•  

Сьогодні святкуємо літне сонцестояння

700
Сьогодні святкуємо літне сонцестояння

Астрономи визначають сьогоднішню дату, як момент коли нахил осі обертання Землі приймає найменше значення в напрямку від Сонця, але для більшості людей ця дата символізує початок низки свят, які беруть свій початок ще з глибини віків.

Наші пращури святкували цю дату ще за часів Київської Русі.

Першим святом, котре сповіщало найкоротшу ніч, була Русальна седмиця. Під час Русальної люди віддавали шану духам річок, озер і русалкам зокрема. Святкування цієї дати прийшло до нас безпосередньо з середньовічної Європи. Саме річки уносили прах спалених на човнах полеглих воїнів.

Івана Купала (Купайла), в далекому минулому, наші пращури справляли безпосередньо у день сонцестояння. Для них ця дата символізувала кінець весни і початок літа, першим місяцем якого був Кресень. До речі, можна простежити дуже схожі мотиви у святкуванні кельтського свята Літи, Іванового Дня і Івана Купала, що свідчить про спільне історичне походження з Європейської групи народностей.

За довгі роки принцип святкування цієї дати не дуже змінився. Наші пращури плели вінки, пили медовий напій (сурь), стрибали через костри, збирали цілющі трави. Вважалось, що в цей день магічні сили, як темні, так і світлі, найбільш активні. Тому проводились спеціальні ритуали, що були покликані на примноження врожаю і очищення своєї души і тіла.

Зауважимо, що подібні язичні свята як Купайла, Літа та Іванов день – не змогло викорінити християнство. 

То ж, святкуймо і пам'ятаймо традиції наших предків.


Олександр Сергеев

"Останній Бастіон"

Коментарі