•  

Куратор полтавської медицини Віктор Лисак поділився досвідом «потьомкінських» реформ з хорватами

16280
Куратор полтавської медицини Віктор Лисак поділився досвідом «потьомкінських» реформ з хорватами

Полтавське інтернет-видання «Новини Полтавщини» повідомило, що директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської облдержадміністрації Віктор Лисак побував у Хорватії з робочим візитом. Після обміну досвідом, Лисак розповів про нововведення Міністерства охорони здоров’я та чого полтавцям очікувати від них.

Зокрема, медик заявив, що Міністерство охорони здоров’я ставить на первинну ланку медицини основний акцент.

Нині в області вже є вибудована первинна медична допомога. Однак, ще немає тих результатів, яких би хотілося, але є певні напрацювання.

– Це й певні відвідування лікарень, фінансовий ресурс, наприклад, близько 30%, що виділяється спрямовано на первинну допомогу», – сказав Віктор Лисак.

ДОВІДКОВО:

Первинна медична допомога дозволяє наблизити якісну кваліфікаційну медичну допомогу до кожної сім'ї та людини за місцем її проживання, перебування. Для цьо­го створені Центри первинної медико-санітарної допомо­ги (ЦПМСД). До складу ЦПМСД входять структурні під­розділи: амбулаторії, фельдшерсько-акушерські пункти, медичні пункти, медичні кабінети.

Зазначимо, екстрена, а також невідкладна медична допомога паці­єнту за межами робочого часу ЦПМСД надається служ­бою швидкої допомоги.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ?

Насправді, у реформуванні вітчизняної медицини не все так гладко, як це вимальовує директор департаментуохорони здоров’я Лисак. ЦПМСД тільки починають свою роботу в якості нової ланки, тому говорити про рівень надання лікарських послуг зарано. Щодо швидкої – її реформування торкнулося вповні.

«Останній Бастіон» писав, що 30 травня цього року через несвоєчасне надання первинної медичної допомоги в Полтаві померла літня жінка. Швидка прибула до неї майже за годину після виклику. Відстань між центром екстреної допомоги (вул. Дмітрієва, колишня Володарського, 6) та адресою виклику (вул. Пушкіна, 83) становила 1.5 км. Пішим кроком її можна подолати менше, ніж за 20 хвилин. Причина такої затримки – умисне зменшення дирекцією швидкої бригад на зміні.

22 червня нами подано заяву до національної поліції у Полтавській області про вчинення кримінального правопорушення керівництвом центру екстреної та невідкладної допомоги.

Головлікарю швидкої Олександру Лавренку та посадовим особам керівництва Полтавського обласного центру екстреної медицини та медицини катастроф інкримінують злочини, передбачені статтями 139, 140 КК України – ненадання допомоги хворому медпрацівником і неналежне виконання професійних обов’язків, що спричинили тяжкі наслідки (смерть) хворому. Тривають слідчі дії.

Наші журналісти навесні були в центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Вони порушили проблему навмисного применшення карет швидкої на зміні з 36 до 16-21. Також медперсонал швидкої вказав на очевидні факти привласнення головлікарем Олександром Лавренком значної суми коштів на зекономленому бензині з не виставлених на зміну карет, вибіркового преміювання робітників, перепродажу спецодягу та залишкових медпрепаратів тощо.

ДЕТАЛЬНІШЕ:Гробові реформи: правда про нищення швидкої медичної допомоги

Ще працівники вказали на низку прогалин у структурі центру екстреної допомоги, як-то відсутність пральної машини та гарячої води, порушення гігієнічних умов у приміщенні їдальні, роздягальні та вбиральні.

З розмов стало відомо, що востаннє робочу форму отримували в 2006 році, а лікарі змушені за свої кошти купувати тонометри та інший інвентар. Водії карет наголосили, що керівництво всіляко урізає заробітну плату, довівши її до 2 тис. грн.

ДЕПАРТАМЕНТ

Результати згданого розслідування були передані особисто Вікторові Лисаку. Він запевнив, що вчинить заходи з поліпшення роботи центру екстреної допомоги до початку літнього сезону.

Як нам недавно повідомили працівники швидкої, жодних покращень у структурі досі не відбулося.

– На рівні Департаменту ми робимо все це, проводячи експертні оцінки. Робимо певні дослідження та висновки», – сказав Віктор Лисак після візиту до Хорвтаії.

Він також зазначив, що у планах – розробити електронний реєстр пацієнтів. Головне, каже Віктор Лисак відійти від тих статистичних даних, які не мають ніякого сенсу. А перейти на електронну систему охорони здоров’я. Також реформи торкнуться і фармринку.

ФАРМАЦІЯ

А «реформи» торкнулися ринку фармацевтики вже. Ще й як.

