•  

Науковці Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка розробляють сучасні енергозберігаючі технології

37730
Науковці Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка розробляють сучасні енергозберігаючі технології

В умовах загострення енергетичної кризи збереження енергоносіїв стає проблемою нашого майбутнього, оскільки неефективне використання їх є головною причиною існуючих на Землі екологічних проблем.

Глибоко усвідомлюючи це, науковці Полтавського національного технічного зосереджуються на розробці енергозберігаючих технологій для потреб міста та країни з впровадженням їх у гуртожитках та навчальних корпусах університету.

Одним з досягнень університету є розробка світлодіодного світильника «Комфорт-1», що виконана кафедрою автоматики та електропривода спільно з Полтавським виробничим підприємством «Універсал» УТОГ. Майже рік тому було укладено договір з розроблення робочої конструкторської документації та технічних умов на виготовлення світлодіодного світильника для житлово-комунальних господарств.

В ході роботи були опрацьовані вимоги до світлодіодних світлотехнічних пристроїв та електричних ламп, що використовуються в мережах змінного струму. Дані вимоги спрямовані на ефективне використання енергетичних ресурсів України і є обов’язковими для використання під час розроблення технічних регламентів, галузевих норм, стандартів та інших нормативних документів.

Під час моніторингу існуючих аналогів на ринку України було встановлено, що левова частка таких виробів не відповідає сучасним вимогам. Підприємства виробники в технічній документації здебільшого не вказують параметрів енергоефективності. В результаті проведення експериментальних досліджень виявлено, що більшість з них мають коефіцієнт потужності 0.4–0.6, що не відповідає нормативним вимогам. Поряд з цим, вироби, експлуатаційні характеристики яких дійсно відповідають вимогам енергоефективності, мають досить високу ціну.

Результатом теоретичного вирішення завдань досягнення низьких показників енергоспоживання та проведених експериментальних досліджень став розроблений у ПолтНТУ світлодіодний світильник «Комфорт-1», що призначений для освітлення приміщень житлово-комунального господарства (сходових площадок, коридорів, технічних допоміжних приміщень, складів, підвалів). Технічні характеристики розробленого світильника повністю відповідають зазначеній діючим нормативам енергоефективності та наведені у таблиці 1.

а)б)

Рисунок 1 – Світлодіодний світильник «Комфорт-1»:

а – схема конструкційного виконання; б – загальний вигляд

Таблиця 1. Технічні характеристики світлодіодного світильника «Комфорт-1»

Потужність, Вт12
Світловий потік, Лм1200
Напруга живлення, В110-265
Частота живлення, Гц50-60 Гц
Коефіцієнт потужності0,92
Світлова віддача, Лм/Вт>85
Температурний режим, С°-30 +55
Кольорова температура, K5969
Ступінь захистуIP 20

Світильник відповідає екологічним нормам, не містить шкідливих матеріалів і не випромінює промені в ультрафіолетовому та інфрачервоному діапазонах, що робить його більш екологічно чистим в порівнянні з традиційними рішеннями.

Отримані в процесі розробки науково-практичні результати дозволяють колективу науковців ПолтНТУ виконувати роботи з конструювання та впровадження у виробництво світлодіодної продукції різного призначення, як малої так середньої та великої потужності.

Ймовірними замовниками даних світлодіодних світильників «Комфорт-1» можуть бути будівельні організації, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, житлово-комунальні господарства.

Впровадження світильників в умовах Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, які вже зараз встановлюються в приміщеннях навчального закладу, дає можливість зменшити витрати на освітлення сходових площадок, коридорів, технічних і допоміжних приміщень, складів, підвалів і таке інше у 8-10 разів та суттєво розвантажити освітлювальні електричні мережі. 

Коментарі