•  

Скоро пролунає фраза: Російська Федерація припинила своє існування

1320
Скоро пролунає фраза: Російська Федерація припинила своє існування

У грудні 1991 року ми почули фразу: «СРСР припинило своє існування». Скоро ми почуємо схожу фразу про РФ.

«Зупинитися можна при підйомі, але не при падінні», - Наполеон

«Якщо кінь здох - злізай з нього», - індійське прислів'я

Важливо пам'ятати: крах СРСР почався не в 80-х, коли впали світові ціни на нафту, а в 60-х, коли відкинули косигінські реформи і проклали курс на брежнєвський «розвинений соціалізм».

З РФ аналогічна історія: крах Росії почався не в минулому році після анексії Криму, а в нульових, коли відкинули і згорнули гайдаровскі реформи і заклали новий курс на економіку фашистського типу - путінізм.

Це починають усвідомлювати і «великі московські економісти», які констатують: зараз настає клінічна смерть російської економіки. Про це говорить доктор економічних наук, декан економічного факультету МДУ Олександр Аузан.

«Росія 50 років, з 1965 року, з відкриття Самотлора - найбільшого в РФ нафтового родовища - боролася з бажанням вийти на пенсію. Родовище відкрили в той момент, коли намагалися проводити косигінські економічні реформи.

І влада вирішила: бог з ними, з реформами, коли є нафта. З тих пір це рішення неодноразово відтворювали різні влади країни. Сім-вісім років тому економісти, що працювали над стратегією 2020, дружно сказали: «Сировинна модель відходить, внутрішній попит недостатній, тому потрібно міняти модель, інакше відбудеться необоротне». Це необоротно і відбувається », - упевнений економіст.

На думку Аузана, є два способи оживити російську економіку.

Перший - провести структурні реформи, створити привабливий інвестиційний клімат, і тоді почне працювати магніт, який притягує приватні інвестиції - вітчизняні і зарубіжні. «Це курс, на якому наполягають уряд і Центральний банк Росії. Я вважаю, що робити це потрібно, але ефекту не буде: для того, щоб прийшли інвестиції, недостатньо поліпшити інвестиційний клімат.

Тому що йде війна - холодна, економічна, яка періодично спалахує і гаряче аж ніяк не в рамках громадянської війни в Україні, - все набагато ширше і серйозніше. Цей факт різко суперечить ліберальному економічному курсу уряду. Якщо діє режим санкцій, які можуть бути іноземні інвестиції? Плюс війна - це завжди ризики для вітчизняних інвестицій: не зрозуміло, чого чекати і що буде », - вважає московський економіст.

Другий спосіб лікування економіки - уприскування державних інвестицій. «На жаль, їх набагато менше, ніж здається багатьом, тому що ми не повинні розглядати резерви Національного банку як джерело таких інвестицій: вони потрібні тільки для підтримки макроекономічної стабільності.

Сьогодні держівестиції можуть скласти за різними розрахунками від семи до дев'яти трильйонів рублів, і це зовсім небагато. До кризи річні інвестиції в Росії становили 15000000000000 рублів, так що нинішніх коштів не вистачить і на рік. Крім того, державні інвестиції - це щось на зразок електрошоку, стимуляції серця. Воно почне битися, але потім знову може зупинитися».

Загалом, панове, пацієнт швидше мертвий, ніж живий. І на цей раз, на відміну від 90-х років після розпаду СРСР, його ніхто не буде реанімувати. Помер, так помер. Амінь.

Чому розпаду Російської Федерації не минути?

Постараємося довести цю нехитру теорему, грунтуючись на теорії систем. За цією теорією добре відомо, що гомеостазіс відкритих систем забезпечують потоки речовини, енергії, інформації - це зовнішні потоки з притаманними для цих систем негативними зворотними зв'язками, які є суто внутрішніми характеристиками таких систем і забезпечують їх динамічну стійкість.

Якщо відбувається різка зміна зовнішніх потоків та / або руйнується якийсь негативний зворотний зв'язок, відкрита система переходить в якісно інший стан: або руйнується і гине, або розділяється на декілька підсистем, які, в свою чергу, здатні в нових умовах підтримати свій гомеостазіс.

Розглянемо з цієї точки зору сучасну Росію. Починаючи з 1985 року, будучи ще у складі СРСР, економіка РФ ставала все більш відкритою системою, забезпечуючи свій гомеостазіс за рахунок все більшої інтеграції з Заходом. До 2014 року ступінь інтеграції досягла близько 2 трлн. дол.

Це дворічний обсяг ВВП РФ, яка на 2/3 забезпечує експорт енергоносіїв. Зауважимо, що це дуже важлива характеристика системи, оскільки її гомеостазіс критично залежить від цін та експортованих обсягів.

Що сталося в 2014 році? Керівництво РФ здійснило ряд кричущих злочинних порушень міжнародного права: анексія Криму, відкрита агресія проти України в Донбасі, брязкання зброєю і загрози нанесення ядерних ударів по європейських містах.

Стійкість розвитку західної цивілізації, як відкритої системи, забезпечують три основні негативні зворотні зв'язки: верховенство права, демократія, ринкова економіка.

Цілком очевидно, що політичне керівництво західних країн не може дозволити РФ зруйнувати одну з цих зв'язків, а саме - верховенство міжнародного права, і, тим самим, поставити під загрозу гомеостазіс власної системи. Тому ЄС і США взяли цілком прогнозоване рішення про обмеження потоків, які можуть змінити гомеостазіс самій РФ, а саме:

1. Зниження цін на нафту, яке колись і призвело СРСР до розпаду на 15 підсистем,

2. Обмеження доступу до західного кредитуванню.

Різка зміна зовнішніх потоків і відсутність в самій РФ негативних зворотних зв'язків аналогічних тим, які забезпечують гомеостаз західних країн, робить неминучим або руйнування РФ і перехід в стан повного хаосу, або поділ на кілька підсистем, які, у свою чергу, здатні в нових умовах підтримати свій гомеостазіс.

Що й потрібно було довести.

Ліричні відступи на теми «хто в цьому винен і що робити» залишаю для задоволення самих читачів.

Один з парадоксів свідомості сучасної пост-совкової людини полягає в тому, що якщо хтось намагається йому щось довести науковими методами із застосуванням категорій і понять, наприклад, теорії систем, - то дуже малоймовірно, що вам повірять. А якщо ви себе оголосите «ясновидцем», то будуть вірити навіть у  відвертого нісенітницю. Такі часи і такі люди.

Зараз головне питання для російських регіональних еліт - які регіони зможуть швидко підпорядкувати собі місцеві силові структури, щоб самоорганізуватися і стати здатними давати відсіч бандам, які неминуче матеріалізуються і почнуть тероризувати і грабувати місцеве населення. Прикладом для них можуть стати дії та досвід команди Коломойського в Дніпропетровській області, якщо росіянам вистачить розуму ним скористатися.

Ті з регіонів, керівництво яких виявиться здатним на таку самоорганізацію, виживуть. У декого настане хаос і криваве місиво. Як було і досі є на окупованих територіях Донбасу. Подивіться на ДНР-ЛНР зараз і спрогнозуйте майбутнє регіонів РФ.

У грудні 1991 року ми почули фразу: «СРСР припинило своє існування». Нічого, пережили якось.

Скоро ми почуємо схожу фразу: «Російська Федерація припинила своє існування». У мене немає ніяких сумнівів, що і це ми переживемо.

Коментарі