Після призначення на посаду в.о. директора КП «Полтавафарм» Валерія Прядка, члена «Соціал-демократичної партії» (ребрендинговий проект «Простих людей» Капліна&Медведчука), окремі ліки в мережі аптек стрімко подорожчали в середньому на 30%.

Зокрема, знеболювальний препарат «Омнопон» у мережі аптек «Полтавафарм» коштував 220 грн станом на березень 2016 року. Через місяць після перебування Прядка на посаді, ціна на «Омнопон» здорожчала до 288 грн (зростання вартості на 31%). Вартість на «Трамадол» зросла з 35.27 грн до 41.68 грн (зростання вартості на 18%). Таблетки «Сибазон» здорожчали з 8.61 грн до 10.48 (на 21.7%).

Зазначимо, стрімке здорожчання ліків у мережі комунальних аптек «Полтавафарму» відбулося всього за два місяці – квітень-травень 2016 року.

СALL-центр

Певно, засоромився згадувати перед хорватами Віктор Лисак і повністю провальний проект зі створення call-центру для оперативної роботи швидкої. Експерти з галузі зв’язку вже пояснювали нам, чому.

ПОВНИЙ ТЕКСТ: Прогалини зв’язку CALL-центру Полтавської швидкої допомоги

Встановлена там АТС має можливість взаємодіяти зі всіма відомими (і невідомими) операторами зв'язку. І ось тут починається найцікавіше, те що не побачить жоден пересічний відвідувач. Цей надпотужний вузол зв'язку підключений лише до одного оператора — Укртелекома. Цей оператор – колишній монополіст телекомунікацій, привласнений Ахметовим за часів Януковича та перетворений у кульгаву качку. Більшість комерційних операторів та споживачів намагаються триматися якомога подалі від Укртелекома. Бо за цією схемою всі вхідні та вихідні дзвінки на будь-якого оператора фіксованого та мобільного зв'язку транслюється через такевузьке горлечко. Будь кому зрозуміло, що ця схема не додає надійності. Вона також не дозволяє передавати певну додаткову інформацію, на кшалт місцезнаходження об'єкту, короткі текстові повідомлення та інше. Але на красу малюнка для ЗМІ це точно не впливає. Як і на можливість піару для чиновників облдержадміністрації.

Цікаво, чи згодився б такий досвід Лисака хорватським колегам? І яке покарання понесли тамтешні чиновники, якби таким чином реалізували проект створення call-центру.

СИСТЕМА

– Система охорони здоров’я у всьому світі оцінюється, перш за все, за здоров’ям пацієнтів, фінансовою захищеністю, а також результатами та змінами у роботі, – повідомив Лисак.

Розгляньмо кожний чинник, який згадав медик.

Здоров’я пацієнтів

10 квітня 2016 року в Полтавському міському клінічному пологовому будинку новонароджена дитина отримала тілесні ушкодження, тяжкі наслідки для здоров’я через неналежне виконання професійних обов’язків медичним працівниками Полтавського міського клінічного пологового будинку Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної державної адміністрації.

БІЛЬШЕ ЧИТАЙТЕ: Лікарі Полтавського міського пологового будинку скалічили новонародженого

Фінансова захищеність

Із власних джерел нам стало відомо, що Віктор Лисак помилково установив одному з пацієнтів діагноз гайморит. За лікуванням, назначеним Лисаком, чоловікові для відкачування гною пробили не ту порожнину. Помилка була при встановленні діагнозу. Хворого поклали в стаціонар.

За помилковий діагноз і, як наслідок, помилкове лікування, людину змусили платити.

Через непрофесійні дії лікарів, пацієнт невдовзі помер.

Зміни у роботі

Зміни є. Це правда. Але заслуги директора департаменту охорони здоров’я Лисака в цьому немає.

Після наших розслідувань, карети екстреної допомоги почали приїжджати на виклик швидше.

Так, 29 вересня у Полтаві на розі вул. Сінної та Пушкіна сталася ДТП, у наслідок чого одна з осіб отримала травми. Швидка прибула за 10 хвилин, вписавшись у норми, встановлені МОЗом.

Представники «Останнього Бастіону» разом із поліцією відреагували на факт відмови швидкої допомоги належним чином надати допомогу постраждалому, змусивши лікарів виконувати свої професійні обов’язки.

Загалом, Віктору Лисаку й справді було чим поділитися з хорватськими медиками. Як знищувати населення або провадити «потьомкінські» реформи, в тому числі.

Експерти з ООН спрогнозували, що до 2100 року залишиться тільки 15-26 млн українців.

Про те, щоб українців було саме стільки і не більше, подбає урядова реформа медицини. І її куратори. 

Коментарі