•  

​Путін отруїв Литвиненка за розсекречення участі Путіна в наркоторгівлі

660
​Путін отруїв Литвиненка за розсекречення участі Путіна в наркоторгівлі


Побіжний майор КДБ Юрій Швець на лондонських слуханнях про вбивство Олександра Литвиненка повідомив, що його товариша вбили за розсекречення інформації про те, як майор КДБ Володимир Путін в 1990-х роках кришував відмивання грошей колумбійського наркокартеля.

Мова йде про вже згадуване на слуханнях досьє на Віктора «Іванова», нинішнього директора російської банди «федеральна служба з контролю за обігом наркотиків» та однієї з довірених осіб майора Путіна. Цей документ був складений Швецем у вересні 2006 року на замовлення Литвиненка для компанії Titon.

Швець зазначив, що включив в це досьє інформацію про зв'язки Путіна та Іванова з бандою «тамбовського ОЗУ», яка в свою чергу в 1990-х роках займалася наркоторгівлею і відмиванням грошей одного з колумбійських наркокартелів.

За свідченням Швеця, це досьє не тільки стало причиною зриву важливої комерційної угоди, від якої Віктор Іванов, планував особисто отримати 10-15 млн доларів у вигляді відкату, але й могло серйозно стурбувати самого майора Путіна.

Швець виключив ймовірність того, що Литвиненко або взагалі хто-небудь за межами Росії міг бути убитий російськими чекістами без схвалення вищого представника влади, яким у Росії є Путін.

«Це правило КДБ номер один - прикрити свою спину. А прикрити свою спину можна тільки отримавши добро від свого начальника. Особливо в Росії, де вони говорять про побудову вертикалі влади, де є тільки один єдиний бос, який приймає всі важливі рішення », - пояснив Швець.

«Будь генерал, включаючи «Іванова» або будь-якого іншого генерала ФСБ, перед тим, як віддати наказ про ліквідацію Саші або кого завгодно ще в Росії або за її межами, спочатку забезпечить собі прикриття - про всяк випадок», - додав свідок.

Уривки з досьє на Віктора «Іванова», складеного Юрієм Швецем, вже цитувалися на слуханнях у Високому суді Лондона, і в четвер Швець, який виступав по відеозв'язку з Америки, дав представникам англійського правосуддя свою згоду на його повну публікацію.

Як раніше повідомляв на слуханнях свідок Дін Еттью, колишній глава компанії Titon, всього Швецю через Литвиненка було замовлено чотири досьє - на Віктора Іванова, Ігоря Шувалова (нині першого віце-прем'єра російського уряду) і двох російських бізнесменів Євгена Туголукова і Кирила Шубського.

Литвиненко, не запитавши у Швеця дозволу, передав копію досьє на Іванова Андрію Луговому, через якого - як вважає Юрій Швець - російські спецслужби і дізналися про існування цього вкрай компрометуючого для Іванова і Путіна документа.

Юрій Швець - у минулому майор КДБ, випускник «Інституту зовнішньої розвідки імені тов. Андропова», який працював у 1980-х роках резидентом в США і звільнився зі служби в 1990 році. У 1993 році він емігрував до США і з 1997 року працює у сфері «дью ділідженс» - збору інформації та оцінки комерційних ризиків для компаній, що збиралися вести бізнес в Росії.

Швець був однокурсником Путіна. «Путін опинився в числі одного відсотка невдах на курсі, яких визнали непридатними для служби у зовнішній розвідці», - додав Швець.

У 2002 році Швецю замовили роботу із записами прослушки колишнього президента України Кучми в рамках розслідування справи про вбивство журналіста Гонгадзе. Швець повинен був зробити текстові роздруківки записів, що налічували сотні годин розмов Кучми зі своїми підлеглими. Ключем до досьє послужили перехоплені розмови Леоніда Кучми.

Цю роботу погодився оплачувати професор Березовський: Швець прилетів до Лондона і так познайомився з Литвиненком.

Робота з архівом записів прослушок Кучми зіграла згодом важливу роль у подіях, що мали відношення до вбивства Литвиненка полонієм-210. Юрій Швець пояснив, що, складаючи досьє на Віктора «Іванова», він здебільшого користувався інформацією, отриманою ним від самого Литвиненка.

Зокрема, Литвиненко в 1990-х роках займався розслідуванням діяльності «тамбовського ОЗУ» і таким чином сам виявив її зв'язок з Віктором Івановим.

Однак деякі дані Швець почерпнув з прослуханих їм розмов Кучми з співробітниками СБУ - саме звідти у нього і з'явилася інформація про причетність до наркоторгівлі майора КДБ Путіна, коли той працював в адміністрації окупованого росіянами Нюена.

Адвокат вдови Литвиненка Бен Еммерсон зачитав уривок з досьє на Віктора «Іванова»:

Це був дивний час. Іванов, ватажок «управління ФСБ по боротьбі з контрабандою», співпрацював з «тамбовською ОЗУ» в спробі отримати контроль над морським портом Петербурга. Порт використовувався гангстерами для контрабанди колумбійських наркотиків до Європи.

