•  

За списання держборгу заплатить наступне покоління українців

770
За списання держборгу заплатить наступне покоління українців

Україна узгодила умови реструктуризації держборгу з комітетом кредиторів: тепер їх мають затвердити 75% власників кожного з випусків єврооблігацій. Кредитори згодні списати $3,6 млрд, продовжити термін повернення боргів на чотири роки і трохи підвищити собі ставку прибутковості. Натомість Україна обіцяє, що якщо з 2021 по 2040 рік її економіка зростатиме швидше, ніж на 3% на рік, держбюджет заплатить кредиторам частину зростання ВВП.

Україна домовилася про стрижку

Майже піврічні переговори уряду України з іноземними кредиторами завершені. Сьогодні прем'єр-міністр Арсеній Яценюк і міністр фінансів Наталя Яресько на позачерговому засіданні Кабміну оголосили про те, що Україна узгодила зі Спеціальним комітетом кредиторів (купив єврооблігації на $ 9 млрд) умови реструктуризації держборгу.

Домовленості стосуються державних єврооблігацій і бондів ДП «Фінансування інфраструктурних проектів» (Finipro), які випускалися для фінансування Євро-2012, на загальну суму $18 млрд. Комітет кредиторів погодився списати 20% суми боргу, що дає економію України в 3,6 млрд. Ці цінні папери будуть обмінені на нові з терміном погашення на чотири роки більше: найближче погашення облігацій в 2015 році переноситься на 2019-й, а погашення в 2023-му - на 2027-й. Якщо за допомогою радника Lazards Freres завершаться успіхом переговори за євробондами Києва ($0,6 млрд) і гарантованим державою валютних кредитах КБ «Південне», компаній «Укравтодор» і «Укрмедпостач» ($0,7 млрд), буде «зекономлена» ще $0,2 млрд.

З вересня 2015 по квітень 2023 Україна мала б виплатити по 11 випускам єврооблігацій сумарно $16,228 млрд (один з випусків був проведений в євро - його емісія на 600 млн євро зараз еквівалентна $678 млн); за трьома випусками Finipro в 2017-2018 роках - ще $ 1,808 млрд. заяв, що всі ці випуски лонгується на чотири роки, але в розпорядженні Кабміну №859 від 27 серпня говориться, що нові єврооблігації випускаються дев'ятьма рівними сумами і погашаються з 2019 по 2027 . У цьому випадку щорічно кредитори будуть отримувати з урахуванням списання 20% по $1,603 млрд без урахування відсотків (див. Графік).

Нова ставка по всіх випусках складе 7,75% річних. «Це трохи більше нинішньої середньозваженої ставки в 7,22%», - заявила Наталія Яресько. Найнижчу доларову ставку Україна платить за дворічними «російським» бондами 2013 року - 5%, тоді як роком раніше по публічному випуску євробондів уряд погодився платити по 9,25% протягом п'яти років. Незважаючи на зростання середньої ставки, Арсеній Яценюк стверджує, що Україна буде витрачати менше: тільки з вересня по грудень 2015 го заощадить на обслуговуванні боргу $ 500 млн.

Кредитори готові на VRI

Розмір списання (haircut), прибутковості і терміни - не єдині умови боргової угоди. В якості компенсації за списання інвесторам запропонують інструмент відновлення вартості (VRI), прив'язаний до показника зростання ВВП протягом 20 років - з 2 021 по 2040 рік. Якщо приріст реального ВВП в будь-який з років в цей період складе від 3% до 4%, виплата постраждалим кредиторам складе 15% перевищення показника ВВП над 3%, а якщо понад 4% - то 40% від перевищення. Якщо зростання ВВП буде менше 3%, інвестори нічого не отримають. «У світовій практиці подібні інструменти випускалися на 25-30 років. Кредитори хотіли, щоб для України цей термін склав 25 років. Ми пропонували 15 років. У підсумку зійшлися на 20 роках », - уточнив прем'єр.

Правда, для інструменту GDP Warrants діють обмеження. Виплати почнуться тільки тоді, коли номінальний ВВП перевищить $125,4 млрд. На кінець цього року МВФ прогнозує розмір ВВП в $84,3 млрд. Крім того, щорічний платіж з 2021 по 2025 рік не може перевищувати 1% ВВП, проте ніяких обмежень максимальних сум виплат з 2026 по 2040 рік не буде.

В уряді вважають такі умови максимально вигідними. «Це унікальні умови. Franklin Templton ніколи раніше не погоджувалася на списання частини боргу », - заявив Арсеній Яценюк. Країнам, які не оголошували дефолт, вдавалося домогтися від кредиторів списання до 13% боргу. Такі умови реструктуризації дозволять Україні в період дії програми EFF з МВФ - до 2019 року - знизити навантаження на платіжний баланс на $15,3 млрд. У цей період було заплановано погашення 7 з 11 випусків єврооблігацій на загальну суму $11,5 млрд.

