•  

​Полтавська молодь відвідала «Книжковий Арсенал»

330
​Полтавська молодь відвідала «Книжковий Арсенал»


26 квітня завершилась найбільша мистецька подія весни: V Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», який тривав 5 насичених днів інтенсивної роботи.

Стартувавши у середу, приміщення «Мистецького Арсеналу» розбили на певні локації, на яких змінювались спікери майже кожної години: сцена «Кафе Європа», зали «Папір» та «Хоку», кінозал, зал малих книгарень і видавництв, ярмарок та виставок, ілюстрації, поетична сцена та читальний зал, тощо.

Не можна оминути увагою той факт, що велика кількість території фестивалю була присвячена дітям: їх творчому та інтелектуальному розвитку. Зали для маленьких пошановувачів літератури відрізнялись цікавим дизайном та великим вибором атракціонів та іграшок.

Спікерами на Арсеналі були не тільки відомі митці слова, а й видатні громадські та культурні діячі. Серед них можна виокремити Сергія Жадана, Юрія Андруховича, Януша Леона Вишневського, Сергія Плохія, Міхеїла Уклебу, Зураба Топурію, П’ра-Лорана Буле.

Пересічний громадянин, завітавши на «Книжковий Арсенал», міг спочатку стикнутися з великою, але в той же час, швидкоприлинною чергою. Далі б постала проблема вибору локації та заходу, який хотілося б відвідали. Адже на фестивалі були не тільки лекції, що зачіпали мистецькі та соціальні теми, а й книжні презентації, автограф-сесії, майстер-класи, вистави та поетичні перфоманси. Інше здивування, яке могло потішити серце книголюба – неймовірна кількість видавництв, як широковідомих («А-ба-ба-га-ла-ма-га», «Видавництво Старого Лева», «Фоліо», «Discursus», «Tempora»), так і малих книгарень і видавництв («Дієслово», «Братське», «Жолудь», «Леополь»).

Однією з найбільш масово відвідуваних подій стали презентації книг Юрія Андруховича «Тут похований Фантомас» та Януша Леона Вишневського «Інтимно», на яких автори не тільки говорили про свої твори, історію їх написання та друку, а й читали уривки з романів. Після закінчення, письменники відразу ж були оточені поціновувачами своєї творчості у щільному колі, аби всі встигли отримати автографи.

Особливо варто виділити зустріч, довжиною у мить, адже саме так її сприймали глядачі: 30-річний ювілей літературного угрупування «Бу-ба-бу», де з чудовим настроєм розповідали про себе Юрій Андрухович, Олександр Ірванець та Віктор Неборак. Жарти та товариська атмосфера з усією публікою – риси, що відрізняють цей захід з-поміж інших.

«Книжковий Арсенал» пропонував не тільки україномовну літературу. Прикладом цього слугує презентація антології Анети Камінської «Схід – Захід. Вірші з України і для України», що проходила за підтримки Польського інституту у Києві. Вірші Олега Коцарева, Павла Коробчука, Богдана Олега Горобчука, Любові Якимчук та інших були перекладені полячкою Анетою Камінською. Вона запрошувала на сцену поетів, які по-одному зачитували свої літературні доробки. Анета, в свою чергу, з великим запалом презентувала переклади віршів. Звісно, вона говорить, що вибирала такі зразки поетичного слова, аби ті здивували польського читача та змусили зацікавитися проблемою миру та війни в Україні.

Кожний зал, кожна інсталяція, або виставка – окрема сторінка на мистецькому обрії Арсеналу. Зусилля, що були докладені оргкомітетом та спонсорами фестивалю дійсно вражають. Саме там, на «Книжковому Арсеналі», стає зрозуміло, що вартість слова зростає з кожним днем, й тільки воно може духовно збагатити та об’єднати покоління та народи.

Фото: Олена Фільчак

Олександра Федорченко, спеціально для «Останнього Бастіону»

Коментарі