•  

На Полтавщині розпочали рятувати 100-літні школи

2860
На Полтавщині розпочали рятувати 100-літні школи

У селі Христанівка Лохвицького району Полтаської області активісти організували прибирання 100-річної земської школи, що з 1995 року стоїть порожньою. Головне завдання прибиральників – відродити унікальну споруду.

Наша мета – збереження того, що вціліло. В ідеалі – відновлення та присвоєння цим школам статусу пам’ятника архітектури національного значення, – автори проекту.

За словами активістки Оксани Олійник, волонтери влаштували прибирання приміщення школи, яка вже понад 20 років стоїть занедбана без вікон і дверей.


До прибирання долучилися письменники, журналісти, співробітники Василівської сільради, спільнота «Школи Лохвицького Земства» та представники Видавництва Старого Лева, зокрема, письменник і видавець Сергій Пантюк, телеведуча Ольга Герасим'юк.

— Думаємо зараз не лише про збереження будівель, а про поновлення розуміння того багатства, що нам лишилося з минулого. Хочемо підняти жителів тих місць — адже коли їздимо, бачимо, що нудно там, і ці прекрасні будівлі нічого людям не говорять більше (може, тому, що не знають, що то було). Маємо багато ідей — як розпалити життя в тих селах, як туди людей завезти, щоби знайомилися, лишали свій вклад і слід, як підняти селян і запалити в них інтерес до своєї історії й до того, що ця історія може сьогодні розбудити життя нинішнє : збирати інформацію, хай би діти зайнялися цим — ходили й питали, писали, малювали, хай би вчителі їм помагали, батьки й діди з бабусями, хай би придумали, як у тих школах поселити «двіж» — хай би починали щось створювати там, — ділиться своїм баченням ініціатор проекту, телеведуча Ольга Герасим’юк.

Автори проекту на базі старовиних шкіл хочуть створити культурно-освітній центр з заняттями для дітей, лекціями для дорослих, концертами, виставками та кінопоказами.

До відома:

У 1913–1916 роках відомий український художник, етнограф та архітектор Опанас Сластіон створив серію земських шкіл на один, два, три та чотири класи. Навчальним закладам було надано яскравого національно орієнтованого образу. Хоча проект був типовим, О. Сластіон додатково урізноманітнив фасади варіаціями цегляної орнаментальної обкладки. Лохвицьке земство затвердило проекти, які набули поширення у Лохвицькому та Лубенському повітах, а також у Чорнухинській волості. Одна з перших шкіл за проектом О. Сластіона з’явилася ще 1910 року в селі Млини. Загалом на Полтавщині зберіглося ще півсотні унікальних 100-річних шкіл.

Громадські активісти створили проект, щоб врятувати унікальні школи на Полтавщині, побудовані Лохвицьким земством на початку ХХ століття. Проблемою є те, що будівлі не занесені до пам’яток, які охороняються державою. Через це з бюджету не надходять кошти на їхній ремонт.

Детальна інформація про проект у Facebook-спільноті «Школи Лохвицького земства».

Коментарі