«Засекречений об’єкт» під Полтавою

ПРОБЛЕМИ
17.10.2014, 13:11
«Засекречений об’єкт» під Полтавою

Про ЄВРО-2012, який «пройшов мимо» Полтавщини ми пам’ятаємо, але мало хто знає, що за кілька років до цього в нашій області якось не дуже помітно один європейський чемпіонат уже відбувся – ЄВРО-2009. Тільки не з футболу, а з мотоболу. Втім мотобол – це і є «футбол на мотоциклах».

Жаль тільки, що й того разу комісари європейської федерації мотоболу не поїхали далі … селища Вишняки, що поруч з райцентром Хорол на Полтавщині. Чому «й того разу»? Тому, що у Вишняках чемпіонат Європи уже проводився. Звісно, про селище це нічого поганого говорити не хочеться: ще з радянських часів тут існувала і існує одна з найсамбутніших мотобольних команд Радянського Союзу – «Нива». Власне, тоді це фактично була колгоспна команда, яка грала у вищій лізі всесоюзної першості. Була тоді й відповідна база. Кілька років тому її «підновили», і пробили, як кажуть, «вікно у Європу, провівши в невеликому селищі аж чемпіонату континенту. Звісно, відновили тут і мотобольну команду, яка нині грає в чемпіонату України.

При цьому всі, ніби забули (чи зробили вигляд) , що за сотню кілометрів від Нью-Вишняків є такий собі обласний центр – Полтава. А у її передмісті – спортивна споруда, яка свого часу вважалася найкращою в Радянському Союзі. Це мототрек, який у 1970 році якраз і було збудовано для змагань міжнародного рівня. До речі, востаннє тут приймали чемпіонат Європи у 1982 році. А з початку 90-х мототрек почав занепадати, з часом «розвалилася» й мотобольна команда «Вимпел»…

Відтоді «маємо те, що маємо»: спортивна споруда, яку ще можна «реанімувати» занепадає, а керівники області і міста лише обіцяють «втрутитися в ситуацію». Обіцяли, будучи головами ОДА, Микола Залудяк, Євген Томін, Валерій Асадчев, Олександр Удовиченко… А віз і нині там!

Безгосподарність, яка тут панує просто вражаюча. Ні, формально господар у мототрека є. Це обласна організація Товариства сприяння обороні України (ТСОУ), але воно – оте ТСОУ – жодним чином (принаймні на мототрекові) «сприяти обороні» аж ніяк не хоче. Технічні бокси давно «роздані» в оренду різним фірмочкам, а натомість жодної «профільної» діяльності – ні технічних гуртків, ні секцій!

Уже добрий десяток років ходять «балачки» про те, аби передати мототрек у комунальну власність міста або області, аби за рахунок бюджетних коштів відновити цю прекрасну колись базу, організувати її роботу. Тим паче, що за прикладом далеко ходити не треба: достатньо буквально подивитися через паркан, де знаходиться база картодрому «Лтава», яку свого часу вдалося таки порятувати. А от на мототрекові чомусь навіть обласна влада «зламала зуби», оскільки віддавати його «добровільно» ТСОУ чомусь уперто не хотіла: як кажуть, і сам не гам, і другому не дам…

А тим часом торік спільними зусиллями місцевих ентузіастів, спонсорів та громади відновили мототрек і в селі Стовбиній Долині Новосанжарського району. Місцевий «Колос» тепер грає в чемпіонату України. Не так давно після довгого «простою» зіграно перший товариський матч на мототреку у Мачухах, де теж є надія на відродження мотоболу – колись дуже популярної на Полтавщині гри.

І лише в самій Полтаві далі балачок справа не йде. Чергова надія з’явилася було рік тому, коли відзначали 40-річчя від часу завоювання мотоболістами полтавського «Вимпела» золотих медалей чемпіонату СРСР серед команд вищої ліги. Однак келихи підняли, тости сказали, урочистості завершилися, а на мототрек, як і раніше, страшно навіть заходити…

Віталій ДОЛИНСЬКИЙ.