Задоволений новими умовами і Спеціальний комітет кредиторів. «Як довгострокові інвестори в Україні ми задоволені тим, що узгоджені умови дозволять Україні зберегти свій доступ до ринків капіталу і забезпечити платформу для відновлення економічного зростання», - цитує Мінфін узгоджену позицію Ігоря Гордієвича з BTG Pactual, Майкла Хезненстеба з Franklin Advisers, Пенні Фолі з TCW і Майка Конеліуса з T Rowe Price.

Позитивно відреагували на угоду і зовнішні ринки. «Після виходу новин про умови реструктуризації суверени виросли в середньому на 10-12% по всій довжині кривої. Зараз за довгостроковими паперами котирування тримаються на рівні 68-69% номіналу. Позитивні новини вплинули на котирування квазісуверенних: єврооблігації Укрексімбанку додали в ціні 5% », - говорить фахівець з міжнародних продажів ІК Concorde Capital Марина Мартиросян.

Російський кредитор

Досягнуті угоди попередні. Тепер Україна повинна отримати згоду на реструктуризацію від 75% утримувачів кожного з 11 випусків суверенних єврооблігацій і трьох випусків Finipro. Очевидно, що проблеми виникнуть з єврооблігаціями 2013 року, майже 100% яких належить Росії. Кабмін включив цей випуск в пул реструктуризованих бондів.

Сьогодні міністр фінансів РФ Антон Силуанов знову заявив, що Росія не бере участь у реструктуризації боргу України. А значить, за цим випуском майже гарантовано в грудні 2015 року буде дефолт. «Уряд України офіційно заявляє, що Росія не отримає ні за яких обставин кращі умови, ніж отримують інші кредитори. У нас є варіанти, як діяти далі », - парирував Арсеній Яценюк. При цьому РФ зараз отримує всього 5% річних, тоді як за новими, урізаним на 20% бондами їй пропонують більше - 7,75%.

Менше зло

Думки економістів щодо умов реструктуризації розділилися. «Кредитори списали нам істотну частину боргу, і ясно, що ми повинні були запропонувати їм якісь компенсаторні механізми», - вважає головний фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт-Рейтинг» Віталій Шапран. «Умови реструктуризації не такі вже й вигідні. Уряду не варто було робити ставку на списання боргу. Потрібно було наполягати на більшому терміні пролонгації і зниженні купонної ставки. Економія могла бути аналогічна, як і при списанні, але Україні не довелося б погоджуватися на новий ризиковий інструмент », - обурений виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Експерти раніше обговорювали ймовірність продовження бондів на 10 років і урізання ставки прибутковості до рівня 5%.

Ризики інструменту VRI полягають у тому, що якщо економіка за рахунок реформ і хорошої зовнішньої кон'юнктури буде зростати швидкими темпами в період до 2040 року, Україна може заплатити кредиторам набагато більше, ніж вони зараз списують. Якщо після 2025 року, коли обмеження по «стелі» розміру виплат будуть зняті, зростання ВВП буде перевищувати 4% на рік, то кредитори всього за кілька років «відіб'ють» списаних кошти. А якщо позитивна тенденція збережеться до 2040-го, то Україна заплатить кредиторам набагато більше, ніж вони їй пробачили.

Правда, макроекономісти в поточних обставинах кон'юнктури 2015 вважають прогнози про довгостроковому зростанні ВВП на рівні 3-4% занадто оптимістичними. «Це дуже оптимістичний сценарій. Наш довгостроковий прогноз грунтується на тому, що ВВП буде рости на 2% на рік », - говорить керівник аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Вальчишен. У цьому разі кредитори нічого «зайвого» не отримають. У МВФ розраховують, що платежі по VRI в 2021-2025 роках складуть по 0,3% ВВП, а в 2026-2040 роках - 0,6% ВВП.

Чи не побоюються підвищених виплат і в уряді. «Якщо у нас будуть високі темпи зростання економіки впродовж тривалого періоду, то ситуація у нас буде краще, ніж в Дубаї. Зможемо і заплатити », - вважає Арсеній Яценюк. «З 24 років незалежності українська економіка лише дев'ять років зростала темпами вище 3%», - підрахувала Наталя Яресько.

Запорукою зростання економіки є проведення реальних економічних реформ. «Якщо в результаті реформ відбудеться детінізація економіки, ми можемо очікувати різкого зростання ВВП: зараз обсяг тіньової економіки порівняємо з обсягами офіційної економіки», - говорить Олег Устенко. «У тих реаліях, які спостерігаються зараз, збільшення ВВП до $ 125 млрд поки для нас малоймовірно. Досягти цього в найближчій перспективі можна хіба що в умовах ревальвації », - вважає Віталій Шапран.

Крім того, на думку експерта, українська економіка як і раніше дуже залежна від ситуації на зовнішніх ринках, тому робити прогнози, ґрунтуючись тільки на локальних показниках, не можна. А прогнозувати ситуацію у світовій економіці в довгостроковій перспективі складно. «Дивлячись на умови реструктуризації, складається враження, що уряд не розраховує на зростання ВВП понад 3-4% на рік», - вважає Олег Устенко.

Посилання на джерело: http://finclub.org.ua/analytics/za-spisanie-gos...

Коментарі