•  

У США загрожують Росії соціальними бунтами

330
У США загрожують Росії соціальними бунтами

Американська компанія аналізує, до чого може призвести посилення санкцій політики Кремля.

Рішення Росії знищувати санкційні продукти харчування продовжують обговорювати в усьому світі.

Учора Росія розширила дію продовольчого ембарго ще на п'ять країн, в тому числі і на товари з України.

Знищення продуктів викликало чимало суперечок і критики всередині російського суспільства.

Американська приватна розвідувально-аналітична компанії Stratfor у своєму аналізі приходить до висновку, що рішення президента Володимира Путіна про знищення продуктів може коштувати Росії внутрішньої стабільності.

Stratfor ще називають «тіньовим ЦРУ», компанія займається збором і аналізом інформації про події в світі. На підставі зібраних відомостей аналітиками компанії складаються економічні та геополітичні прогнози.

"Останній Бастіон" наводить переклад аналізу Stratfor наслідків для Росії рішення про знищення продуктів.

Загралися в контрсанкціі

Всього через добу після набрання чинності суперечливого розпорядження глави Кремля про знищення продуктів, обсяг імпортованої в РФ продовольчої продукції скоротився більш ніж у два рази, говориться у звіті Stratfor.

Такий крок не здобув популярності ні в російському суспільстві, ні серед чиновництва. З урахуванням того, що це відбувається в умовах фінансової та економічної кризи, а Кремль продовжує наполягати на необхідності знищення продуктів, протести будуть тільки рости.

Росія ввела санкції щодо імпортних харчових продуктів 5 серпня 2014, у відповідь на санкції Заходу за агресію Москви в Україні. Навіть така міра разом з девальвацією рубля призвела до подорожчання продуктів харчування в середньому на 20% за останній рік. Ціна деяких основних товарів, таких як капуста, зросла більш ніж на 60% до початку 2015 року.

Кремль спочатку пообіцяв зупинити зростання цін за рахунок збільшення внутрішнього виробництва та імпорту продовольства з нових ринків. Імпорт фруктів та овочів з європейських країн, що не входять до Європейського Союзу, таких як Сербія і Македонія, дійсно виріс на 35-200% за рік.

Однак, на думку Stratfor, головним елементом, який пом'якшив наслідки від введення контрсанкцій був "чорний ринок".

Імпортери продукції обходили заборону на товари допомогою поставок з Білорусі та Казахстану. Європейська асоціація зі свіжозібраним продуктам (фрукти й овочі) повідомила, що обсяг експорту з ЄС до Білорусі за період із серпня 2014-го по січень 2015 збільшився на 141%, а в Казахстан - на 108%. Вже на початку 2015 року, коли Росія перекрила цю "лазівку", реекспортери почали підробляти документи, вказуючи іншу країну-виробника.

У Россільгоспнагляді говорять, що поки змогли перехопити лише близько 10% нелегального імпорту. При цьому протягом останніх двох днів, щоденний імпорт продовольства через західний кордон Росії скоротився більш ніж наполовину. Кожна партія піддається більш пильному нагляду і влада не планує зменшувати обороти.

Продуктовий протест

Такі "успіхи" держави в боротьбі з імпортом зародили опозицію в російському політичному спектрі. Вже понад 285 тисяч людей підписали онлайн-петицію про скасування Указу про знищення їжі та прийнятті закону про безоплатну передачу продуктів і товарів народного споживання нужденним категоріям громадянам. Депутат Андрій Крутов запропонував пожертвувати всю конфісковану їжу сепаратистським республікам Донбасу.

Навіть прокремлівськи налаштований російський телеведучий Володимир Соловйов публічно розкритикував дії Россільгоспнагляду: "Я не розумію, як в країні, що пережила страшний голод війни та моторошні післяреволюційні роки, можна знищувати продукти харчування".

А один російський православний священик, прихильник Путіна написав на релігійному сайті: "Моя бабуся завжди говорила мені, що викидати їжу гріх. Ця ідея божевільна, дурна і бридка".

Така реакція, схоже, застала Кремль зненацька. До цих пір, уряд не піддавалося критиці за свою боротьбу із Заходом.

Можливі наслідки

Влада твердо виступає за жорстке обмеження нелегального імпорту продовольства. Але в Stratfor вважають, що такий прояв стійкості Росії перед Заходом може дуже дорого обійтися керівництву країни. Ціною за це може стати стабільність у всій державі. Неоднозначність рішення керівництва Росії може посилити суспільне невдоволення, особливо на тлі економічних проблем.

Кремль побоюється, що соціальне невдоволення, у зв'язку зі знищенням продуктів харчування, може призвести до масових акцій протесту по всій країні

Тому, як спрогнозували в приватній розвідці, незабаром Москва може трохи пом'якшити свою позицію щодо відповідних обмежувальних заходів, зокрема, знищувати не всі заборонені продукти харчування, а тільки їх частину.

Коментарі