•  

В Україні сьогодні можуть запровадити військовий стан

6010
В Україні сьогодні можуть запровадити військовий стан

Президент Петро Порошенко на сьогоднішньому засіданні РНБО має оголосити воєнний стан. Та - що таке військовий стан?

Про це на своїй сторінці у «Facebook» написав народний депутат Олесь Доній.


- «Сьогодні має відбутися засідання РНБО. Нагадаю, що керівником РНБО є Президент України. РНБО є координаційним органом при Президенті. Бо у нас часто помилково вважають, що таким є секретар РНБО, насправді – Президент», - йдеться у повідомленні.

Доній зазначив, що від сьогоднішнього засідання РНБО він чекає рішення про введення воєнного стану.

- «Президент відразу має оголосити воєнний стан на Луганщині і Донеччині (стаття 106 пункт 20). Верховна Рада має протягом двох днів схвалити такий указ Президента (стаття 85, пункт 31). Якщо сьогодні не буде оголошене рішення про введення воєнного стану в цих двох областях, вважатиму це не просто помилкою, а кричущою невідповідністю. Бо якщо у нас на Сході не війна, то що це???», - підкреслив нардеп.

Нагадаємо: 13 квітня в Україні оголосили антитерористичну спецоперацію з метою врегулювання ситуації в країні, подолання будь-яких проявів сепаратизму з боку радикально налаштованих осіб та недопущення фактів захоплення адміністративних будівель. Особлива увага приділяється таким регіонам, як Донецька та Луганська області України.

Раніше в. о. міністра оборони Коваль повідомив, що питання про введення воєнного стану в східних регіонах України не актуальне.

ЩО ТАКЕ – ВІЙСЬКОВИЙ СТАН?

Правовий режим воєнного стану регулює Закон України, який підписав 6 квітня 2000 року Леонід Кучма, із низкою пізніших змін

Відповідно до ст. 1 цього закону, «воєнний стан — це особливий правовий режим, який уводять в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень».

Відповідно до ст. 10, «у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Верховної Ради України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування».

Крім того:«у разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного стану її повноваження тривають до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного стану» — стаття 11.

До того ж: відповідно до ст. 15, військове командування має право запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб, незалучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення…, використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони…, вилучати для тимчасового використання необхідне для потреб оборони майно міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, територіальних громад, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та громадян, зокрема згідно з Положенням про військово-транспортний обов’язок».

Також на цей період обмежено свободу пересування, запроваджено перевірку документів громадян, огляд транспортних засобів. Заборонено діяльність політичних партій та громадських організацій, якщо вони загрожують національній безпеці України. 

Коментарі