•  

Підвищення соцстандартів – черговий популізм влади

880
Підвищення соцстандартів – черговий популізм влади

З вересня в Україні збільшаться мінімальна зарплата та прожитковий мінімум. Урядовці хваляться, що попри скруту, знайшли гроші і на підвищення соцвиплат. Однак таке підвищення більше схоже на черговий популізм влади. 

Українська влада вихваляється, що планували у грудні, а вийшло вже у вересні, З початку осені уряд запланував підвищити соціальні стандарти, які обіцяв переглянути тільки взимку 2015 року. "До Верховної Ради вноситься закон для підвищення соцстандартів для близько 12 мільйонів українців", - заявив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Гроші на підвищення зарплат і пенсій уряд планує взяти із зарезервованих на оплату державних боргових зобов’язань, частину яких нещодавно міжнародні кредитори погодилися Україні списати, а решту реструктуризувати. За інформацією міністра фінансів Наталі Яресько, Міжнародний валютний фонд вже погодив Україні підвищення соціальних стандартів з вересня. Якщо депутати підтримають ініціативи уряду, то з вересня в Україні прожитковий мінімум збільшиться на 154 гривні - з 1176 до 1330 гривень, а мінімальна заробітна плата зросте на 160 гривень - з 1218 до 1378 гривень. Відповідно будуть перераховані і пенсії, стипендії та зарплати працівникам бюджетної сфери. У цілому показники соціальних стандартів збільшаться на 13 відсотків. Тож, за розрахунками міністерства соцполітики, виплати вчителям зростуть у середньому на 500 гривень в залежності від категорії, сімейним лікарям - на 450 гривень, медсестрам, працівникам соцсфери і культури, зокрема, бібліотекарям, - приблизно на 300 гривень. 

Підвищення соціальних стандартів перед виборами - це звичайний популізм. Зарплати бюджетникам заморозили з грудня 2013 року. Весь цей час замість того, щоб встановити адекватну оплату праці людям, які сумлінно працюють, їх ставлять у позицію прохачів, які мають радіти милостині у кількасот гривень. Через багаторічну безвідповідальну політику влади за межею бідності в Україні опинилася найкваліфікованіша і найосвіченіша частина суспільства - лікарі, вчителі, науковці. Посадовий оклад вчителя - 1800 гривень. Освітяни фактично вже за межею бідності. Це дика несправедливість, адже не може кваліфікований спеціаліст отримувати менше, ніж йому потрібно на проживання. Відповідно до міжнародної системи розрахунку прожиткового мінімуму, враховуючи ціни на липень 2015 року, фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи має становити не менше 2900 гривень. Тому підвищення прожиткового мінімуму і зарплат, яке зараз пропонує уряд, - це косметичні правки, які не допоможуть людям компенсувати те, що вони втратили через інфляцію і підвищення цін на комунальні послуги. Адже з грудня 2013 року, коли заморозили зростання зарплат у бюджетній сфері, інфляція з’їла 170 відсотків трудових доходів людей, тому підвищення зарплат на 13 відсотків - неадекватне і нікому нічого не компенсує. Більше 51 відсотка працюючих українців отримують зарплатню нижчу за прожитковий мінімум. Йде шалене зубожіння населення - таке було тільки на початку 1990-тих. Навіть ті, хто працює, потрапили у лещата бідності, не кажучи вже про пенсіонерів. 

Експерти прогнозують, що цифри будуть ще більш критичними. Адже з вересня на 23 відсотки піднімаються тарифи на електроенергію. Тому багато хто опиниться над прірвою бідності після початку опалювального сезону, коли надійдуть платіжки з підвищеними комунальними тарифами. Урядовці радять нужденним вже зараз оформлювати субсидії. Для того, аби доступ до соціальної допомоги отримали якомога більше людей, міністерство соцполітики скоротило перелік документів, необхідних для оформлення субсидії, та розіслало поштою бланки заяв на компенсацію частини платежу за комунальні послуги. Однак економісти констатують, що субсидії та підвищення соцстандартів особливо не допоможуть збіднілим українцям. Субсидії тільки частково пом’якшать чергове підвищення тарифів, а підвищення соціальних стандартів лише на півроку сповільнить інфляцію. Наприклад, зарплатня освітян настільки мізерна, що сто відсотків педагогічних працівників можуть претендувати на отримання субсидії на оплату комунальних тарифів. А в галузі освіти працює більше одного мільйона людей.

Підвищення соціальних стандартів є передвиборною обіцянкою. Адже попри анонсування підвищення зарплат і пенсій з вересня Кабмін до цих пір не підготував проект відповідних змін. Та попри жебрацьке становище бюджетники навряд чи вийдуть на акції протесту проти низької оплати праці. Адже через війну на сході українці поки стримуються від соціального вибуху. І цим поки що користується влада.

Посилання на джерело: http://vgolos.zt.ua/page_news.php?id=23&tbl=week

Коментарі