Андрій Біба, котрого «кришував» Олександр Янукович, спокійно продовжує вести "бізнес" в Україні і виводить гроші в Італію

ПОЛТАВА
01.10.2018, 11:11

Скандально відомий засновник мережі автозаправних комплексів "БРСМ-Нафта" Андрій Біба сколотив величезні статки завдяки масштабним корупційним махінаціям з паливом, які він втілив, будучи наближеним до оточення втікача екс-президента України Віктора Януковича. Такі зв'язки дали Бібі можливість отримати доступ до практично золотого дна, яке в підсумку і дозволило йому обзавестися елітною нерухомістю та навіть бізнесом в Італії.

Хто отримує "відмиті" мільйони "БРСМ-Нафти"?

Як не старався "бензиновий барон" Андрій Біба приховати інформацію про те, хто ж насправді керує нелегальним доларовим потоком "БРСМ-Нафти", йому це так і не вдалося. І "Вікіпедію" чистили, і фірми ховали за фейковими голландськими інвесторами, і псевдо-рейдерські захоплення проводили, і навіть підпалювали і підривали заправки і нафтобази, але все одно правду не сховати за густим димом пожеж і "завісою" фіктивних паперових угод. Але про все по порядку.

Пан Біба - людина відома, особливо у вузьких колах. Він заснував "БРСМ-Нафту" ще в середині 90-х років, але світанок бензинового бізнесу припав на 2007-2010 роки. Таким чином, Біба є беззмінним керівником компанії "БРСМ-Нафта" протягом більше 20 років. Але її підйом почався акурат в 2007 році, коли Біба вийшов на оточення тодішнього прем'єр-міністра Віктора Януковича з метою скористатися можливостями, які відкривали перед корумпованим бізнесом "регіональні влади". Реалізуючи різноманітні корупційні схеми і поповнюючи в знак подяки партійну касу "регіоналів", Біба дочекався свого зоряного часу в 2010 році, коли Янукович став президентом. На цей самий час припадає розквіт і пік могутності імперії "БРСМ-Нафта". Користуючись як "дахом" заступництвом старшого сина Януковича на прізвисько "Саша Стоматолог", Біба зміг збільшити кількість АЗС до 190 штук, що дозволило йому увійти до міжнародного списку 200 найбільших компаній за версією журналу Forbes. Протягом президентства Януковича Біба не забував залучати до участі в бізнесі вигідних компаньйонів зі зв'язками, досвідом і владними повноваженнями, що втім, не завадило йому відразу ж "кинути" своїх партнерів після того, як змінилася політична кон'юнктура.

А нагода трапилася відразу після революції 2014 року, коли більшість оточення Януковича виїхало за кордон. Але втім, на втіху "втікачам", можна сказати, що "кидав" Біба не тільки вітчизняних інвесторів, а й іноземних. У 2014 році 50% активів "БРСМ-Нафти" були переоформлені на голландського інвестора, якого через деякий час Біба теж благополучно "кинув".

Вся корупційна схема по контрабанді ГСМ, "відмиванні" грошей, догляду з-під акцизів і "бадяження" бензину для подальшої поставки на мережу АЗС "БРСМ" була придумана і відточена Бібою до досконалості ще при "царюванню" Януковича і здійснювалася через "прокладку" "Стейт Ойл". Цікавий і той факт, що за даними Державної фіскальної служби, станом на грудень 2017 року борг "Стейт Ойл" зі сплати податків до бюджету становив понад 2 млрд грн, а до місцевих - 393 млн гривень.

Загалом така активність Біби і його підставних компаній не могла залишитися непоміченою правоохоронцями. За фактом ухилення від сплати податків посадовими особами "Стейт Ойл" було відкрито кримінальне провадження, в рамках якого довіреній особі Біби, директору "Стейт Ойл" було повідомлено про підозру, а його майно - заарештовано.

Крім ухилення від сплати податків, ГФС інкримінує компанії "БРСМ-Нафта" ( "Стейт Ойл", "Бел-Ойл", "Парком Транс", "Нафтотрейд-2015», "БРСМ-Нафта" і іншим юридичним особам) незаконне масове виготовлення неякісного палива на нафтобазах та його реалізацію в роздрібній мережі.

Було відкрито кримінальне провадження за ознаками злочинів, передбачених двома статтями Кримінального кодексу України - частиною 3 статті 212 (ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах) і частини 1 статті 204 (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів).

Відносно самого Біби було розпочато кримінальне розслідування за статтею 209 (легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом організованою групою), статтею 272 (порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою), 2 частини статті 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу. За даними Укрінформу, загальні втрати бюджету від незаконних махінацій Біби склали 1,6 млрд гривень.

З метою уникнення кримінального переслідування і виведення активів "БРСМ-Нафти" з-під загрози арешту, вона була фіктивно переоформлена на ТОВ "Євро Пауер". При цьому власником компанії через підставних осіб залишався "бензиновий король" Біба, продовжуючи здійснювати всі операційні управління компанією.

"Вишенькою на торті" всієї цієї каламутної операції стало те, що засновником ТОВ "Євро Пауер" є однокурсник Андрія Біби, житель американського штату Нью-Джерсі Едуард Штрахман, який ... проживає в США і отримує допомогу по безробіттю. При цьому компанія зі статутним капіталом, збільшеним з 50 грн до 10 тис. грн, здійснює фінансові операції на мільйони доларів. Чи потрібні ще докази для представництва підставного Штрахмана?