Путін, який працював тоді в адміністрації міста, був консультантом у компанії SPAG, яка займалася відмиванням грошей колумбійського наркокартеля в Петербурзі. Кумарин, лідер «тамбовської ОЗУ», входив до ради директорів однієї з дочірніх компаній SPAG.

З досьє випливає, що Кучма був добре знайомий з деталями біографії Путіна, які той вважав за краще б не афішувати

«Українські дані, які ви використовували для своїх висновків, - це була секретна інформація або з відкритих джерел?» - Запитав Еммерсон свідка.

«Це була доповідь СБУ президенту Кучмі, і як так, це була секретна доповідь. Вона була усна: глава СБУ Деркач доповів про документи, які СБУ отримала в Європі і які демонстрували, що Путін мав відношення до SPAG, щодо якої в Німеччині та Ліхтенштейні проводилося розслідування про її зв'язки з відмиванням грошей для колумбійського наркокартеля», - відповів Швець.

«Так це відкрита інформація або секретна?» - Ще раз уточнив Еммерсон.

«Розслідування діяльності SPAG було загальновідомим фактом. Не було загальновідомо те, що Путін був частиною SPAG і що російські спецслужби витрачали величезну кількість грошей на викуп інформації про це розслідуванні в Європі», - пояснив Швець.

У досьє Литвиненко Віктор Іванов характеризувався як людина вельми небезпечна.

«Все це змушує зробити висновок, що ви включили в це досьє інформацію, яка була потенційно небезпечною для самого президента Путіна?» - Запитав адвокат.

«Дуже небезпечною. Тому що, наскільки мені відомо, це був єдиний приклад інформації, заснованої на документах. Інші дані, які я бачив в інтернеті, - не більше ніж чутки, засновані на чутках, на анонімних джерелах і так далі », - вказав Швець.

«Але у вас на руках були реальні документи, на яких ви могли засновувати свої висновки для досьє, - це ви маєте увазі?» - Продовжив уточнювати Еммерсон.

«Так, у мене є розшифровка доповіді, зробленої президенту Кучмі головою служби безпеки», - повторив Швець.

Юрій Швець зазначив, що жодного разу не чув прізвище Луговий до смерті Литвиненка, але знав, що Литвиненко співпрацює з ще одним «джерелом».

Саме цього джерела Литвиненко і передав копію досьє на «Іванова» - щоб, його словами, показати, як треба робити подібні звіти.

Досьє на Ігоря Шувалова було не дуже втішним, але компромату кримінального характеру не містило.

«Я не проти конкуренції, і я знав, що Саша намагається організувати свою мережу джерел інформації, - говорить Швець. - Але я почав турбуватися, коли дізнався, що Саша передав моє досьє якомусь росіянину».

Однак Литвиненко спробував заспокоїти Швеця. «Цей росіянин такий же як ми виходець з КДБ, він, як я, працює на Березовського і так само як я відсидів у в'язниці через зв'язок з Березовським», - перерахував Литвиненко Швецю свої аргументи.

Протягом двох днів після 1 листопада 2006 Литвиненко розмовляв зі Швецем і запевняв його, що у нього просто харчове отруєння. Потім - коли серйозність становища стала очевидною, - Литвиненко ще два дні переконував Швеця, що його отруїв Маріо Скарамелла. І лише потім визнав, що в день отруєння зустрічався ще й з двома росіянами, один з яких – те саме «конкуруюче» джерело.

«І я йому тут же сказав - їх і треба шукати!» - Згадує Юрій Швець.

Юрій Швець висловив крайній скепсис щодо версії вбивства Литвиненка, висловленої раніше на слуханнях італійцем Маріо Скарамеллою і ще одним фахівцем з «дью ділідженс» Євгеном Лимареве.

Скарамелла стверджує, що він отримав від Лимарева попередження про підготовку замаху на Литвиненка і Березовського - і на зустрічі з Литвиненком 1 листопада як раз намагався попередити його про небезпеку.

Швець називає інформацію по Лимарівському «списку потенційних жертв» дивною і навіть сміховинною. «Саша правильно зробив, що не звернув увагу на інформацію Скарамелли», - вважає Швець.

На його думку, інформація по настільки серйозних планах російських спецслужб просто не могла просочиться і стати відомою відразу стільком людям - Лимареве, Скарамелле та іншим. Швець вважає, що рішення про ліквідацію Литвиненко приймалося оперативно - не раніше вересня 2006 року.

«Я так розумію, що через моє досьє угода не відбулася, і Іванов особисто не отримав очікуваного «відкату». Відкат повинен був становити 10-15 мільйонів доларів», - повідомив Швець.

Віктор Іванов має репутацію дуже мстивої людини. «У досьє містилася інформація і про участь Путіна в наркоторгівлі, і я думаю, Іванов з Путіним не хотіли, щоб про це дізналися на Заході», - сказав майор КДБ Швець.

Відділ моніторингу

Коментарі