і начальник ГУ МВС України в Полтавській області Олег Бех, які нібито і організували прослуховування мобільних номерів.

Своїм визначенням суд дозволив представникам ГПУ отримати доступ до документів, на підставі яких була організована негласна «прослушка». Але що це за прослуховування, і з якою метою воно було організовано - з матеріалів суду не зрозуміло. Як і не зовсім зрозуміло, яким чином облпрокурор і начальник обласної міліції могли організувати прослуховування телефону не кого-небудь, а самих чекістів з антикорупційного управління СБУ.

Всі ці факти вказують на замовний характер даної справи, мета яких не тільки відсунути від газоконденсатної «годівниці» Стрелюка, а й показати, що вчасно потрібно ділитися з «потрібними» людьми. А так, як кажуть, жадібність фраєра згубила.

Що й казати, круто потрапив на газоконденсатній трубі наш герой! 21 серпня поточного року Стрелюк був звільнений з посади прокурора Полтавської області та переведений назад до столиці. Правда, сьогодні йому довірили займати крісло не заступника столичного прокурора, а всього лише в.о. керівника Солом'янської райпрокуратури.

На місце Стрелюка керувати Полтавської облпрокуратурою 26 серпня був призначений Сергій Попов, який раніше працював в Херсонській облпрокуратурі. Представляв колективу облпрокуратури нового керівника заступник голови ГПУ Давид Сакварелідзе й охарактеризував його як «висококваліфікованого професіонала».

У зв'язку з цим, постає кілька питань:

- Чому ГПУ не вивчила відомі факти причетності Яна Стрелюка до банди «кондерів», а просто по-тихому перевела до столиці?

- Чому перевели Стрелюка саме в Солом'янську райпрокуратуру м. Києва? Невже в ГПУ вичікують закінчення конкурсу на заміщення посад регіональних прокурорів, або заглушити теми газоконденсату на Полтавщині?

- До якого часу правоохоронні органи в країні будуть займатися поділом грошових потоків від «кришування» нелегального бізнесу, а не реальною боротьбою з ним?

За матеріалами "Прокурорської Правди"

Посилання на джерело: http://prokurorska-pravda.today/article/kruto-p...

Коментарі