•  

Полтавці продовжують скаржитись на платні онкологічні аналізи

2310
Полтавці продовжують скаржитись на платні онкологічні аналізи

Онкохворі стверджують, що пройти в Полтаві дослідження в строк призначений лікарем неможливо, не виклавши кругленьку суму.

«Останній Бастіон» уже писав про те, як приватна фірма «Віта» доїдає зсередини свій безплатний державний аналог - Бюро гістологічних досліджень. Обидві лабораторії розташовані поряд в одній будівлі, але дочекатися своєї черги в державній з тих пір так же важко як і раніше.

Лікарі твердять, що рання діагностика - запорука успішного лікування навіть найважчих захворювань. Доступність медичного обслуговування і пріоритетність заходів профілактичної спрямованості оголошені основними принципами в галузі охорони здоров'я. Чи дотримуються ці принципи на практиці в Полтаві? Чи завжди доступна безкоштовна діагностика полтавцям?

«ОБ» поспілкувався з клієнтами «Віти»: виявилось до приватника як і раніше ідуть не забезпечені люди, а звичайні полтавці, онкохворі, або ті, хто лише проходить перше обстеження. На платний аналіз, а тут він коштує кількасот гривень в залежності від обсягу, лікарі посилають сюди пацієнтів бо державна гістологія в Полтаві завжди зайнята на місяць вперед:

«У звичайній жіночій консультації мені кажуть, що безкоштовні талони у Державне бюро гістологічних досліджень я не дочекаюся, робіть платно, - обурюється мешканка Полтави Наталя. - Я до них прийшла, бо в мене болі, а не просто перевіритися, як деякі. А чому це я повинна платно, чим я гірший за інших? ».

В оповіданні Наталії два важливих моменти. Перший - жінка звернулася до лікаря, коли у неї з'явилися відчутні проблеми зі здоров'ям. Другий - вона чітко пам'ятає про гарантоване Основним законом право на безкоштовну медичну допомогу.

Це аж ніяк не окремий випадок. І не тільки в одного спеціаліста на безкоштовну онко-діагностику не вчасно «закінчилися талончики».

«Лікар настійно рекомендує зробити пробу на онкомаркери, про що є запис в медкартці. Спеціаліст обласної Полтавської лікарні, що роздає направлення на обстеження, заявляє, що «вже віддали чергу на грудень, можу поставити вас в чергу на наступний рік». Боюся, що як би до наступного року мої кістки не розсипалися, - гірко іронізує інша полтавка Ірина. - Піду, звичайно, робити платно ».

Історії хвороби різні, але однаково схожі у всіх з ким «Останній Бастіон» спілкується під кабінетом платних онкологічних досліджень з життєствердною латиною назвою «Віта». Але якщо немає грошей можна і «віту» тобто життя втратити.

Приватники спільно з чиновниками-покровителями від медицини паралізують роботу Бюро влаштовуючи нестачу спеціалістів, надсилаючи туди недосвідчених і обмежуючи матеріальну базу та фінансування таким чином, щоб державна безплатна лабораторія фізично не могла встигати обслуговувати всі направлення. Хоча за радянських часів чомусь цілком задовольняла попит.

Судячи з того, що в Державному бюро гістологічних досліджень на безплатну перевірку записують тільки при наявності письмової рекомендації доктора, то обстеження вкрай затребуване. Безплатно можна записатися в поточному місяці тільки з результатом на кінець наступного. Такий же приблизно порядок запису озвучують лікарі, які таким чином «тільки заради вас самих» радять швидкий приватний аналіз.

Тим часом виникає питання: яке співвідношення платних і безкоштовних послуг в держмедустанові і приватному аналогу? Кількість приватних – комерційна таємниця. Може, варто його відкоригувати у бік збільшення безкоштовних по медпоказам?

Чи доводиться державним медичним організаціям план за обсягом надання платних послуг? Відпиратися від цього марно, адже кількість безплатних досліджень чітко обмежена, а у облоздорову є при цьому рекомендований «нормальний» обсяг обстеження населення. Це питання укупі з описом кількох красномовних прикладів недоступності безкоштовної діагностики ми б адресували до обласного управління охорони здоров'я. Але домогтися від керманича відомства відповідей поки не вдається – чиновник надто зайнятий для спілкування з полтавцями. Чи не тому, що його родич афілійований саме з тою «Вітою» і треба вирішувати «виробничі питання».

Ще один важливий момент – плату за свої послуги «Віта» встановлює сама. При цьому державі такі самі обстежені в Бюро обходяться набагато дешевше ніж з пацієнтів вимагає приватник. Хоч обладнання, реактиви, приміщення однакові, а в держфінансування входять і зарплати спеціалістів.

При цьому жоден чиновник від медицини в Полтаві і АМКУ не звертають на це увагу:

«Будь-яке діагностичне обстеження, в тому числі онкологічне, в амбулаторно-поліклінічних організаціях проводиться пацієнтові за показаннями, відповідно до протоколів діагностики та лікування, затвердженими Міністерством охорони здоров'я, на безкоштовній основі. У разі бажання пацієнта пройти цю діагностику поза чергою, є можливість обстеження на платній основі».

Офіційна відповідь ігнорує всі гострі питання, що ставлять полтавці, головне з яких – скільки ще онкохворі годуватимуть в Полтаві паразита.

Максим Кондратенко

Коментарі