30 років тому чеченський народ відновив свою державну самостійність

ІСТОРІЯ
06.09.2021, 13:31
30 років тому чеченський народ відновив свою державну самостійність
Фото: Kavkaz Center

6 вересня 1991 року Джохар Дудаєв проголосив відновлення незалежної Чеченської держави, розірвавши зв'язки з російськими окупантами.

Політичний процес на Кавказі кінця 1980-х — початку 1990-х років у цілому мав доволі схожі характеристики з рештою національно-визвольних рухів тих часів у країнах соціалістичного табору.

30 років тому чеченський народ відновив свою державну самостійність_1

Самóму ж проголошенню незалежної Чеченської держави передували наступні події:

  • 23-25 ​​листопада 1990 року у Грозному відбувся І-й Чеченський Національний З'їзд, який проголосив державний суверенітет Чеченської Республіки (чечен. Нохчийчоь) і обрав Виконавчий комітет на чолі з ґенералом авіації Джохаром Дудаєвим;
  • 27 листопада 1990 року Верховна Рада Чечено-Інгушської АРСР (у складі РСФСР), ґрунтуючися на рішеннях вказаного з'їзду ухвалила Декларацію про державний суверенітет Чечено-Інгушської Республіки;
  • 8-9 червня 1991 року відбулася 2-га сесія І-го Чеченського Національного З'їзду, яка оголосила себе Загальнонаціональним конґресом чеченського народу;
  • 1-2 вересня 1991 року відбулося розширене засідання Виконавчого комітету Загальнонаціонального конґресу чеченського народу, учасники якого позбавили влади чинну Верховну Раду Чечено-Інгушської АРСР, передавши керівництво реґіоном собі. Також було ухвалено резолюцію про проведення виборів Президента і Парламенту Чеченської Республіки, розроблено основні юридичні документи на основі міжнародно-правових актів щодо проведення волевиявлення, визначено склад Виборчої комісії;
  • 6 вересня 1991 року Верховна Рада Чечено-Інгушської АРСР втратила свою леґітимність, замість неї всі функції влади став виконувати Тимчасовий комітет із контролю за роботою народногосподарського комплексу під наглядом Виконкому Загальнонаціонального конґресу чеченського народу.

Слід наголосити, від самóго початку національне пробудження чеченців, активізація їхнього народного руху наприкінці XX століття на території майбутньої Республіки Ічкерії відбувалося виключно з опертям на мирні демократичні засади.

А це для Кавказу, де здавна панують суворі місцеві традиції та реліґія ісламу, — було справжнім феноменом!

Джохар Дудаєв з однодумцями показово спирався на міжнародне право, оскільки вважав, що дотримання прав і свобод людини допоможе чеченцям віднайти підтримку зовні, щоби визволитися від кайданів Кремля.

30 років тому чеченський народ відновив свою державну самостійність_3

Однак колективний і ніби цивілізований Захід під проводом "найдемократичнішої країни світу" США не відповів на ці почування чеченців, залишивши на поталу (варварську військову аґресію — прим. ред.) імперіалістичній Москві.

Подальші події яскраво засвідчили, що поклик демократії не врятував цей гордий північнокавказький народ від чергового геноциду.

До сьогодні у нескорених Москвою спадкоємців справи Джохара Дудаєва 6 вересня незмінно залишається Днем відновлення державної незалежності Чеченського народу.

Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що у 2020 році видавництво "Zалізній Тато" випустило дві книги українською мовою, присвячені лідерам незалежної Ічкерії: Джохара Дудаєва та Аслана Масхадова.

30 років тому чеченський народ відновив свою державну самостійність_5
Читайте також:
Світ
Голова грузинського уряду переконаний, що його країна пройшла дуже велике випробування, коли російські окупанти вдерлися у лютому в Україну.
30 липня, 18:01
Політика
Кремлівський бункерний щур продовжить втрачати вплив за межами московії, зокрема на Кавказі, бо війна проти України довела його слабкість.
22 червня, 18:10
Світ
Абхазькі сепаратисти виступили проти приєднання непідконтрольного грузинській владі окупованого регіону до росії.
31 березня, 07:02
Світ
Альянс Шушинської декларації (тобто, Азербайджану і Туреччини) йде у наступ. Оперативний аналіз подій в Україні надав їм поштовх до дій.
27 березня, 19:04
Світ
Полишені позиції московитського військового контингенту у дотепер окупованій частині Нагірного Карабаху почали займати азербайджанці.
24 березня, 20:53
Світ
Політична сила "Лело для Грузії" виступила з ініціативою заслухати промову 6-го Президента України у сесійній залі парламенту у Тбілісі.
19 березня, 07:01