•  

Полтавщина: Новий рік та Різдво по-гоголівськи

2970
Полтавщина: Новий рік та Різдво по-гоголівськи

Щоб провести новорічні свята цікаво, душевно і з колоритом, відправляйтеся в саме серце України - на Полтавщину. Тут зимові канікули повернуть вас ненадовго в ті часи, коли Вакула літав на межі, різдвяні страви подавалися в розписних макітрах, а народ розважався виключно колядками та сніговими катаннями.

На лежанці з перцівкою

Вся область рясніє приватними міні-готельчиками і ресторанчиками, орієнтованими на етно- і екотуризм. Особливо багато їх у Миргороді, Диканьці, Великих Сорочинцях і околицях (повний перелік садиб зеленого туризму можна бачити на сайті "Полтавщина туристична"). Тут по максимуму експлуатують творчу спадщину Гоголя, створюючи той самий "хутірський" колорит (Миколою Васильовичем просякнутий тут навіть повітря). Вибирайте садиби з корчмою або шинком, стилізованим під місця гоголівських часів, які проводять фольклорні вечори, і незабутнє свято гарантоване.

У Сорочинцях. На "Хуторі Гоголя" в селі Великі Сорочинці сам бог велів проводити вечорниці. Це готель-музей з декількох хат-мазанок з корчмою, де все обладнано, як і 200-300 років тому: натоплені печі з лежанками, мазані глиною підлоги, лави і столи з дерева, горщики, рушники і скрині. Вечорниці у корчмі, обвішаної зв'язками часнику і пекучого перчику, проводить "чудова" Солоха. Господиня обсипає гостей жартами та приказками, жваво обставляє стіл пузатими пляшками із самогоном і пригощає ковбасами-шинками, варениками-гречаниками, домашніми соліннями і сальцем. "Пан голова", музиканти, конкурси, вистави - корчма співає, танцює, сміється від душі, гарячкує від перцівки і в новорічну ніч вщухає лише до ранку.

Під Диканькою. Щедру вечерю і ненудну культурну програму забезпечує і "Хутір поблизу Диканьки" на хуторі Проні неподалік знаменитої Диканьки. Саме їм милувався, за переказами, Микола Васильович, описуючи свої "Вечори ...". Цей "хутір" розрісся в цілий культурно-історичний ансамбль з банкетних будиночків у стилі українських хат, ставка з альтанками і шинком. У свята тут розважають гостей в кращих українських традиціях: розігрують сценки з гоголівських творів, співають народні пісні, влаштовують зимові рибалки та кінні катання. Годують по-полтавськи - так, щоб перше, п'яте, десяте, а потім ще смаженого коропа і пирогів з яблуками з долоню величиною на закуску.

Козацька Довгалівка. Тут на березі річки Хорол організовують вечірньо-святкові гуляння "У Ганни Василівни". Це готельчик, де крім проживання в мальовничому селі поблизу місця проведення легендарної Сорочинського ярмарк, також постараються занурити вас в атмосферу старого доброго Різдва з колядками, традиційними обрядами і стравами. На замерзлому Хоролі катаються на ковзанах, ще є санки і прогулянки в зимовому лісі. Якщо ви зупинилися в санаторії "Миргородкурорт", екскурсійні бюро запропонують вам як мінімум ще два варіанти фольклорних свят з Солохою і Вакулою - "У Світлани" і "Зозулині вечорниці" (тільки забивати місця треба раніше).

Лижі, коні, монастир. Крім застіль, полтавська земля порадує вас гамою історичних пам'яток та сучасних розваг.

Гірськолижникам. В області є три місця для любителів-спортсменів: база "Корчак" в ярах біля села Стасі (20 км від Полтави), "Сорочин Яр" (15 км від облцентру) і клуб "Скіпенс" в самій Полтаві. Є бугельні підйомники, траси 300-400 м, прокат інвентарю, кафешки з чаєм і глінтвейном - все як на гірськолижних курортах.

Пам'ятки Миргорода. Це тихе миле курортне містечко з облагородженим центром, зручним для піших прогулянок. Обов'язково потрібно сходити до прославленої "Мирогородской калюжі" зі скульптурами гоголівських героїв: Солохою і паном Головою в мішку, Оксаною і Вакулою, що тримає царські черевички, Пацюком з варениками. На територію парків санаторного комплексу "Миргородкурорт" вхід вільний, також гуляти можна по набережній річки Хорол. Вона приємно дивує своєю облаштованістю, "мостом любові" з парочками, чіпляють на нього замочки в знак гарячих почуттів, видами старого млина та Свято-Успенського собору (крила млина вечорами світяться переливаються вогнями - видовище непередаване). Серед кафе і ресторанчиків знайдете тут і кальянні, і піцерію, і японську кухню.

Екскурсії. З Миргорода туристів возять до садиби декабристів Муравйових-Апостолів у село Хомутець, Козельщанської чудотворній ікони і до знаменитого Мгарського монастиря 1619 року створення, в якому побували всі українські гетьмани, на страусину ферму і Дібрівський конезавод. У селищі Опішня, центрі гончарної майстерності, вам покажуть унікальні колекції керамічних шедеврів, зводять на майстер-клас і на ринок макітер, горщиків, плесканців і куманців. Диканька цікава усипальницею князів Кочубеїв, Миколаївською церквою зі скляним куполом і загадковим підземеллям, віковими дубами та старовинним млином-вітряком, Троїцькою церквою, в якій нібито відспівували Панночку з "Вія".

У Великих Сорочинцях прийнято відвідувати старовинну гетьманську Свято-Преображенську церкву, побудовану за гроші гетьмана Данила Апостола, в якій хрестили маленького Гоголя. Її настоятель отець Іван із задоволенням розповість історію храму, куполи якого двічі вражала блискавка, і дивом збережений унікальний липовий іконостас, покаже ходи на верхній ярус церкви, заховані в стіні, вхід в завалений грабіжниками склеп і місця поховань гетьманської фамилії під кам'яною підлогою храму.

Гоголівські місця - це окрема тема. Родове гніздо сім'ї в селі Василівка відтворено точно за смаком дворянства початку 19 століття і наповнене старовинними меблями, свічниками, рукописами і картинами, ще пам'ятають великого господаря. По-справжньому пахне містикою, коли музейники розповідають про родові прокльони і загадки поховання Гоголя у флігелі, де він в останні роки жив. А по старому саду, оточеному озером, водять нічні екскурсії. Садиба, і без того моторошна, оживає разом з літературними героями і господарями, а на свята тут бувають і багаття, і танці, і хороводи.

Варвара Самохіна

Коментарі