•  

Полтавців чекає найскладніша за всю історію зима

5450
Полтавців чекає найскладніша за всю історію зима

Через скорочення постачання природного газу на третину, як те передбачають антикризові заходи кабміну, цьогоріч у квартирах полтавців температура може бути не вищою +16°C. Як у такому разі пережити цьогорічну зиму, яку через брак тепла експерти уже називають найскладнішою за всю історію України, ми запитали у керівників області та фахівців енергетичної галузі.

Полтавська обласна влада вже розглянула можливі заходи, які необхідно вжити на території області до початку опалювального сезону, щоб зменшити споживання природного газу.

- Цьоріч у нас дійсно бракує фінансування для забезпечення енергоресурсами бюджетної сфери, зокрема, навчальних закладів. Тому було прийнято рішення, за погодження з міністерством, рекомендувати школам у районах, де не вистачає необхідних коштів, переходити на шестиденний графік навчання і натомість продовжити осінні та зимові канікули. Головне – щоб діти навчались за нормальної температури, - говорить заступник голови Полтавської облдержадміністрації Роман Чабановський. – У селах ми рекомендуємо переходити на тверде паливо, встановлювати енергозберігаючі котли, а також економити тепло усіма можливими способами – поставити енергозберігаючі вікна, утеплити фасади, дахи. Адже в Україні витрачається у 2, 5 рази більше тепла на 1 квадратний метр, ніж у європейських країнах. Тому ми рекомендуємо очільникам населених пунктів звертатися по допомогу до місцевих підприємств та організацій, які змогли надати фінансову підтримку для проведення енергозберігаючих заходів на територіях, якими вони користуються.

Рекомендують опалювати приміщення лушпинням соняшника та соломою

У департаменті житлово-комунального господарства облдержадміністрації зазначають, що можуть зекономити природного газу на рівні 30,12% (85 мільйонів 721 тисяча гривень завдяки проведенню модернізації підприємств комунальної теплоенергетики, впровадження термомодернізації житлових приміщень, об’єктів соціальної сфери, за рахунок зменшення теплової енергії при транспортуванні тощо. Крім того, забезпечуватимуть регулювання котлів, проведення роботи серед населення щодо зменшення втрат тепла, а також переведення котелень на альтернативні види палива. Стосовно останніх: річні запаси деревини - понад 73 тисячі тонн, пелетів із лушпиння соняшника — понад 72 тисячі тонн, але їх використовувати, на жаль, не можуть на рівні комунальних котелень, оскільки вони дають велику зольність, буде багато чорного диму. Ще виготовляють пелети із соломи у Карлівці. У них нормальна теплоспроможність і низька зольність.

Скорочення опалювального сезону дасть значну економію. Зрозуміло, що в найхолодніший період люди будуть активно використовувати електроенергію для обігріву, а в більшості будинків електропроводка застаріла. Щоб запобігти пожежам, на апаратній нараді в ОДА дали доручення організаціям, які забезпечують експлуатацію житлового фонду, перевірити стан щитових та запобіжників. Також перевірять газо-вентеляційні канали. Оскільки коли тиск газу зменшиться, люди будуть вмикати конфорки на газових плитах для обігріву. А це не раціональне використання природного газу, адже ККД газової плити дуже низький, говорять у департаменті і радять жителям багатоквартирних будинків перевірити свої під’їзди і зробити їх максимальне утеплення. Люди не завжди звертають увагу на температуру в них, але не треба забувати, що стіни, які виходять у під’їзд, розраховані на мінімум +5-7°C. Тому всі вікна у під’їзді мають бути закритими. Сільським жителям необхідно зробити заміну природного газу на скраплений. Хоч із ним можуть бути проблеми, оскільки значна його частина на підприємствах, які знаходяться в Донецькій та Луганській областях, де нині йдуть бойові дії. Крім того, запевняють, що до відключення сіл від газопостачання не плануються.

При застосовуванні альтернативних видів палива надаватимуть пільги

Уряд нині активно працює над усуненням бюрократичних перепон для реалізації проектів із заміщення природного газу іншими видами енергоресурсів, а також стимулювання споживачів до переходу на електропостачання. Зокрема, держава запроваджуватиме механізм здешевлення кредитів для тих, хто проводитиме заходи з енергозбереження, надаватиме податкові та митні пільги у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики. Приміром, звільнятимуться від оподаткування операції із ввезення на митну територію України устаткування, що працює на відновлюваних джерелах енергії, устаткування для виробництва альтернативних видів палива тощо. А серед пільг, що мають стимулювати до використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, - звільнення від оподаткування (до 1 січня 2020 року) прибутку виробників біопалива та техніки й обладнання для цього виробництва тощо.

За допомогою усіх вище перелічених заходів керівники області та держави дуже сподіваються, що ми таки не мерзнутимемо цієї зими і з гідністю переживемо ще один тяжкий для країни період.

Поліна ВИСОЦЬКА

Коментарі