•  

РОСІЙСКИЙ СВІТ: сутінкове мракобісся помножене на НЛП і пропаганду

1540
РОСІЙСКИЙ СВІТ: сутінкове мракобісся помножене на НЛП і пропаганду

Англійський журналіст, автор книги про Росію при Путіні «Все неправда, і все можливо» (Nothing Is True and Everything Is Possible) Пітер Померанцев розповів в інтерв'ю литовським ЗМІ про ситуацію в Росії, яка загрожує новою великою війною Європі.

Контрольовані Кремлем телеканали ставлять перед собою не журналістські, а зовсім інші завдання - це створення якогось вигаданого образу Росії, його підтримка і контроль. Діють так: розваги плюс підрив критичного мислення. Страх, прагнення роз'ятрити старі рани, і, нарешті, коли люди емоційно підготовлені, їм надсилають певну звістку: Путін прийде - порядок наведе.

Пропаганда дуже важлива для Путіна, вона відігравала важливу роль в Росії Червоної. Коріння цієї традиції - глибоко: в радянський час, як добре відомо жителям Литви, дуже широко застосовувалася пропаганда, а у Заходу просто немає такого досвіду.

У радянський час було менше телебачення, але був цирк, молодіжні групи, піонерські табори - безліч інших засобів для формування новинний карти. Сама ідея - візіонерство, генії, традиції Жданова, створення нового життя - глибоко вкоренилася в російській суспільстві. Феномен політтехнологів - це дуже по-російськи, це кадри, які створюють пропаганду, переробляють суспільство.

Якщо говорити про просування Путіна і ролі ЗМІ, треба сказати, що він дуже добре розуміє роль телебачення: спочатку він був ніким, але в 1996 році він вже бачив, як корумповане сучасне телебачення трансформувало Бориса Єльцина і врятувало його президентство. А в 1999 р телебачення створило Путіна. Тому перше, що зробив Путін - перейняв контроль над ним.

Чим нинішня кремлівська пропаганда відрізняється від радянської і як вона діє? Це не тільки цензура. Тепер Кремль діє набагато глибше, це трохи нагадує принципи створення релігійного культу.

Перш за все, російське телебачення пропонує неймовірно багато розваг західного типу. Але зміст західного телебачення було таке: демократія, плюс фільми про Джеймса Бонда, і серіали «Санта Барбара», а в Росії зрозуміли, що можна створити розважальне телебачення з реаліті-шоу західного типу і іншим, але без компонента демократії. Розваги допомагають телебаченню залучити більшу аудиторію. І це дуже ускладнює роботу Заходу при комунікації з Росією.

Ще одне - вони діють, певним чином вживаючи різні терміни і поширюючи теорії змови. Це навіть не політика, а містифікація і теорії змови на найрізноманітніші теми. Зрештою, теорія змови ставить хрест на нормальних дискусіях. І це відбувається вже десять років.

Ця тенденція особливо проявилася після економічної кризи 2008 року: намагалися втягнути в теорію змови людей, тим самим відвернути їхню увагу від справжньої інформації, політики.

Подібне відбувалося в Росії в дев'яностих - згадайте сеанси Кашпіровського, містику та інше. Але на цей раз все створювалося стратегічно і свідомо.

Ці технологи не дотримуються етики, вони ставлять перед собою не журналістські, а зовсім інші завдання - це створення якогось вигаданого образу Росії, його підтримка і контроль. Діють так: розваги плюс підрив критичного мислення.

Вони порівнюють непорівнянні речі. Подивіться, які фігури мови вони використовують: Дмитро Кисельов - типовий приклад. Його улюблена фраза: «Збіг? Не думаю ». Наприклад, він каже: шведи зазнали поразки під Полтавою в 18 столітті, а тепер Карл Більдт (міністр закордонних справ Швеції) хоче зайняти Росію. І, спілкуючись з людьми в Росії, я зрозумів, що це діє, у них дивні порівняння і думки - наприклад, НАТО - величезна організація, і тому вона хоче знищити Росію. З цим неможливо сперечатися.

Як творці культу постійно нагадують людині його негативні переживання, так політтехнологи Кремля змушують росіян знову переживати нібито приниження в дев'яностих, сталінський час. Вони постійно ятрять рани, і людям емоційно це дуже важко. Росія - це країна незалікованих травм. Вчений Еткінд багато писав про незалікованих травмах росіян: громадянській війні, таборах. Ніхто їх не лікував, тому людьми так легко маніпулювати.

