•  

Уроки Чернігова: чого чекати на місцевих виборах?

550
Уроки Чернігова: чого чекати на місцевих виборах?

Довибори депутата парламенту в 205-му виборчому окрузі стали топ-темою традиційно небагатого на політичні події періоду літнього затишшя.

Скупі цифри, які показують попередні підсумки цієї кампанії, не відображають усього драматизму виборів по-чернігівськи.

Під час перегонів повідомлялося про найрізноманітніші порушення, допущені їхніми учасниками: від дій, які мали ознаки підкупу виборців, до побиття окремих кандидатів, "чорного піару" і порушень у день тиші.

Низка спостерігачів назвали цю кампанію найбруднішою за весь час української незалежності.

"Гі... проти лайна. Негідники проти виродків. Мерзота проти гидоти", - охарактеризував вибори у своєму Facebook політтехнолог Сергій Гайдай.

Однак просто забути про перебіг довиборів не вийде. За лічені тижні офіційно стартує кампанія до осінніх місцевих виборів, і вже є прогнози, що минулої неділі в Чернігові "апробовувалися" брудні технології, які у жовтні будуть застосовані всюди.

"Нічого нового"

Опитані ВВС Україна експерти закликають не драматизувати ситуацію.

"Жодних нових технологій (на виборах у Чернігові. – Ред.) не було. Всі вони вже застосовувалися раніше, з різним успіхом", - каже Юрій Якименко з Центру Разумкова.

Приміром, підписувати "соціальні контракти" (один з кандидатів на 205-му окрузі звинувачував свого конкурента у використанні таких "контрактів" як приховану форму підкупу виборців. – Ред.) виборцям штабісти Леоніда Кучми ще під час президентської кампанії 1999 року, нагадує експерт.

Чернігів

А роздачу продуктових наборів, безплатні концерти, "чорний піар" та інші зафіксовані в Чернігові неоднозначні методи агітації спостерігачі протягом останніх років відзначали у ході виборчих кампаній по всій Україні.

"Якщо певні технології доводять свою дієвість, це заохочує до їхнього використання і на наступних виборах", - констатує пан Якименко.

Проблема з виборами у Чернігові полягає у тому, кажуть співрозмовники ВВС Україна, що саме тут, у двобої між Сергієм Березенком та Геннадієм Корбаном, знайшло своє відображення політичне протистояння загальнонаціонального рівня – між командами президента Петра Порошенка та мільярдера Ігоря Коломойського.

"На місцевих виборах настільки жорсткою конкуренція буде лише в окремих населених пунктах, регіонах. Думаю, на 95% місцевих виборів кампанія буде толерантнішою і м’якшою", - передбачає керівник Комітету виборців України Олексій Кошель.

Плюс і мінус

Утім, пан Кошель стверджує, що чернігівські події демонстрували і кілька позитивних сигналів у переддень кампанії загальноукраїнського масштабу.

Насамперед, каже він, вибори на 205-му окрузі засвідчили, що ефективність технологій підкупу виборців впала у порівнянні з попередніми виборами.

"Приміром, на виборах-2010 кандидати розраховували, що 70-80% людей, які отримали від них гроші, продпайки або послуги, проголосують саме за них. Зараз у Чернігові роздавали десятки тисяч пайків, турпоїздок тощо, але результати показали, що це не спрацювало", – говорить пан Кошель.

Меншу ефективність показала й інша розповсюджена технологія – штучне заниження явки виборців.

"На зменшення явки працювали обидва ключові кандидати. Адже чим менша явка, тим простіше привести на дільниці контрольований електорат", - каже голова КВУ.

Спостерігачі вказували, що масштабний концерт, влаштований у день виборів за містом одним з кандидатів, міг відволікти його глядачів від походу на дільницю.

Чернігів
У бюлетені на виборах у 205-му окрузі значилися прізвища майже ста кандидатів

"Зараз багато говорять про те, що в Чернігові була дуже мала явка виборців (за даними ЦВК вона становила понад 35%. – Ред.). Але насправді вона була набагато вищою, ніж очікувалося. На проміжних виборах попередніх років явка становила 22-24%", - нагадує пан Кошель.

