•  

Україні не дають грошей на газ: запасів може не вистачити на зиму

330
Україні не дають грошей на газ: запасів може не вистачити на зиму

Переговори щодо залучення кредитів у розмірі майже $ 1 млрд на закупівлю газу поки не дали реальних результатів. У НАК "Нафтогаз України" підтверджують, що вони йдуть складно. За інсайдерською інформацією в уряді, реальні кошти від міжнародних банків варто чекати, в кращому випадку, не раніше жовтня. Експерти вважають, що для заповнення підземних сховищ газом НАК доведеться шукати кошти всередині країни і все-таки почати закупівлю газу в Росії.

Ситуація в енергетиці України ускладнюється не тільки відсутністю достатнього запасу вугілля, але й проблемами із закупівлею газу. До початку опалювального сезону в підземні сховища для забезпечення потреб країни під час опалювального сезону і гарантій безперебійного транзиту має бути закачано 19 млрд кубометрів газу. Однак на сьогоднішній день запаси становлять лише близько 14 млрд. "Цього рівня недостатньо для комфортного проходження опалювального сезону, оскільки ми планували в кінці жовтня вийти на цифру в 19 млрд кубометрів", - заявив глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв на початку серпня, коли запаси газу в ПСГ становили 13 млрд кубометрів.

У січні-липні 2015 року обсяг імпорту газу склав 10700000000 кубометрів, з яких 2/3 припадало на поставки з Європейського союзу і 1/3 - на Росію. Причому в липні в РФ газ не закуповували, оскільки Москва скоротила розмір знижки на ціну газу в третьому кварталі більш ніж у два рази - до $ 247 за тисячу кубометрів.

Разом з тим, за заявою директора з розвитку бізнесу НАК Юрія Вітренка, Україна в 2015 році імпортує не більше 20 млрд кубометрів природного газу, хоча в прогнозному балансі надходження та розподілу газу на 2015 рік, який був затверджений у квітні, імпорт був передбачений на рівні майже 26 млрд кубометрів. На думку директора енергетичних програм Центру ім. Разумкова Володимира Омельченка, зменшення прогнозу по імпорту газу викликане скороченням його споживання через падіння виробництва та відсутністю коштів на закупівлю.

Грошей на оплату газу дійсно не вистачає. На ці цілі НАК планує залучити кредити міжнародних банків. Переговори з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), Світовим банком (СБ) і Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) йдуть вже кілька місяців, але поки безрезультатно. На початку серпня голова НАК Андрій Коболєв повідомив кореспондентам, що переговори йдуть складно. На сьогоднішній день ситуація практично не змінилася.

На початку серпня Кабінет міністрів надав "Нафтогазу" держгарантії за кредитом на $ 300 млн від ЄБРР для закупівлі газу. Однак ці кошти можуть надійти не раніше жовтня. "Поки немає підстав говорити про можливість швидкого отримання цієї суми. У кращому випадку, це буде кінець вересня, але більш реальний термін - жовтень", - зазначив співрозмовник видання. Крім того, розглядається можливість залучення $ 240 млн від консорціуму банків. Незрозумілою залишається ситуація з $ 500 млн, які хотіли привернути у Світового банку на закупівлю газу. За словами інформатора, знайомого з ситуацією, навесні, коли СБ був готовий предметно обговорювати питання надання кредиту, НАК з якихось причин не проявив активності, а зараз у банку немає ліміту на ці цілі. Тепер Світовий банк намагається знайти технологічну можливість виділення грошей через ЄІБ. "Але навіть якщо питання вирішиться, грошей раніше жовтня в жодному разі не буде", - зазначив співрозмовник видання.

І якщо в "Нафтогазі" не коментують ситуацію із залученням коштів на закупівлю газу, то міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин днями охарактеризував її досить лаконічно. "Особливо грошей ніхто не хоче давати", - заявив він і повідомив, що питання про фінансування закупівель газу буде розглянуто 27-28 серпня у Відні з "нашими американськими партнерами".

За словами джерела іфнормації, близького до оточення міністра енергетики України, Демчишин кілька ображений тим, що тема проблем з постачанням вугілля на рівні уряду обговорюється досить активно і публічно, а проблеми з газом практично не піднімаються. "Всі говорять про вугілля! А що, у нас з газом все гаразд?" - Заявив співрозмовник видання, передаючи позицію пана Демчишина. На думку директора енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентина Землянського, обидві проблеми на сьогоднішній день стоять досить гостро. І якщо не вирішиться питання із залученням коштів на закупівлю газу, то 19 млрд кубометрів палива в сховища закачати не вдасться. До речі, незважаючи на те, що Україна раніше збиралася обмежитися запасом в 17 млрд кубометрів газу в сховищах на початок опалювального сезону, ЄС продовжує наполягати на збільшенні резерву до 19 млрд куб м.

При цьому пан Землянський переконаний, що за рахунок реверсних поставок газу з ЄС, навіть враховуючи закачку в ПСГ газу власного видобутку, забезпечити в жовтні 19 млрд кубометрів не вдасться - доведеться закуповувати газ у Росії: "При грубому підрахунку у ЄС і Росії доведеться закупити за 2500000000 кубометрів. До того ж, російський газ, навіть при нинішній ціні, дешевше європейського ".

Разом з тим, президент Петро Порошенко 26-27 серпня в Брюсселі разом із керівництвом ЄС має намір обговорити, серед іншого, і енергетичні питання "для того, щоб забезпечити і реверс європейського газу, і газовий транзит для виконання наших функцій в енергетиці".

На думку пана Омельченка, вирішити питання про залучення коштів на закупівлю газу від європейських банків не вийде. "Питання про кредити на закупівлю газу обговорювалися і раніше, проте вони нічим не завершувалися. Ці банки дають кошти під певні проекти, а не на закупівлю газу", - зазначив експерт.

Він вважає більш результативним залучення коштів у комерційних структур. У підсумку, на його думку, "Нафтогазу" доведеться шукати ресурс на закупівлю газу всередині країни. "Я думаю, що НАК, як і раніше, буде залучати гроші з Нацбанку. Інших джерел немає", - зазначив пан Омельченко.

За словами пана Коболєва, "Нафтогаз" на сьогоднішній день і так закуповує валюту для оплати імпортного газу на міжбанку і намагається домогтися погашення боргів підприємств за поставлений газ, яка в перерахунку складає майже $ 900 млрд. Проте успіхи з оплатою боргів невеликі. Приміром, за даними на 11 серпня, сумарна заборгованість споживачів перед НАК за тиждень зменшилася лише на 0,01% і склала 20,6 млрд грн. А за останній тиждень заборгованість знову збільшилася на 1,1%, і за даними НАК на 18 серпня складає 20800000000 грн.

Юрій Дощатов

Посилання на джерело: http://apostrophe.com.ua/

Коментарі