•  

Опішне ярмаркує - гончарству вічність пророкує

1430
  • apps/128a9fc21b8a4575a59f88e58ce46532.jpg
  • apps/abbdbd43b08c452d9ccda55c3d4e929c.jpg
  • /media/cache/40/fd/40fd52dee10d6ab674dedba5d1bbc2c3.jpg
  • /media/cache/a2/fb/a2fb15afb8cf64ca45abbd31ad4ab301.jpg


Щира українська пісня над морем барвистого глиняного посуду й розмаїттям народних промислів – знову в Опішному людно й гамірно! 27 червня 2015 року в Гончарній столиці України відбувся ЧЕТВЕРТИЙ Національний фестиваль гончарства – останній мистецький проект VII Тижня Національного Гончарного Здвиження в Опішному «ЗДВИГ-2015».

Укотре незмінний його ініціатор – Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, що спрямовує свою діяльність на пізнання традицій і розвиток сучасного гончарства, популяризацію національного мистецтва кераміки, творення гончарної культури України.

Нині Національний фестиваль гончарства перетворився на дивовижне дійство, адже, об’єднавши кілька заходів, згуртував поціновувачів мистецтва гончаротворення, усіх, хто вболіває за майбутнє національної культури.

Сучасне народне мистецтво презентував гостям свята VІІ Міжнародний мистецький ярмарок «ГОНЧАРНИЙ ВСЕСВІТ В УКРАЇНІ­2015». Участь у ньому взяли гончарі, художники­керамісти, майстри інших видів народного мистецтва, приватні підприємці в галузі художньої кераміки, творчі спілки, підприємства художніх промислів, студенти вищих навчальних закладів, учні старших класів середніх шкіл. Окрасою гончарних рядів стали вироби майстрів вишивання, різьблення по дереву й дерев’яної іграшки, ткацтва, лозоплетіння, писанкарства, витинанки, народної ляльки-мотанки, петриківського розпису, сувенірного карбування та інших мистецтв із різних регіонів України.

У виставкових залах Центру розвитку духовної культури до огляду було запропоновано експозиції сучасної академічної кераміки. Віхи творчого мислення нового покоління мистців представлено в виставках художників-керамістів Лесі Падун (Полонне, Хмельниччина), Аліни Літвіненко (Олександрія, Кіровоградщина) та Зінаїди Близнюк (Красноволя, Волинь). Концепцією Національної виставки художньої кераміки «ПАРАdocх. 1.0-NMC-UA:2015» стало різнобічне осмислення теми пари в давньому й сучасному гончарному мистецтві. Гончарство як мистецтво творення миті представлено і на світлинах ІІ Міжнародного фотоконкурсу «Гончарні ВІЗІЇ країни».

Також цього дня було підведено підсумки П’ЯТОГО Національного ковальського фестивалю «ВакулаФЕСТ-ХХІ», що тривав у Опішному з 22 по 27 червня 2015 року в рамках «ЗДВИГу-2015». Семеро учасників з різних регіонів України представили на розгляд Журі твори, виготовлені в двох номінаціях: у категорії домашніх ковальських робіт – панно на тему «Символи оновленої країни», та в категорії демонстративних робіт, виготовлених безпосередньо на конкурсі, – декоративну скульптуру на тему «Гармонія буття». У номінації «Символи оновленої країни» перемогу здобуло панно «Єдність вільних птахів» Мар’яна Калічка (Дрогобич, Львівщина). Декоративну скульптуру «Хаос і логос» цього ж автора обрано кращою і в номінації «Демонстративна робота». За рішенням Журі, Гран-прі нинішнього ковальського фестивалю присуджено Владиславу Вишневецькому (Полтава) за декоративну скульптуру «Модуль UNIVERSUM». «Зараз наповнює те приємне відчуття, коли люди намагаються зрозуміти, те, що ти хочеш передати у своїй роботі. Це неабиякий стимул, щоб самовдосконалюватись і розвивати свій внутрішній світ надалі», – поділився враженнями переможець «ВакулаФЕСТу».

Та це ще не всі нагороди, якими було щедре мистецьке свято. Упродовж Національного фестивалю гончарства проходив П’ЯТИЙ Національний фестиваль-конкурс гончарського бодіпейнтінгу «BodyClayFestUkraine». Дефіле дванадцяти пар його учасників та нагородження кращих робіт стало «родзинкою» фестивального надвечір’я. Першість у творчому змаганні на краще втілення гончарської тематики в малюнку на тілі Журі віддало парі «Замріяний опішненський лев» (художник – Сніжана Звягольська, модель – Оксана Пошивайло, Опішне, Полтавщина). Приз глядацьких симпатій отримала пара «Закохана мальва» (художник – Любов Коваленко, Дніпропетровськ; модель – Яна Коблик, Яреськи, Полтавщина).

Володарем Гран-прі фестивалю-конкурсу гончарського бодіпейнтінгу Журі обрало твір «Незібрані грона райського саду» художника Аліни Костенко та моделі Таміли Безрук з Опішного.

Поринувши в особливу атмосферу національного свята, гості фестивалю гончарства мали нагоду відвідати найрізноманітніші майстер-класи народних майстрів, посмакувати стравами української кухні, відпочити на етнодискотеці. Розважальну програму склали виступи фольклорних та хореографічних колективів України, молодіжний флешмоб «Україна єдина» та вогняне шоу.

Національний фестиваль гончарства, об’єднавши давні й сучасні надбання української культури, засвідчив, що українське гончарне мистецтво має квітнути буйною кроною – нині його пракорені незабуті…

Жанна Різниченко,

інформаційна служба

Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному

Коментарі