Не останню роль у тому, що у Чернігові не зафіксували такого методу фальсифікації як вкидання до скриньки кількох бюлетенів відразу, зіграло те, що через велику кількість "технічних" кандидатів бюлетень мав майже метрову довжину - закинути пачку таких паперів через отвір було проблематично.

Експерти віддають належне і медіа-резонансу навколо цих виборів.

Чернігів у неділю був наповнений столичними журналістами, а на дільницях, за словами пана Кошеля, було в середньому по тридцять спостерігачів, і це теж вплинуло на відносно спокійну атмосферу у день голосування.

Безсилля

Проте недооцінювати уроки чернігівських виборів не варто, застерігають експерти.

Юрій Якименко з Центру Разумкова каже, що найбільшою їхньою проблемою стала відсутність належної реакції на повідомлення про масштабні порушення з боку правоохоронних органів, судів та Центрвиборчкому.

"Безкарність провокує подальше застосування", - каже пан Якименко.

Під час кампанії Київський апеляційний суд не визнав ані роздачу продовольчих наборів, ані "соціальні угоди" підкупом виборців. "Правоохоронці розводили руками і казали, що вирок суду не дає їм підстав зупинити механізми підкупу. Експерти та професійні юристи просто сміялися з цих дій і говорили, що всі підстави для того, щоб за кілька годин зробити це, є", - каже Олексій Кошель.

Чернігів
У КВУ кажуть, що в Чернігові міліція не використала усіх своїх можливостей, аби зупинити механізми підкупу виборців

Чернігівські вибори так само продемонстрували і недієвість недавно ухвалених змін до законодавства, згідно з якими протизаконним є не лише пропозиція, а й отримання "виборчого хабара", погоджується він.

До законів потрібно вносити подальші зміни, які конкретизують поняття підкупу виборців, а також дадуть правоохоронним органам "якісне поле, щоб давати адекватнішу відповідь на підкуп", резюмує пан Кошель.

З одного боку, про намір подати до парламенту відповідний законопроект заявив президент Петро Порошенко.

З іншого, нарікання у спостерігачів викликав той факт, що глава держави звернувся до теми чернігівських виборів лише напередодні дня голосування.

"Реакція президента запізніла. Вона не відповідає значенню цих виборів", - каже Юрій Якименко.

"Адже (негативний резонанс навколо виборів у 205-му окрузі. – Ред.) є хоч і локальною подією, але для іміджу країни, яка оновлюється, проводить реформи, будує демократичне суспільство, - дуже небажана річ", - продовжує він.

Що далі?

Отож, чи побачимо ми "повторення Чернігова" на місцевих виборах у жовтні?

Юрій Якименко прогнозує, що кампанія-2015 буде бруднішою за місцеві вибори 2010 року, однак не дотягуватиме за демократичністю до минулорічних парламентських виборів.

"По-перше, чернігівські вибори продемонстрували, що значна частина суспільства готова сприйняти брудні технології. По-друге, з минулого року виріс градус політичної конкуренції: між собою конкурують партії коаліції, готується до реваншу опозиційна частина. В регіонах з’явилися амбітні проекти, які будуть багато на що готові навіть заради досягнення локальних цілей", - каже експерт.

З іншого боку, стверджує Олексій Кошель, на заваді масштабним порушенням стане, зокрема, і новий закон про місцеві вибори, що його експерт вважає не ідеальним, "але в будь-якому разі, кращим за чисту "мажоритарку".

А Юрій Якименко додає, що вирішальну роль для рівня чистоти наступних виборів зіграє те, якого резонансу набудуть чернігівські події уже після підбиття підсумків виборів.

"Крапка з цими виборами ще не поставлена. Багато залежатиме від того, яка реакція на них надійде від громадянського суспільства, політикуму, можливо, й з-за кордону. Такий резонанс може стати запобіжником проти того, щоб (подібних порушень на місцевих виборах. – Ред.) не було", - резюмує він.

Посилання на джерело: http://www.bbc.com/ukrainian

Коментарі