•  

Операція «Буря»: 24 роки тому хорвати розпочали остаточну ліквідацію власної «Новоросії»

2970
Операція «Буря»: 24 роки тому хорвати розпочали остаточну ліквідацію власної «Новоросії»

24 роки тому, 4 серпня 1995 року, відбулася остання масштабна військово-поліцейська операція війни за незалежність Хорватії – «Буря» (Oluja).

Всього лиш за 84 години хорватські сили вибили зі сходу країни сербських сепаратистів і звільнили майже 10 500 квадратних кілометрів території. Сепаратистське утворення Республіка Сербська Країна було ліквідоване.

4 серпня 1995 року хорватська армія та спецпідрозділи поліції розпочали атаку по лінії Босансько-Грахово.

Найбільший успіх в операції був досягнутий вранці 5 серпня, коли бійці 4-ї та 7-ї гвардійських бригад звільнили Кнін, колишню столицю невизнаної Сербської Країни. Військово-стратегічне та символічне значення звільнення Кніну послужило тому, що саме в цей день хорвати відзначають свою перемогу.

Операція «Буря» проходила під загальним керівництвом хорватського президента Франьо Туджмана. Безпосередніми керівниками були начальник Генерального штабу генерал Звонімір Червенко, а також генерали Анте Готовіна та Младен Маркач, який керував силами поліції.

Для того, аби унеможливити подальші ризики для суверенітету Хорватії, нелояльне сербське населення було депортоване.

Операції «Блискавка» (травень 1995 року) та «Буря» відбулися після трьох років існування «замороженого» конфлікту.

Як і в випадку нинішньої війни на Донбасі, Захід тиснув на Хорватію з вимогою «мирного вирішення конфлікту». Проте хорвати переконалися, що рецепт «Просто перестати стріляти» не працює, і повернули свої землі силою.

Коментарі