•  

Проба Руф'є: як працює формула, що залишається визначальною для перевірки стану здоров'я школярів

660

Напередодні старту навчального року школярі традиційно проходять щорічний медогляд. Одним із його етапів є проба Руф'є, що дає змогу визначати рівень здоров'я дитини, а точніше, реакцію її серцево-судинної системи на фізичне навантаження. На підставі здобутих даних дитині призначають групу з фізкультури на цілий навчальний рік, пише газета "Експрес".

- Що це таке — проба Руф'є? Та наскільки вона ефективна для визначення стану здоров'я дитини?

- Це — метод діагностики функціонального стану серцево-судинної системи, — пояснює Володимир Родіонов, доцент, провiдний науковий спiвробiтник вiддiлення проблем здорової дитини і преморбiтних станiв Iнституту педiатрiї, акушерства та гiнекологiї АМН України.

Техніка виконання тесту дуже проста. Спершу підраховують пульс у стані спокою протягом 15 секунд. Опісля школяр присідає 30 разів, і знову вимірюють пульс — у перші та останні 15 секунд першої хвилини періоду відновлення. Результати оцінюють за індексом Руф'є, підраховуючи дані за спеціальною формулою.

Вiдповiдно до них, призначають групу з фiзкультури.

- Як саме проводять розподіл?

- До основної групи потрапляють діти з високим або вищим за середній рівнем функціонально-серцевих можливостей. На це вказує індекс до 3 балів (відмінно) та 4 — 6 (добре).Підготовчу групу з фізкультури рекомендують тим, хто набрав 7 — 9 балів за індексом Руф'є, — такий результат вказує на середні адаптативні можливості серцево-судинної системи.

А до спеціальної групи потрапляють діти з результатом 10 —14 (задовільний рівень) або понад 15 балів (низький).

- Цю формулу французьий лікар Джеймс Руф'є розробив майже сотню років тому. Невже вона така універсальна, що нею користуються донині?

- Так, цей тест досі базовий у спортивній медицині, фізичній реабілітації.

Коментарі