У той же час, вони використовують прості технології, постійно лякають - наприклад, телеканал НТВ. Це не класична пропаганда, коли щось підноситься, навпаки, це прагнення поширити звістку, як все страшно, яка страшна Росія: банди, вбивства - тремтіть.

Тобто, страх, прагнення роз'ятрити старі рани, і, нарешті, коли люди вже підготовлені, їм надсилають певну звістку: Путін все приведе в порядок. Але перш за все, для цієї вести треба підготувати грунт.

Також кремлівські технологи дуже захоплюються НЛП (нейролінгвістичне програмування), яке було дуже модним в 1960-ті в Америці. Вони просто одержимі вживанням певних слів, поширенням звісток в певний час: наприклад, на третій хвилині дискусії по телебаченню обов'язково треба згадати прибульців, на п'ятому - аборти і т.д. Також поводяться і політичні «експерти» - від них не можна почути що-небудь раціональне, вони постійно водять слухачів за дивним спіралям, зациклюються на одному і тому ж, і знаходять найдивніші зв'язку.

Централізована чи пропаганда і повністю чи її контролюють? Ця система, мені це більше нагадує культурний момент. Не думаю, що був один геній, який все придумав. Бути може, вони вигадали вплив на кшталт культового, але по-журналістському вони не мислять, до телебачення вони ставляться як до зброї, як до способу контролю суспільства. Я не думаю, що хтось придумав це від початку до кінця, просто все так еволюціонувало. Просто це наслідок російської культури, довгої традиції маніпулювання.

Бути може, в 2008 році, коли люди панікували через гроші, міг існувати план відволікання їх уваги від проблем, і так в Росії закріпилися теорії змови і містицизм. Однак такі канали, як «Раша тудей» - це щось інше, його розвивали протягом тривалого часу.

Пропагандистські вести вони конструюють за підручниками, в рамках класичної теорії комунікації (скажімо, «українці - це фашисти»). Однак це не є класичною явно агітує пропагандою - адже вони не хочуть, щоб росіяни вийшли на вулиці, щоб вирушили на Україну, вони хочуть ввести росіян в оману, викликати пасивну агресію, злість, постійно посилають суперечливі звістки. Їм потрібно, щоб росіяни були заляканими і підозрілими, а не активними.

Паралельно вони представляють російським сюрреалістичні, особливі образи. Це виявилося у випадку з Кримом: скажімо, вранці «Ріа-новини» показують дивний сюжет про те, що парламент України голосував за заборону кирилиці, ніхто не звертає на це уваги, проте ввечері того ж дня в Харкові люди виходять протестувати, скандуючи «Не чіпайте нашу писемність ». Це очевидна операція.

Треба зрозуміти, що, на відміну від Заходу, який навіть не розуміє, що таке гібридна війна, Росія уявляє собі, що вона постійно живе в умовах боротьби і протистояння. І «Раша тудей» стає частиною військових операцій. Я думаю, що цю думку нав'язав Путіну як «активне захід» - департамент КДБ, призначений для планування теорій змови на Заході, використання корисних ідіотів.

Раніше це становило невелику і контрольовану частина російської зовнішньої політики, зараз це - вся їхня зовнішня політика, просто одна велика шпигунська операція. Хтось повинен був випросити грошей на канал «Раша тудей» і переконати Путіна говорити йому те, що він хоче чути. Він не дуже розуміє що-таке м'яка сила, він цінує «активні заходи»: скажімо, спираючись на старий добрий радянський досвід, вони розповідають, що ЦРУ розповсюдило вірус Ебола, незважаючи на те, що іноді за допомогою м'яких засобів, діючи більш тонко, вони могли б досягти більшого. Також вони повинні довести, що вони популярні, їх дивляться, а для цього відмінно підходять теорії змови, однак вони не генерують вплив.

Не так важливо, чи формує думку Путіна той же пропагандистське телебачення, як багато думаю, важливіше, що втілюється в реальність, на що виділяють бюджети: скажімо, якщо ви зараз підете на Луб'янку і скажіть, що у вас є ідея програми, яка допоможе захистити Росію від Facebook і Twitter, то, швидше за все, ви отримаєте фінансування », розповідає журналіст Помаранцев.

Нагадаємо, що на відміну від журналістів сіюмінутніков фахівці з Росії незмінно відзначають, що у росіян завжди було таке сутінковий, мракобісна, свідомість, - в цьому таємниця їх душі - і при їх генсеках, їх імператорів, і царя Гороха. Просто зараз воно активується, не приховується, зводиться в чеснота.

Коментарі