Як Біба сам себе "рейдерив"

Крім того, що Біба є моторним "схемником" з відмивання злочинних грошей, він ще виявився і непоганим "театральним" постановником. Щоб відвести увагу від процвітаючого бізнесу з відходом від податків, скомпрометувати своїх бізнес-партнерів, Біба 22-23 березня 2018 організував постановочний напад на "БРСМ", про що навіть було зроблено спеціальну заяву компанії. Але, чи то через недогляд, чи то по дурості в прес-релізі було фактично визнано, що компанія як і раніше належить Бібі: "...Власник торгової марки "БРСМ-Нафта" Андрій Біба не має ніякого відношення до ініціювання, організації або здійснення рейдерського захоплення автозаправної мережі "БРСМ-Нафта".

Замітання слідів

Але ще до історії з імітацією "рейдерського" захоплення в активі злочинних дій Біби була спроба замітання слідів злочинної діяльності, що призвело вже до загибелі людей. А яким чином найкраще заховати "ліві" присадки, контрабандний товар, "бадяжний" ПММ, невраховані нафтопродукти, щоб не спалити всі сліди злочинів? І почалися вибухи і пожежі.

22 квітня 2014 року в Переяслав-Хмельницькому на АЗС "БРСМ-Нафти" стався вибух. Загинуло шестеро людей. 8 червня 2015 року зайнялася нафтобаза "БРСМ-Нафта" в Глевасі Васильківського району Київської області. Вогонь вдалося загасити лише через дев'ять днів. Загинули п'ятеро людей, ще 15 постраждали. 17 липня 2017 року загорілася вже нафтобаза "БРСМ" села Крячки Київської області. Але приховати всі сліди не вдалося.

Нове життя в Італії

Розуміючи всю ступінь можливих наслідків своїх дій, перелік кримінальних статей, який міг зайняти кілька сторінок, Біба в терміновому порядку евакуюється з усією родиною в Італію. На новому місці проживання Біба почав процес легалізації грошей, вкрадених в Україні, інвестуючи їх у італійську економіку. Насамперед сімейство придбало величезну віллу і не де-небудь, а у Флоренції, одному з найдорожчих міст Італії, де ціна квадратного метра стартує від 15 тис. євро.

Вілла побудована в 1800 році, її загальна площа - 1 200 кв. метрів. На території - шикарний сад і є поле для гольфу. Загальна вартість покупки склала 15 млн євро. Але, чи не задовольнившись станом придбаної нерухомості, Біба замовив авторський дизайн і провів ремонт всієї вілли вартістю 23,5 млн євро. Одна тільки ванна найвідомішого бренду Archeo Copper обійшлася в $ 67 557 - приблизно таку суму складає бюджет сільської школи, а приставних столик Tufft був куплений за $ 4,6 мільйона.

Не поскупився Біба і на придбання відомої виноробні в Італії Fattoria Viticcio, за яку заплатив $ 45 мільйонів. Виноробня знаходиться в 30 км від Флоренції в Грев-ін-К'янті і виробляє вино з 1964 року обсягом понад 300 тис. пляшок вина на рік. Виноробнею Fattoria Viticcio управляє прийомний син Біби Олександр Білозеров.

Дружині Біби Світлані довірена більш відповідальна та делікатна місія - бути кур'єром і представником Біби в Україні, контролювати проходження схем "відмивання" грошей, доставляти "чорний нал" і легалізувати його на рахунках, займатися всіма поточними фінансово-бухгалтерськими операціями компанії. Одним словом, в силу нев'їздного статусу чоловіка - бути його вухами, очима і руками в кримінальному бізнесі.

Слово за МВС, ГПУ і Мін'юстом

Залишається відкритим питання, як довго будуть бездіяти правоохоронні органи? Після вкрадених 1,6 млрд грн, виведення мільйонів доларів на офшорні рахунки, кримінальної легалізації майна, 50 млн грн, витрачених державою на ліквідацію наслідків підпалів нафтосховищ і заправок, загибелі та каліцтва людей - коли настане момент покарання? Чому Бібу не оголошували в міжнародний розшук Інтерполу, а тільки у всеукраїнський? У той же час, заправки "БРСМ" продовжують приносити Бібі від 50 до 70 млн грн щомісячного доходу, які він успішно "відмиває" в західних банках.

Читайте також:
Громадські слухання щодо розроблення Генерального плану розвитку відбулися у Бутенківській об'єднаній територіальній громаді.
вчора, 09:25
Всього за кілька місяців харківська команда на чолі з колишнім адвокатом Олегом Сінегубовим повністю підім'яла під себе Полтавську область.
17 лютого, 21:54
У селі Максимівка Полтавської області з водойми витягнули тіло чоловіка.
17 лютого, 09:45
Чергову врізку було виявлено у Чутівському районі.
13 лютого, 13:01
13 лютого Полтаву має відвідати прем’єр-міністр Олексій Гончарук.
12 лютого, 17:23
40% родин на Полтавщині одержують держпідтримку під час оплати житлово-комунальних послуг.
12 лютого, 15:05