•  

Лінія розмежування: електронна система перепусток дає збій

110
Лінія розмежування: електронна система перепусток дає збій

Запровадження електронних перепусток для перетину лінії розмежування у зоні АТО спричинило збільшення черг та посилення корупції на пропускних пунктах, стверджують правозахисники.

Станом на четвер, 9 липня, в електронній системі видачі перепусток для перетину лінії розмежування у зоні АТО зареєструвались понад 26 тисяч громадян. Про це повідомила прес-секретар СБУ Олена Гітлянська, яка нагадала, що від 7 липня перетнути лінію розмежування на Донбасі в зоні АТО можна за електронними перепусками, які оформлюються через сайт СБУ в Інтернеті. На початку липня секретар РНБО Олександр Турчинов стверджував, що нова система видачі перепусток дозволить "скоротити терміни і поліпшити якість перевірок, а також подолати корупцію при видачі пропусків і позбутися черг на пропускних пунктах". Натомість, за підсумками перших трьох днів від початку роботи електронної системи перепусток черги на пропускних пунктах лише збільшилися, а рівень корупції зріс, заявили представники громадських організацій, що здійснюють моніторинг ситуації в регіоні.

Координатор правозахисної організації "Донбас SOS" Олександр Горбатко на прес-конференції в Києві звинуватив СБУ у нестабільній роботі інтернет-сайту, на якому громадяни оформлюють електронні перепустки. За його словами, сайт часто або зовсім не працює, або процес реєстрації на ньому раптово зупиняється. "Деякі люди, які вже після реєстрації зайшли на сайт дізнатись про статус своєї заяви, виявили, що до неї, наприклад, були прикріплені чужі діти. А якщо через цей "казус" заявники не отримають перепустку?" - припустив правозахисник.

Серед інших причин нестабільної роботи сайту Горбатко назвав його можливе перевантаження внаслідок великої кількості звернень заявників або недбалу організацію роботи сайту. Ще однією причиною можуть бути DDoS атаки на сайт СБУ ззовні. "У будь-якому разі, це свідчить про погану підготовку людей, які відповідають за роботу сайту", - наголосив Горбатко.

Корупція не подолана

Незважаючи на те, що кількість зафіксованих на сайті заявників вимірюється уже десятками тисяч, для отримання перепусток їм слід зачекати десять днів і лише тоді виїжджати до пунктів пропуску, де достатньо просто показати свій паспорт чи інші особисті документи, пояснив член робочої групи при СБУ з пропускної системи Вадим Хомаха. Він повідомив, що після запровадження електронних перепусток черги на пунктах перетину лінії розмежування не зменшились. "Корупція як була, так і є, вона процвітає. Черги після введення нового нормативу збільшились. Вони й не зменшувались, за винятком одного КПВВ - Гуково біля Маріуполя", - сказав Хомаха.

Внаслідок ситуації, що склалась на пунктах пропуску, людям доводиться стояти в чергах більше доби. Посеред полів, без жодних зручностей та на 35-градусній спеці на перетин лінії розмежування чекають цілі родини з дітьми. "Люди не можуть отримати медичну допомогу, немає води, відсутні туалети, а територія навколо замінована", - додав експерт.

Човниковий бізнес?

Переважна більшість людей, які стоять в чергах на пропускних пунктах, їдуть за харчами та ліками на контрольовану Києвом територію. Тут ці товари на порядок дешевші, ніж у районах, які бойовики проголосили Донецькою та Луганською народними республіками, заявив юрист громадської організації "Схід SOS", член робочої групи при СБУ з питань пропускної системи Левон Азізян.

За його словами, наразі розглядається можливість організації виїзної торгівлі для таких людей між блок-постами та пунктами пропуску. "Це дозволить вирішити одразу кілька проблем: розвантажаться пропускні пункти, люди з неконтрольованих територій придбаватимуть продукти та ліки за адекватними цінами, а місцеве населення решти районів Донбасу матиме заробіток від такого виду торгівлі", - пояснив Азізян.

Він висловив жаль щодо припинення автобусного сполучення через лінію розмежування. "Це створює великі незручності для громадян. Держава фактично намагається розірвати зв'язок з непідконтрольними територіями", - зазначив юрист. Він повідомив, що на рівні Донецької держобладміністрації розглядається можливість запровадження електропотягу через лінію розмежування, але наразі "ця ідея перебуває на самому початку її реалізації".

Посилання на джерело: http://www.dw.com/uk/

Коментарі