•  

Вбивство Нємцова – політична страта

1540
Вбивство Нємцова – політична страта

У неділю 1 березня кілька десятків російських політемігрантів-демократістов прийшли до бандпосольства Росії в Лондоні висловити свій гнів через вбивство Путіним дисидента Нємцова.

Вони розгорнули транспаранти з гаслами «Англія, зупини путінське втручання», «Путіна - в наручники», «Зупиніть тероризм Росії і Путіна». Присутні також скандували «Росія, повстань! (Russia, rise up!)». Хоча англійські ЗМІ повідомили, що в демонстрації брало участь кілька десятків людей, російськомовне «Бі-бі-сі» передало, що понад 200, а американське пропагандистське Radio Liberty, що кілька сотень.

Віруючі в «Свободу» росгромадяни одразу ж прокоментували, що це більше, ніж в окупованому Росією Нюені, ака Пітері, що суперечить елементарному здоровому глузду. Ми, природно, віримо англійським ЗМІ англійською мовою, а не спрямованої на Росію пропаганді. Англійським англомовним ЗМІ немає сенсу брехати. Судячи з опублікованого на Liberty фото, так, кілька десятків, але ніяк не сотень.

Російський гешефтмахер Чичваркін, який проживає в Лондоні, назвав вбивство Нємцова політичної стратою. «У вбивстві Нємцова винен Путін. Навіть якщо він не дав на це наказ, він створив цього монстра, який знищує всіх дисидентів », - вказав Чичваркін.

Наївна радянська людина, вдова побіжного підполковника ФСБ Литвиненка сказала: «У Росії втратили почуття співчуття взагалі до будь-чого. Це найстрашніше, люди перестають бути людьми», - сказала вдова.

Новина про вбивство Нємцова вона назвала Дежавю.

Вдова також сказала, що страта Нємцова була абсолютно нищівною (absolutely devastating), а отруєння її чоловіка в Лондоні в 2006 було ядерним терактом на вулицях головного міста (an act of nuclear terrorism on the streets of a major city).

На питання Radio 4, чи вважає вона, що розстріл Нємцова пов'язаний з отруєнням її чоловіка, вдова відповіла:

«Це просто інший спосіб убити людину, а також показати, що буде убитий кожен, хто спробує що-небудь сказати проти нас».

Тим часом в центрі Москви в умовах підвищених заходів безпеки у напрямку від Китай-міста до Кремля пройшла опозиційна хода пам'яті Нємцова - акція, спішно узгоджена з мерією після вбивства дисидента.

У марші взяли участь більше 50 тисяч люде. Акція, яка стала однією з наймасовіших в історії сучасної Москви, пройшла без великих інцидентів, але серед небагатьох затриманих виявився депутат Верховної Ради України Олексій Гончаренко, якого побили в поліцейській кублі, перед тим як відпустити після особистого втручання Порошенка.

Учасники акції в Москві пройшли від Слов'янської площі по Москворецкій набережній до місця вбивства Нємцова на Великому Москворецькому мосту.

Російський експерт Андрій Солдатов вважає, що вбивство Нємцова було реалізоване на надзвичайно високому логістичному та професійному рівні. Навіть натаскані кілери ГРУ, на його думку, не в змозі провернути таку ліквідаційну операцію.

При цьому, очевидно, що вбивці діяли абсолютно спокійно, будучи впевненими, що ніхто зі спецслужб і поліції їм не завадить, хоча все відбувалося біля стін Кремля, що ретельно охороняється:

- Проблема цього місця (вбивства) інша, вона полягає не в камері і оглядності, вона полягає в тому, що у всій цій зоні дуже складно залишатися непоміченим на автотранспорті або навіть пішки.

Це місце потребує дуже серйозної логістичної опрацювання та координації між тими людьми, які займалися цією операцією. Моє глибоке переконання, що в цьому брало участь кілька людей, можливо, кілька команд.

Одні люди йшли фізично за ним, з'ясовуючи, як він іде, куди він іде, з якою швидкістю. Вони повинні були координувати свої дії з людьми, які їхали в машині. І саме тут полягає найвужче місце, тому-що на мосту неможливо припаркуватися, під мостом припаркуватися теж не можна, не можна стояти на набережних, на вулицях, прилеглих до мосту, це зробити досить складно.

Навіть якщо ви це зробили, то до моста їхати - займає якийсь час. Тому повинна була працювати дуже професійна команда, яка все це координувала, щоб зловити Нємцова там, де він йшов, щоб не зловити його раніше, не впіймати його пізніше, а саме там, де це сталося.

Технологічно це було дуже складно, можна було б набагато простіше місце знайти. Це стосується не тільки місця, але й вибору зброї злочину і способу. Можна було це зробити набагато простіше, не використовуючи таку кількість людського ресурсу. Можна було підстерегти його в під'їзді, наприклад. Маса варіантів, які можна було провернути, але тут був обраний технологічно дуже складний спосіб, що вимагає участі великої кількості людей з дуже високою підготовкою.

Я хочу підкреслити цей момент, тому що це дуже важливо: звичайної рядової підготовки спецназу ГРУ тут би не вистачило - це повинна бути дійсно дуже професійна команда ...

Я скептично ставлюся до того, що цей злочин можна розкрити. Причина перша: я вже давно не пам'ятаю такого високого рівня проведення спецоперації, якщо можна так сказати, або ліквідації. Друге: навіть замовні злочини та вбивства, які проводилися до того і на більш вузькому рівні, й те не були розкриті.

Перше, що спадає на думку, - це справа Анни Політковської, в якій, як ми знаємо, офіційна позиція держави полягає в тому, що справа розкрита, тому що спіймані виконавці, але при цьому немає відповіді на питання про мотив і хто замовники. Тут, мені здається, не будуть знайдені навіть виконавці ...

Відділ моніторингу

Коментарі