•  

Інформаційна війна. Російська пропаганда відповідає бажанням російського суспільства

00
Інформаційна війна. Російська пропаганда відповідає  бажанням російського суспільства

У Берліні відбувся міжнародний колоквіум за участю експертів із США, Німеччини та Росії, у ході якого були проаналізовані питання інформаційної війни в контексті російської пропагандистської компанії, розгорнутої кремлівським режимом на Заході, повідомляє DW.

"Відтворення образів ворога, оруеллівська суміш брехні і правди - все це спрямовано, в першу чергу, на саму Росію, призначене для внутрішнього споживання, але не тільки, - вважає експерт Ральф Фюксе, глава фонду імені Генріха Бьолля. - Російська керівна еліта розглядає себе в ролі альтернативного політичного проекту ліберальної демократії європейського зразка ".

Таке протистояння, за його прогнозом, буде довгим, і Європі нічого іншого не залишається, як прийняти виклик.

Директор Атлантичної ради Джон Гербст визнав успіхи Кремля в інформаційній війні та вказав на високий рівень і витончені методи (брехні - ОБ) російської пропаганди.

Кремлівська дезінформаційна кампанія, за його словами, приголомшує своєю технічною та фінансовою підтримкою, а також точною спрямованістю на різні цільові групи, у тому числі, дуже нечисленні.

"Польські меншини в деяких країнах Балтії, - навів приклад Гербст, - отримують з Москви орієнтовані саме на них послання, що тематизують їхні традиційно непрості стосунки з національною більшістю в цих державах".

Посол США в Німеччині Джон Емерсон вказав на інший аспект - спробу Кремля контролювати соціальні мережі, коли його тролі завалюють злісними коментарями будь-який, хоча б трохи критичні висловлювання на адресу політики російського керівництва.

Експерт з питання країн Східної Європи фракції "Союз 90" / "зелені" у бундестазі Марілуіза Бек (Marieluise Beck) зіткнулася з цією практикою на власному досвіді.

«Допоки в Німеччині не розібралися, що до чого, і не дізналися, що таке троль, - розповідає Марілуіза Бек, - мої співробітники щоранку лякалися, коли бачили на моїх постах у Фейсбуці по 300 обурених коментарів від, нібито, 300 обурених жителів Німеччини ".

Той факт, що кремлівські тролі особливо активно реагують на виступи німецьких політиків і публікації в німецьких ЗМІ, не випадковий. Американський журналіст Джеймс Кірчік переконаний, що мета Москви - нейтралізувати Німеччину і посіяти безлад у трансатлантичну солідарність країни з США.

За словами Марілуіза Бек, у Москві розуміють, що Німеччина грає не тільки першу скрипку в Європейському Союзі, але і є його слабкою ланкою, вразливою для пропаганди «через шукання наших вчених, сумнівів у собі, метань між Сходом і Заходом».

«Плюс - почуття історичної провини німців за злочини нацистів у роки Другої світової війни, яке чомусь проектується тільки на росіян. Але ж у процентному відношенні до загальної численності населення, українців у роки загинуло більше, підкреслив Джон Гербст, а ще більше - білорусів.

Експерти вважають, що зусилля російської пропаганди на німецькому напрямку залишилися здебільшого безуспішними. Про це заявила Джемма Перцген (Gemma Pörzgen) - журналіст і співзасновниця правозахисної організації "Репортери без кордонів". Телеканал Russia Today (RT) німецькою мовою з його півгодинною програмою в інтернеті має у Фейсбуці 93 тисячі "друзів" і всього 6400 читачів у Твіттері.

У версії RT англійською мовою - для порівняння - друзів 2,8 мільйона і мільйон читачів у Твіттері, зазначила Перцген. Невелика аудиторія і у радіостанції "Голос Росії" німецькою, що в січні 2013 року відкрила свій офіс у Берліні поруч з Бранденбурзькими воротами, саме навпроти американського посольства.

Підтверджуючи висновок Джемми Перцген, оглядач газети Tagesspiegel Крістоф фон Маршалл (Christoph von Marschall) вказав на опитування громадської думки в Німеччині, за результатами якої, симпатії німців до Путіна і до його політики всередині країни щодо України не зростають, а, навпаки, йдуть на нівець.

Але чому настільки дієва кремлівська пропаганда в самій Росії? Чому їй вірять навіть ті, хто не тільки черпає фільтровану інформацію, яку їм підносять федеральні канали, а й користується альтернативними джерелами, наприклад, інтернетом?

Як зазначив заступник головного редактора "Нової газети" Андрій Ліпський: "Це не просто пасивне й не дуже креативна путінська більшість, але, на жаль, і кола, здавалося б, свідомих людей". На його погляд, причина в тому, що керівна еліта використовує найтемніші, найнебезпечніші боки національної свідомості і грає на них.

Липський назвав російське суспільство вкрай атомізованим, найменш солідарним у Європі. "Воно реагує тільки на один імпульс об’єднання - наявність ворога, - пояснив він. - І тоді раптом з'являється маса ренегатів демократії, людей, які ще вчора говорили про базові демократичні цінності, але змінили свої орієнтири в умовах створеної владою атмосфери обложеної фортеці".

Російська пропаганда апелює не до розуму і тверезого ґлузду, вказує Липський, а до міфів, почуттям, до підсвідомого (до цих почуттів апелює будь-яка пропаганда, зокрема, західна, тому вона і називається пропагандою - ОБ).

"Причому, це не тільки використання нейролінгвістичного програмування у роботі телебачення, - пояснив Липський, - але і звернення до глибинних хвороб російського суспільства, що накопичилися за останній час і тепер під впливом пропаганди виходять назовні".

До таких больових точок російського суспільства, у які дуже точно потрапила пропаганда, Липський відніс поширену в країні образу на те, що "Захід нас, мовляв, не прийняв, що він нас повсякчас критикує, що у нас корупція, що ми не такі ". Таку образу заступник головного редактора "Нової газети" порівняв з "комплексом відкинутого коханця".