•  

Росію чекає розчленування та дві нові війни

1320
Росію чекає розчленування та дві нові війни

Дії Путіна дають видимість швидкого успіху, але насправді ведуть до кризи Росії, говорить професор університету Джорджа Мейсона Марк Кац і віце-президент аналітичного центру «Атлантична рада» Деймон Вілсон.

У своєму інтерв'ю для «Голосу Америки» вони кажуть, що перша холодна війна обернулася розвалом СРСР. Нова - розпочата Путіним, ймовірно обернеться розвалом Росії.

У 1980-х, в останні роки першої холодної війни, Кац встиг попрацювати в Держдепі фахівцем з СРСР. На його рахунку безліч статей, книг і доповідей. Останнім часом увага професора зосереджена на спробі Росії збудувати противагу США та ЄС на міжнародній арені. Він вважає: незважаючи на гучні заяви з Москви, міжнародна політика Росії - це повний провал, який до того ж, недешево обходиться.

У людини, яка керує Росією, кульгає логіка, вважає Кац. Тому все, що робить Путін, більше шкодить самій Росії. «Послухайте заяви ВВП, - говорить професор. - Захід у нього одночасно і слабкий, і вироджений, і є страшною загрозою для Росії. Ці тези суперечать одна одній! А оскільки слово у Путіна не розходиться з ділом, від нього треба чекати і нової біди, і нових прорахунків, які і розвалять Росію».

«У Путіна попереду можуть бути одночасно відразу три конфлікти: в Україні, на Північному Кавказі та в Центральній Азії. І чим складніше буде ситуація, тим більше під ним буде хитатися крісло. Усередині Росії є сили, які чекають свого часу. Люди хочуть демократизації – багато», - говорить професор.

Зовнішня політика Росії, з помпезними роз'їздами Путіна по світу і дорогою пропагандою - теж не приклад адекватності, вважає Кац. Далі заяв про братерство з черговим антиамериканським режимом, або політичною силою, справа не йде. Росія хоче заробляти на друзях, а вони - на ній. Але самих грошей немає ні в однієї зі сторін.

«Ну кому потрібен такий союзник, як прем'єр Греції Ципрас? Він не хоче повертати борги Європі. Хіба він щось дасть Росії? Якщо мета Путіна полягає в тому, щоб створити альянс ображених Заходом, то він це може зробити. Але всі його члени захочуть реальних грошей», - пояснює Марк Кац.

Заробляти можна, звільнившись від корупції, побудувавши демократію. Проте вся політика Росії навпаки покликана зривати і реформи, і демократичні перетворення. Знайти друзів з таким підходом непросто, але слабких Росія взагалі не питає. Віце-президент аналітичного центру «Атлантична рада» Деймон Вілсон пояснює на прикладі Балкан.

«Природно для Росії відстоювати економічні інтереси, розвивати культурні та історичні зв'язки. Але Росія зараз не має позитивної мети. Вона шукає слабкості, використовуючи для цього розвідку, фінансовані з Москви організації і православну церкву. А мета Росії - не дати країнам провести реформи, стати повноцінними європейськими державами, членами ЄС або НАТО. Вплив Росії використовується не на благо, а на шкоду », - пояснює ситуацію Вілсон.

В Європі Росія має таку ж деструктивну програму. Гроші, підтримку з Москви отримують рухи, які виступають проти ЄС і США як таких, і ті, кого політологи називають фашистами. Професор Кац вважає, що підтримуючи їх, Москва вигодовує своїх ворогів.

«Це не сильно відрізняється від того, що Сталін робив в 30-х роках минулого століття, коли говорив німецьким комуністам співпрацювати з нацистами. Сталін так вважав, що нацисти працюють в інтересах СРСР! Ми пам'ятаємо, чим це закінчилося. Подібні групи, прийшовши до влади, можуть повести себе не так, як хотіли б у Москві. Зараз вони шкодять Заходу, але лояльні до Путіна вони будуть тільки за гроші », - говорить Кац.

З Росією ніхто не хоче дружити даром, кажуть експерти. У Єгипті - хочуть зброю. У Латинській Америці - теж знають свій шкурний інтерес. Розпіарена Кремлем група БРІКС - у складі Бразилії, Китаю, Росії, Індії та Південної Африки - теж не противага США і Європі.

«Проблема БРІКС в тому, що два найбільших члена групи - Китай та Індія - не люблять один одного. Індія вважала, що Москва може збалансувати Китай, але тепер Пекін і Росія друзі - значить тепер Індії від Москви більше немає користі. Всі ці розмови про БРІКС - просто показуха», - говорить професор Кац.

Але те, що Росія отримає відсіч від Індії чи Венесуели значить нічого доброго для безпосередніх сусідів Москви. За ним Путін використовує випробувану тактику - шукає слабких і самотніх, а коли знайде - тисне. Вілсон зазначає: врятувати чи погубити такі країни може позиція Європи та США.

«Росія відчуває, як далеко їй дозволять зайти. Коли отримує відсіч - починає думати про альтернативи. Згадаймо Крим: зелені чоловічки спочатку обережно випробовували реакцію України і Заходу. Її не було, тому послідувала анексія», - відзначає професор.

Хижацька, підступна поведінка Росії налаштовує проти неї всіх. Марк Кац каже: тому, коли в Росію прийде реальна криза державності, до якої і веде Путін, на боці Москви не буде нікого.

«Путін так пихато думає, що він може Україну розчленувати, а з Росією такого не станеться. А я думаю, що це не так. Росію може очікувати догляд Північного Кавказу, Татарстану. І різниця з Україною буде в тому, що на допомогу Росії ніхто не прийде », - каже дослідник.

«Росія шукає поваги, але вважає повагу синонімом страху. Якщо вона хоче відговорити сусідів від НАТО, їй варто було б бути лагідною з ними. Але росіянам таке і в голову не прийде. Вони ведуть себе як бандити, бо не вміють по-іншому. Вони досі не зрозуміли, що більше не є наддержавою, тому і поводяться так, викликаючи у кого страх, а у когось - сміх. Росіяни просто не знають, що для них краще ", - зазначив експерт.

Коментарі