•  

«Magnum Opus» представив Полтаву на конгресі з промоції літератури

330
«Magnum Opus» представив Полтаву на конгресі з промоції літератури

21-22 лютого у Києві відбувся перший конгрес «Промоція літератури в Україні». Організатори з ГО «Український Літературний Центр» обрали 50 учасників з різних регіонів. Полтаву на цьому заході представ учасник незалежного мистецького об’єднання «Magnum Opus» Сашко Ткаченко. Йому і слово.

Перший день почався з лекції директора «Агенції культурних ініціатив» Миколи Скиби про інтелектуальну книжку. Він розповів про специфічність та незатребуваність такої літератури в Україні. Тоді як у Європі, зокрема в Німеччині, цей жанр користується чималим попитом.

Продовжився день лекцією Григорія Семенчука. На прикладі «Форуму видавців» у Львові він ознайомив учасників з етапами створення та проведення книжкового фестивалю. «Ну а взагалі фестивалі в майбутньому будуть відмирати. Це слова директора британського музичного фесту в Ґластонбері», – закінчив свою промову Григорій, і передав лекційну естафету президентці ГО «Форум видавців» Олександрі Коваль.

Пані Олександра поділилися статистичною інформацією про літературну ситуацію в Україні. Оцінюючи результати існуючої промоції, лекторка поставила не більше трьох балів у десятковій системі. А щодо конкуренції у цій сфері вона запропонувала для початку об’єднувати зусилля аби отримати читаючу країну, а вже потім думати про суперництво.

Другий блок утворили презентації літературних проектів у форматі «PechaKucha». Його суть полягає у підготовці презентацій із 20 слайдів та розрахунком часу – 20 секунд на кожен. Цікава система, яка змушує сказати найголовніше про проект за 6 хвилин та 40 секунд.

Окрім презентації про діяльність НМО «Magnum Opus» в Полтаві, вдалося почути про схожі регіональні літературні ініціативи.

Виступи учасників показали, що літературне життя в регіонах вирує, що насправді у нашому полі не один воїн. Загалом усі презентації були цікавими та корисними. Відбувся той обмін досвідами, який стане в нагоді кожному. На цьому перший день закінчився.

Наступного ранку організатори вирішили переконатися у тому, що всі учасники перезнайомилися, влаштувавши «Speed dating». Усі поділилися на дві групи, і щотрихвилини відбувалося переміщення одних учасників відносно інших, на наступний стільчик. Гамір був сильніший, ніж на ринку, але було весело.

Потім була робота у трьох групах, кожна з яких отримала завдання: визначити головні проблеми промоції літератури в Україні та шляхи їх подолання. У виокремленні проблем команди були майже одностайними: дефіцит локацій, нестача коштів, слабкий маркетинг, відсутність кваліфікованих культурних менеджерів, нерозвинуте книгорозповсюдження, недоліки системи освіти та ін. У рішеннях команди переважно апелювали до держави, хоча на цьому ж конгресі говорили про потребу взаємодії, в першу чергу, з бізнесом, якому потрібно доводити зрозумілим чином про перспективність фінансування літератури.

Після перерви на обід Ірина Соловей розповіла про можливості отримання фінансування на прикладі платформи «Спільнокошт» (https://biggggidea.com/). Пані Ірина ділилася багатим досвідом комунікації з інвестором, наголошувала на потребі оцінки ідеї з точки зору фінансової привабливості та важливості планування.

Далі Ольга Гончар (представниця ГО «Інститут культурного менеджменту») говорила про культурний менеджмент – нове для України, але не для світу явище. Загалом, потреба в кваліфікованих культурних менеджерах не підлягає сумніву, але щодо означення та обов’язків таких людей наразі точиться полеміка, проводяться дослідження.

А завершився конгрес круглим столом на тему співпраці з іноземними установами, за участі представників Польського Інституту, Гете Інституту, Чеського Центру, Британської Ради та Французького Інституту. Усі представники висловили готовність своїх установ співпрацювати з українськими колегами. Щодо особливості такої співпраці, то потрібно враховувати, що кожен центр має на меті поширити культуру «своїх» країн, та приходити з ідеєю, яку можна було б трансформувати у вигідний для обох сторін вид.

Перший конгрес «Промоція літератури в Україні» відбувся і вже став історією. Наслідки його покаже майбутнє, але вони неодмінно будуть, адже вперше було зібрано організаторів літературного життя з різних регіонів. Усі перезнайомилися, поділилися досвідом та домовилися співпрацювати. Уже зараз на Facebook створено робочу групу, а, отже, усе це було не даремно!

НМО «Magnum Opus» висловлює щиру подяку «Українському літературному центру», а саме Поліні Городиській та Дмитрові Казакову, за чудово організований захід. Сподіваємося на подальшу співпрацю. Світлини взято з матеріалів конгресу.

Сашко Ткаченко, незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus»

Коментарі